14 اکتبر 2019 - 02:30

تلاش برای جذب دوباره گردشگران به بم

26 دسامبر 2016 - 08:30 dsfr.ir/4p8hg

تلاش برای جذب دوباره گردشگران به بم
argnews.ir
گردشگران خارجی در بم

حدود 15 درصد گردشگرانی که به #کرمان می روند، به #بم نیز #سفر می کنند.

13 سال از فاجعه زلزله بم می گذرد؛ زلزله ای که در کنار تلفات جانی بسیاری که بر جای گذاشت، به گفته مسوولان کرمان، از سال 1383 و 1384 افت شدید 90 درصدی را نصیب گردشگری این شهر کرد. این در حالی است که پیش از آن، بم به دلیل وجود ارگ باستانی اش، در لیست مقاصد گردشگران اروپایی و آسیای شرقی قرار داشت.

معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمان در این خصوص خاطرنشان کرد: «استان کرمان از سال 1387 تا 1389 سالانه به طور میانگین میزبان 20 تا 25 هزار گردشگر بود. در سال های 1388 تا 1392 هم گردشگران خارجی زیادی به استان وارد نمی شدند؛ اما از سال 1392 گردشگری استان روند رو به رشدی پیدا کرد و با توجه به ترمیم مسیر بازدید ارگ بم، این امر در گردشگری منطقه تاریخی نیز تاثیر بسزایی داشت.»

محمد جهانشاهی افزود: «امسال با رشد صعودی گردشگری مواجه بوده ایم؛ به طوری که استان کرمان بعد از سال ها میزبان 30 هزار گردشگر خارجی بوده است که حدود 10 درصد آنها که تعداد آنها به 3 هزار نفر می رسد، از ارگ بم بازدید کرده اند.» به گفته وی، حتی ضریب اشغال مراکز اقامتی نیز بهبود یافته است.

این مقام مسوول با یادآوری اینکه تعداد زیادی از گردشگران بم را ژاپنی ها تشکیل می دادند، گفت: «طی سال های گذشته با کاهش تعداد گردشگران ژاپنی رو به رو بوده ایم. در این میان با فعالیت هایی که انجام شد موفق شدیم دوباره با معرفی ارگ بم و ساخت مستندهایی در این خصوص، بم را به شبکه های جهانی وارد کنیم؛ چنان که رسانه های ژاپن به معرفی مجدد ارگ بم پرداختند.» به گفته جهانشاهی، بخش بین الملل شبکه سی سی تی وی چین نیز مستندی از گردشگری استان کرمان پخش کرد. با وجود این او تاکید کرد که هنوز کرمان نتوانسته جایگاه گذشته خود را در بسته های سفر بیابد.

در حال حاضر به گفته این مقام مسوول، حدود 15 درصد گردشگرانی که به کرمان می روند، به بم نیز سفر می کنند. در این میان استقبال گردشگران داخلی از بم نیز همانند گردشگران خارجی است؛ البته با روندی رو به رشد.

معاون گردشگری کرمان با اشاره به اینکه بخشی از مسیری که مورد بازدید گردشگران بود در بم ترمیم شده، ادامه داد: «برنامه های توسعه گردشگری برای بخش شرقی استان کرمان در نظر گرفته شده اما با توجه به آسیب هایی که به ارگ بم وارد شده بود، طی این سال ها تنها تسهیلات به بخش میراث فرهنگی و بازسازی ارگ بم اختصاص داده می شد و بخش گردشگری از تسهیلات بی نصیب بود.»

وی با این همه از اقداماتی برای توسعه گردشگری بم خبر داد و گفت: «توسعه اقامتگاه های بومگردی در منطقه را مد نظر داریم و درصدد بهره برداری از امکانات بیابان لوت هستیم. در این میان رویدادها را هدف گذاری کرده ایم و قصد داریم به واسطه برگزاری جشنواره ها و رویدادهای مختلف گردشگران را جذب کنیم.»

« دنیای سفر » این نوشته را از « خبرگزاری فارس » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
7 + 8 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1