25 فوریه 2020 - 15:13
معاون میراث فرهنگی کشور تشریح کرد

همکاری مشترک میراثی ایران و ارمنستان

25 دسامبر 2016 - 13:30 dsfr.ir/8x957

همکاری مشترک میراثی ایران و ارمنستان
میثم رودکی / دنیای سفر
کلیسای وانک اصفهان

معاون میراث فرهنگی از انجام پروژه های مشترک در حوزه #میراث ناملموس بین #ایران و #ارمنستان خبر داد.

به گزارش میراث آریا، محمدحسن طالبیان ضمن تبیین اهداف این یادداشت تفاهم همکاری بین موزه ای، گفت: «پیرو این تفاهم نامه که بر گسترش همکاری های بین موزه ای، تاکید دارد بحث مرمت آثار تاریخی دنبال می شود و قرار است این دو کشور در زمینه مرمت کلیساهای ارامنه در ایران و آثار و بناهای تاریخی ایران در ارمنستان با هم همکاری داشته باشند. علاوه بر بحث مرمت کلیساهای ارامنه در ایران، حفاظت و اضافه کردن این آثار به میراث جهانی نیز دنبال می شود.»

وی خاطرنشان کرد: «بحث مرمت و ارسال پرونده مسجد کبود ایروان برای نامزدی میراث جهانی یکی دیگر از کارهایی است که پیرو این یادداشت همکاری به دنبال رسیدن به آن هستیم و قرار است ایران به ارمنستان در زمینه مرمت مسجد کبود کمک کند. برنامه ریزی های اولیه انجام شده و منتظر تامین اعتبار هستیم.»

به گفته این مقام مسوول، قرار است بعد از ژانویه گروهی از متخصصان حوزه میراث ناملموس به ایران بیایند و پرونده های مشترکی را با هم دنبال کنند. طالبیان بحث کارگاه های آموزشی در منطقه و ظرفیت سازی و آموزش کارشناسان، مدیریت سایت های توریستی و تاریخی، مرمت میراث فرهنگی و ... را از دیگر اهداف این تفاهم نامه اعلام کرد و گفت: «پیرو این یادداشت تفاهم، برگزاری هفته های فرهنگی نیز در دستور کار قرار می گیرد.»

به باور معاون میراث فرهنگی کشورمان، امضای این تفاهم نامه های همکاری در جهانی که نابسامانی ها در آن افزایش و خشونت رواج پیدا کرده است، می تواند همبستگی کشورها را به دنبال داشته باشد و به موجب آن از رواج خشونت جلوگیری شود و فضای امنیت و صلح را برای دو کشور به ارمغان آورد. وی افزود: «تعاملات فرهنگی، ارتقای دانش حوزه های مختلف میراث فرهنگی را به دنبال دارد و به علاوه می توانیم از تجربیات هم استفاده کنیم. همچنین زمینه بازدید و افزایش گردشگران بین دو کشور افزایش پیدا می کند و این مساله می تواند به لحاظ اقتصادی، زمینه های همکاری تجاری بین دو کشور را نیز افزایش دهد.»

طالبیان در پایان تاکید کرد: «بحث پژوهش های مشترک در زمینه های باستان شناسی، مردم شناسی، زبان شناسی و سایر علوم حوزه میراث فرهنگی یکی دیگر از ثمرات این تفاهم نامه خواهد بود.»

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
10 + 9 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1