18 سپتامبر 2019 - 03:32
در پی توسعه صنعت گردشگری روستایی استان صورت گرفت؛

استان یزد صدرنشین بوم گردی های کشور

26 دسامبر 2016 - 10:30 dsfr.ir/di6rk

استان یزد صدرنشین بوم گردی های کشور
booking.ir
اقامتگاه بوم گردی نارنجستان یزد

در تمامی شهرستان های استان یزد تقاضا برای ایجاد واحد #بومگردی با استقبال بسیار خوب مردم و #گردشگران روبرو شده است.

"مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد"

فاطمه دانش یزدی در گفتگو با میراث آریا افزود: استان یزد با وجود بافت تاریخی بسیار گسترده، شرایط مناسبی برای ایجاد اقامتگاه های بوم گردی دارد و در این راستا تاکنون در استان یزد بیش از یکصد موافقت اصولی برای ایجاد این واحدها صادر شده است.

وی ادامه داد: به دنبال پیگیری های انجام شده و برنامه ریزی مناسب تاکنون چهل واحد اقامتگاه بوم گردی (با تم های مختلف) در استان یزد به بهره برداری رسیده، این اقامتگاه ها با تم های صنایع دستی، کشاورزی و ... در حال فعالیت است و در تمامی شهرستان های استان تقاضا برای ایجاد واحد بوم گردی با استقبال بسیار خوب مردم و گردشگران روبرو شده است. بیش از سی واحد از اقامتگاه های بوم گردی در بافت تاریخی شهر یزد مستقر شده است و هدف از استقرار و ایجاد بوم گردی در این بافت ارزشمند را می توان، تجربه زندگی سنتی، حفظ خانه های تاریخی و احیای زندگی در اماکن تاریخی و روستاهای هدف گردشگری دانست.

مدیرکل میراث فرهنگی استان یزد تصریح کرد: طی تفاهم نامه عقد شده بین سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور و صندوق کارآفرینی امید، تسهیلاتی از پانصد تا هزار میلیون ریال به افرادی که تقاضای احداث واحدهای بوم گردی را دارند تعلق می گیرد، که این مبالغ پس از بررسی های لازم باتوجه به شرایط و مقررات صندوق مذکور پرداخت می شود.

دانش یزدی افزود: اداره کل میراث فرهنگی استان یزد نسبت به ارائه مصالح ساختمانی متناسب با واحدهای بوم گردی، نظارت، خدمات مشاوره ای مناسب، هماهنگی با نهادهای خدماتی حمایتی نظیر شهرداری ها، بخشداری ها وسازمان های ارائه دهنده خدمات (آب، برق، گاز و ...) به این اقامتگاه ها اقدام کرده است.

وی گفت: این اداره کل باتوجه به درخواست متقاضیان مبنی بر ایجاد واحدهای بوم گردی طی تفاهم نامه ای که با مشاور ذیصلاح منعقد کرده است، شرایط و امکان سنجی استقرار بوم گردی ها در بافت های تاریخی را پیگیری می کند، متقاضیان برای ایجاد واحدهای بوم گردی با در دست داشتن اسناد و مدارک مالکیتی واحد مسکونی می توانند به اداره کل یا ادارات شهرستان مراجعه و پس از بازدید و طرح در کمیته فنی نسبت به صدور مجوزهای لازم اقدام خواهد شد.

مدیرکل میراث فرهنگی استان یزد تصریح کرد: باتوجه به استقبال مردم و سرمایه گذاران در بافت های تاریخی استان از یک سو و استقبال گردشگران داخلی و خارجی از سوی دیگر از خدمات اقامتگاه های بوم گردی، روند بسیار خوبی در استان شکل گرفته است که پیش بینی می شود با بهره برداری از این مجموعه ها دو هزار تخت به مجموع ظرفیت اقامتی استان اضافه شود.

همچنین معاون سرمایه گذاری و برنامه ریزی اداره کل میراث فرهنگی یزد در این خصوص گفت: در حال حاضر با گسترش اقامتگاه های بوم گردی، فرصت های خوبی در زمینه توسعه سفرهای طبیعت گردی در میان خانواده های ایرانی فراهم شده است و ایجاد این اقامتگاه ایمن سازی جوامع محلی را به دنبال دارد.

محمدرضا نصیری افزود: ایجاد اقامتگاه های بوم گردی عینی ترین راهکار توسعه گردشگری روستایی و جذب مسافر در فضاهای بومی و طبیعی می باشد که برای ساکنان شهرهای شلوغ و مسافران داخلی و خارجی، اقامت در یک محیط بومی و طبیعی را به ارمغان می آورد و ساماندهی این فضاها که مبتنی بر حفظ اصالت های معماری و مصالح بومی سازگار با اقلیم راه اندازی می شود علاوه بر تامین آرامش و امنیت گردشگران، فرصت آشنایی آنها با نحوه معیشت و آداب و رسوم فرهنگی و اجتماعی سنتی را نیز فراهم می آورد.

این مقام مسئول تصریح کرد: طبق گفته معاونت گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور هم اکنون سیصد و بیست و هفت اقامتگاه بوم گردی دارای پروانه بهره برداری در بیست و چهار استان کشور و منطقه آزاد به فعالیت مشغول می باشند که دستاورد شکوفایی ظرفیت های گردشگری در روستاها و محیط های طبیعی و تاریخی کشور است که از اصالت فرهنگی و بومی ویژه ای برخوردار هستند.

وی با اشاره به اینکه استان یزد پس از استان های کرمان و اصفهان دارای بیشترین تعداد اقامتگاه بوم گردی در کشور می باشد خاطرنشان ساخت: توجه به کیفیت اقامتگاه های بوم گردی و ارتقای خدمات مورد نظر آنها با مورد توجه قرار دادن دو موضوع آموزش و نظارت، همزمان با پیشبرد کمیت و افزایش تعداد واحدها می توان از ظرفیت اینگونه اقامتگاه ها در توسعه گردشگری استان به نحو احسن استفاده کرد.

گفتنی است، اقامتگاه های بوم گردی واحدهایی هستند که «در محیط های طبیعی با رعایت بالاترین سطح ممکن ضوابط زیست محیطی و به شکلی سازگار با معماری بومی و سیمای طبیعی منطقه احداث شده و ضمن حداکثر تعامل با جامعه محلی، زمینه حضور و اقامت طبیعت گردان را با کیفیتی قابل قبول و تعریف شده در محیط های طبیعی فراهم می نمایند.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
6 + 2 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1