جزئیات تسهیل صدور روادید میان ایران و قزاقستان

25 دسامبر 2016 - 09:10 dsfr.ir/d51n6

جزئیات تسهیل صدور روادید میان ایران و قزاقستان
فرج صمدی
امضای یادداشت تفاهم همکاری با حضور روسای جمهور ایران و ارمنستان

معاون #گردشگری کشور وضعیت همکاری گردشگری #ایران با کشورهای همسایه را تشریح کرد.

روز جمعه رئیس بخش گردشگری وزارت سرمایه گذاری و توسعه قزاقستان از امضای طرح تسهیل صدور روادید برای گروه های گردشگری ایران و قزاقستان خبر داد و اعلام کرد که انتظار می رود شرکت های گردشگری قزاق و ایرانی در این مسیر همکاری های خوبی را داشته باشند. به گفته مارات ایگالی، این توافق بنابر استقبال مسوولان دو کشور در مدت بسیار کوتاهی به امضا رسیده است.

در همین حال معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشورمان در تشریح جزئیات امضای سند تسهیل گردشگری گروهی بین ایران و قزاقستان که همزمان با سفر رئیس جمهور به این کشور انجام شد، گفت: «یکی از دستاوردهای مهم امضای این سند تسهیل در صدور روادید و افزایش ورود و خروج گردشگران دو کشور است.»

به گفته مرتضی رحمانی موحد، این سند که در حاشیه سفر دکتر روحانی به قزاقستان به امضای رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و مقامات قزاقستان رسیده، بسترساز توسعه روابط گردشگری میان ایران و قزاقستان به عنوان یکی از کشورهای هدف در منطقه خواهد بود.

به گزارش روابط عمومی سازمان میراث فرهنگی، وی با این همه خاطرنشان کرد که این سند باید به تایید مراجع قانونی دو کشور برسد و بعد از اینکه از سوی این مراجع قانونی تایید شد تسهیل در صدور روادید برای گردشگران ایرانی و قزاق در دستور کار قرار خواهد گرفت.

توسعه گردشگری با کشورهای همسایه

به گزارش «دنیای اقتصاد»، توسعه روابط گردشگری با کشورهای همسایه، یکی از اصلی ترین راهبردهای توسعه گردشگری هر کشور به شمار می رود؛ چه اینکه براساس آمارهای جهانی، گردشگران نخست کشورهای همسایه را برای سفر برمی گزینند و سپس به کشورهای دورتر می روند. این سیاست حالا در دستور کار تصمیم گیران گردشگری ایران نیز قرار گرفته و اقداماتی از قبیل تسهیل ویزا و تعریف برنامه های مشترک از این جمله است.

معاون گردشگری کشورمان در همین رابطه، سفر دوره ای و منطقه ای رئیس جمهور به سه کشور آسیایی ارمنستان، قزاقستان و قرقیزستان را فتح بابی دانست که برای توسعه هرچه بیشتر گردشگری ایران و کشورهای همسایه و استفاده از ظرفیت گردشگری در توسعه روابط بین الملل ایران و کشورهای منطقه موثر است. او یادآور شد: «همراهی رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در این سفر با رئیس جمهور نشان دهنده اهمیت تقویت و توسعه گردشگری میان ایران و کشورهای همسایه است که دو سند امضا شده در این سفر بین ایران و ارمنستان و بین ایران و قزاقستان در حوزه گردشگری مبین این موضوع است. این اسناد همکاری پشتیبانی برای توسعه گردشگری دو کشور است و تسهیل در سفرهای گردشگران این کشورها را به دنبال دارد.»

وی با اشاره به امضای سند همکاری تسهیل گردشگری گروهی بین ایران و قزاقستان، موارد همکاری گردشگری دو کشور را برشمرد و گفت: «گردشگری سلامت، طبیعت گردی و استفاده از ظرفیت گردشگری دریایی در حوزه دریای خزر می تواند مهم ترین محورهای توسعه گردشگری دو کشور براساس این سند همکاری باشد.» این مقام مسوول به امضای یادداشت تفاهم همکاری در حوزه گردشگری بین ایران و ارمنستان نیز اشاره کرد و افزود: «با توجه به مرز مشترک زمینی بین ایران و ارمنستان یکی از مفاد این سند همکاری ناظر بر توسعه خدمات گردشگری دو کشور از طریق مرز زمینی است که در این باره مذاکراتی بین بخش گردشگری ایران و ارمنستان انجام شده است.»

معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تصریح کرد: «قرابت های فرهنگی، رویدادهای مشترک تاریخی و فرهنگی، حضور هموطنان ارمنی در ایران و مرز مشترک زمینی بین دو کشور مزایا و ظرفیت هایی است که باعث شد سالانه شاهد تردد گردشگران دو کشور در سطح بسیار مطلوبی باشیم.»

آخر هفته گذشته، رئیس جمهوری قزاقستان در دیدار با رئیس جمهوری ایران، ضمن تاکید بر لزوم تسهیل رژیم روادید با تهران، از تلاش برای راه اندازی پرواز مستقیم بین پایتخت های دو کشور خبر داد. مسوولان گردشگری ارمنستان نیز در دیدار با معاون رئیس جمهوری کشورمان، بر لزوم افزایش متقابل گردشگران دو کشور تاکید و توجه به آن را در دستور کار عنوان کردند. به باور آنها، اهمیت این مساله علاوه بر نبه اقتصادی، در تحکیم روابط دوستی بین دو ملت است.

از سوی دیگر، ارمنستان درنظر دارد همان طور که برنامه های مشترکی را با کشور همسایه اش گرجستان در راستای توسعه گردشگری و معرفی مشترک این دو کشور به جهان آغاز کرده، اقدامات مشابهی را با ایران انجام دهد. به باور کارشناسان، همکاری گردشگری با کشورهای همسایه یکی از موثرترین راه ها برای افزایش شمار گردشگران به حساب می آید؛ مسیری که ایران در ابتدای آن قرار گرفته است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
2 + 5 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1