مهمترین اکتشافات باستان شناسی سال 2016

27 دسامبر 2016 - 09:30 dsfr.ir/o37lb

مهمترین اکتشافات باستان شناسی سال 2016
whoi.edu
کشف کشتی غرق شده آنتیکیترا (65 قبل از میلاد) در جزیره «آنتیکیترا» یونان

سال 2016 میلادی شاهد اتفاقات و اکتشافات بزرگی در عرصه #باستان شناسی و تحولاتی بزرگ در این زمینه بود.

موسسه باستان شناسی آمریکا در آخرین روزهای سال جاری میلادی، اقدام به معرفی مهم ترین اکتشافات تاریخی و باستان شناسی در سراسر جهان طی یک سال گذشته کرده است.

یکی از مهم ترین اتفاقات در دنیای باستان شناسی طی یک سال اخیر، کشف 400 لوح چوبی رومی در جریان کاوش های باستان شناسان موزه باستان شناسی لندن در محل ساختمان جدید کمپانی بلومبرگ بود.

این الواح چوبی که مربوط به شهر لندن در زمان رومی ها در سال 50 میلادی است، شامل نوشته های مردم معمولی، اسامی آن ها و همچنین رویدادها و مبادلات روی داده طی اولین دهه های فعالیت و زندگی در این سکونتگاه است. این الواح نشان دهنده روشی از نگارش است که زمانی بسیار رواج داشت و شامل استفاده از یک سوزن برای حک کردن حروف روی لایه ای نازک از موم پهن شده روی یک تخته چوب می شود.

بقایای 80 مرد در یک گور دسته جمعی و در حالی که دست های آنها با زنجیر به هم متصل شده بود در گورستانی در نزدیکی شهر آتن یونان کشف شد. مطالعات باستان شناسی نشان داده که اغلب این 80 نفر دارای سن 20 تا 30 سال بوده اند، گرچه 4 نفر از آنها سن بسیار کمتری داشته اند، ضمن این که همه آنها به شیوه یکسانی با ضربه ای کشنده به سر کشته شده اند.

کشف دو گلدان دفن شده در این گور دسته جمعی به باستان شناسان کمک کرد قدمت این گور را به اواسط تا اواخر قرن هفتم پیش از میلاد نسبت دهند. همچنین محققان اعلام کردند که این افراد به احتمال فراوان در جریان تلاش اشراف برای حفظ قدرت سیاسی اعدام شده اند.

باستان شناسان با استفاده از روش تاریخ گذاری رادیوکربن، موفق به تایید قدمت 5 هزارساله قدیمی ترین لباس جهان شدند. بررسی و آزمایشات بر روی نمونه ای کوچک از یک لباس کهن مصری نشان داد، این لباس که در سال 1913 از گورستان باستانی «تارخان» در جنوب قاهره کشف شده بود، در واقع بین سال 3484 تا 3012 پیش از میلاد ایجاد شده است.

ابعاد این لباسِ قدیمی حاکی از آن است که متعلق به دختر نوجوان و یا زنی لاغر اندام بوده و پیش از سوزانده شدن مورد استفاده قرار می گرفته است. «الیس استونسون»، متصدی موزه باستان شناسی مصر در کالج دانشگاهی لندن در این باره گفت: بقای یک بافت بسیار ظریف و آسیب پذیر در باستان شناسی استثنائی است و بقای کامل یا تقریبا کامل لباس کشف شده در گورستان «طارخان» از این هم قابل ملاحظه تر است. ما همیشه مشکوک بودیم که این لباس متعلق به اولین سلسله مصر باستان است، اما نمی توانستیم آن را تائید کنیم و آزمایشات پیش از تاریخ گذاری رادیو کربن مستلزم آسیب رسیدن جدی به لباس بود.

باستان شناسان در عمق نیم مایلی غاری در جنوب غربی فرانسه موفق به کشف چندین سازه دایره ای شکل ساخته شده از استالاگمیت ها شدند. تاریخ نگاری رادیوگرافی اولیه از یک استخوان خرس پیداشده در این سازه حاکی از قدمت حدود 47 هزار ساله آن است. اما تاریخ نگاری اورانیوم-توریوم که بر روی استلاگمیت ها انجام شد، نشان داد که قدمت این سازه ها به ۱۷۶ هزار سال پیش بازمی گردد.

محققان اعلام کردند از آنجایی که ناندرتال ها (انسان های اولیه) تنها ساکنین این منطقه در این بازه زمانی بوده اند، این سازه ها به دست آنها ایجاد شده است. گرچه این سازه ها دلیلی بر همکاری گروهی است اما دلیل ایجاد آن هنوز مشخص نشده است.

نقش زنان در فرهنگ کهن در سال های اخیر توجهات بیشتری را معطوف خود کرده است، از فراعنه زن در مصر تا زنان وایکینگ در شمال اروپا. باستان شناسان در کشور پرو نیز شواهدی یافت کردند که بر اساس آن زنان در مراحل اولیه تمدن نیز از جایگاهی بلندمرتبه برخوردار بودند.

در محوطه باستانی «آسپرو» محققان اسکلت زنی را پیدا کردند که با نوعی صدف تزئین شده که مربوط به منطقه ای در فاصله صدها مایلی از منطقه کشف اسکلت است. همچنین لباس این زن 45 ساله دارای تزئیناتی است که از جنس استخوان و در شکل میمون و پرندگان ساخته شده که نشان از تعلق وی به طبقه برجسته و بلند مرتبه جامعه دارد. بقایای این زن بنابر اعلام محققان مربوط با 4600 سال پیش است.

بومیان «مونا» که جزیره ای کوچک در غرب پورتوریکو است حداقل تا قرن 12 میلادی در مجموعه ای از غارهای گسترده زندگی می کردند و تصاویری از خدایان خود بر روی دیوارهای غار حکاکی می کردند.

امسال تیمی از باستان شناسان دانشگاه لستر و موزه بریتانیا دریافتند که یکی از این غارها شامل دیوارنگاره هایی از اسپانیایی ها در قرن شانزدهم است. این تیم موفق به ثبت حداقل 30 حکاکی تاریخی شامل صلیب، عبارت های لاتین از انجیل و حتی امضای ساکنان است.

اگرچه این دیوارنگاره های اروپایی در فاصله کمی از حکاکی های بومیان «مونا» قرار دارد، اما هرگز آنها را مخدوش نکرده است. یافتن ورودی این غاز بسیار دشوار است و به احتمال فراوان بومیان راهنمای اسپانیایی ها بوده اند که این موضوع نشان از رابطه میان این دو فرهنگ در سالیان دور دارد.

کشتی غرق شده «آنتیکیترا» که مربوط به سال 65 قبل از میلاد است در واقع بزرگ ترین، غنی ترین و احتمالا معروف ترین کشتی غرق شده است که در سال 1900 در جزیره «آنتیکیترا» در یونان یافت شد و تاکنون گنج های زیادی از جمله مجسمه های برنز و مرمین و همچینن ساز و کار «آنتیکیترا» به عنوان نخستین رایانه آنالوگ جهان در ان کشف شده است.

اما باستان شناسان بین المللی در ادامه کاوش های خود در سال 2016 موفق به کشف یک اسکلت انسانی در این کشتی غرق شده شدند که به احتمال فراوان متعلق به مردی جوان است. تاکنون بقایای چهار نفر در این محوطه پیدا شده، اما این اسکلت اولین نمونه یافت شده در 40 سال اخیر و در دوره بررسی DNA است.

محققان اعلام کردند این کشف اولین فرصت برای بررسی های ژنتیکی یک دریانورد کهن است. بقایای انسانی در کشتی های غرق شده باستانی بسیار نادر است و بررسی های جدید اطلاعات جدیدی و جذابی پیرامون دودمان و منطقه زندگی خدمه کشتی به دست خواهد داد.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
14 + 6 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1