6 اکتبر 2021 - 15:05

تدبیر تهران در زمان آلودگی چیست؟

27 دسامبر 2016 - 15:00 dsfr.ir/nr3bp

تدبیر تهران در زمان آلودگی چیست؟
tazehnews.com
آلودگی هوای تهران

همراهی #دولت و شهرداری، مردم را با #سیاست های کلان کشور همراه کرده و باعث می شود علاوه بر تنفس روحی نفس راحتی هم از سینه مردم برآید.

آلودگی هوا و تاثیرات آن بر سلامت مردم در جهان بر کسی پوشیده نیست و سال های دارزی است مسئولان به ویژه در کشورهای صنعتی در صدد رفع آن و یافتن راهکاری اساسی برای این مشکل هستند، افزایش آلودگی باعث شده تا راه حل های زیادی به منظور از بین بردن آن ارائه شود که در برخی کشورها بازدهی خوبی را نیز به همراه داشته است.

بوسنی یکی از کشورهایی است که راه برون رفت از این معضل را رایگان کردن حمل و نقل عمومی برای کاهش آلودگی دانسته و در روزهایی که آلایندگی بیداد می کند با ارائه خدمات عمومی رایگان از مردم می خواهد از حمل و نقل انبوه بر برای رسیدن به مقاصد خود استفاده کنند.

دولت بوسنی با اجرای طرح زوج و فرد فقط به نیمی از خودروها اجازه رفت و آمد در خیابان های شهر سارایوو را می دهد و نیز کار ساخت و ساز نیز در مناطق روباز ممنوع شده و کار ساختمان سازی متوقف می شود.

سرمای هوا و استفاده از سوخت های فسیلی برای گرمایش خانه ها و هم چنین افزایش استفاده از خودروهای شخصی، پایتخت فرانسه را این روزها با افزایش قابل توجه آلودگی هوا مواجه کرده است.

پاریس با اجرای طرح ممنوعیت تردد برای خودروهای مدل 1997 و ماقبل از آن، در جهت کاهش گازهای گلخانه ای گام برداشته است و تا سال 2050 قصد دارد 75 درصد این گازها را کاهش دهد و تردد خودروهای مذکور در این شهر مشمول جریمه های سنگین خواهد بود.

هم چنین شهرداری پاریس عزم جدی دارد برای مقابله با آلودگی هوا در پنج سال آینده مسیرهای ویژه دوچرخه در شهر را گسترش دهد و 10 هزار پارکینگ دوچرخه بسازد که برای این منظور 150 میلیون یورو هزینه خواهد شد اما، در حال حاضر آلودگی هوا تا حد زیادی در این شهر به کنترل درآمده و در مواقع لزوم حمل و نقل عمومی رایگان در اختیار مردم قرار داده می شود.

این روزها که تهران با معضل آلودگی هوا روز به روز به سمت نامدار شدن در این عرصه پیش می رود و دیده می شود برخی از ساعات روز آلاینده ها تا سطح زمین پائین می آیند اما، از بکارگیری ابزار تشویقی حمل و نقل رایگان به هر دلیلی خبری نیست زیرا، زمانی که دولت دهم به دلیل رفتارهای سیاسی و دولت یازدهم به علت کسری بودجه به یادگار مانده از دولت گذشته بودجه ای در اختیار شهرداری قرار ندهند، قطع یقین رایگان کردن حمل و نقل عمومی نیز برای شهرداری ممکن نخواهد بود.

با کمی تفکر و تعمق در رفتار مسئولان کشورهایی که از آنها به عنوان نمونه یاد شد در می یابیم که، همراهی دولت و شهرداری مردم را با سیاست های کلان کشورشان همراه کرده و این امر باعث شده علاوه بر تنفس روحی نفس راحتی هم از سینه مردمان آن کشورها برآید.

کشورهایی چون چین، ژاپن و امریکا نیز با انجام اقدامات کارآمد توانسته اند بر بسیاری از مشکلات در این بخش فائق شوند.

« دنیای سفر » این نوشته را از « تین نیوز » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1