6 دسامبر 2019 - 13:37
دیده بان یادگارهای فرهنگی در نامه ای سرگشاده خواستار شد

توقف ساخت پارکینگ طبقاتی در حریم ارگ تاریخی علیشاه

25 دسامبر 2016 - 10:00 dsfr.ir/ot7a2

توقف ساخت پارکینگ طبقاتی در حریم ارگ تاریخی علیشاه
میثم رودکی / دنیای سفر
مسجد تاج الدین علیشاه گیلانی معروف به ارگ علیشاه تبریز

دیده بان یادگارهای فرهنگی و طبیعی ایران در نامه ای، خواهان توجه فوری مسئولان به موضوع حفظ حریم اثر ملی #ارگ #علیشاه #تبریز شد.

به گزارش میراث آریا، در بخش هایی از نامه «دیده بان یادگارهای فرهنگی و طبیعی ایران» که رونوشت آن به رئیس جمهور، وزیر کشور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فرستاده شده، آمده است: «باز از تبریز، بر خلاف همه ی وعده های داده شده، خبر از آغاز مجدد خاکبرداری در محوطه ی ارگ علیشاه تبریز برای احداث پارکینگ طبقاتی می رسد.

بنای امروزین ارگ علیشاه تبریز بازمانده ی مسجدی کهن است که بنیاد آن توسط تاج الدین علی شاه جیلانی، وزیر سلطان محمد خدابنده و همیاری ابوسعید بهادرخان، وزیر دیگر این خان مغول و احتمالا توجه خواجه ی بزرگ، رشیدالدین فضل الله همدانی، میان سال های 716 تا 736 هجری ساخته و پرداخته شده است. این مسجد بی آسمانه را مناری چندان بلند بود که از دوردست هم شناسایی می شد و ساختمانی چندان شکوهمند که همگان را شگفت زده می کرد. هرچند از آن عظمت کهن امروزه کمتر چیزی به جا مانده که این خود یادگار زمین لرزه های پیاپی و ایستادگی اش در برابر گذر تاریخ آن شهر ارجمندِ پرخاطره است، اما این چیزی از وظیفه ی ما در قبال تاریخ مان کم نمی کند.»

در این نامه درباره ی زمینه ی این رویداد آمده است: «می گویند بنیاد مصلی مسؤولیت ساخت وساز در مجاورت این بنای تاریخی را به عهده دارد. آشکار است که خاکبرداری عمیق در حریمِ درجه یکِ این مسجد تاریخی به دلیل ساخت پارکینگ طبقاتی احتمالِ رساندنِ آسیب جدی به این بنای مقدس را بالا می برد؛ حریمی که روزگاری قرار بود بوستانی 60 هزار متری باشد و شایسته است که چنان نیز شود.

چه این احتمال کم باشد و چه زیاد، آشکار و بدیهی است که وظیفه ی ما در برابر تاریخی که دیگر تکرار نمی شود، این است که کوچک ترین احتمال خطری را برایش ایجاد نکنیم؛ وضعیتی که نمونه ی بارزش اثر بی نظیر سی وسه پل در اصفهان است که با ندانم کاری برخی مسؤولان احتمال خطری جدی برایش وجود دارد.»

در دنباله ی نامه آمده است: «برای نجات این اثر ایلخانی، کمپین هایی از فعالان میراث فرهنگی هم راه اندازی شد و عکس های ساخت پارکینگ مجاور این اثر دست به دست می چرخید و اعتراض ها در این زمینه بیشتر و بیشتر شد، که واکنش های برخی مقام ها در سازمان میراث فرهنگی را هم به دنبال داشت. برخی منابع در فضای مجازی نوشتند که مدیران دو یا سه کانال تلگرامی که به شکل خودجوش اقدام به راه اندازی کمپین اعتراض برای جلوگیری از تخریب ارگ تبریز کرده بودند از طرف نهادهای امنیتی احضار و با تهدید از آنها خواسته شده تا فعالیت این کمپین های مردمی را متوقف کنند که اگر این خبر واقعیت داشته باشد جای پرسش و شگفتی بسیار و پیگیری از سوی شما شخصیت های دولتی ارجمند، را دارد.

گویا اختلاف میراث فرهنگی و بنیاد مصلی در مورد پرونده ی ارگ داستانی چندین چندساله دارد که به علت اعمال فشار و نفوذ این بنیاد، به رغم مستندات قانونی پرونده ی ارگ تبریز، در هیچ کدام از مراجع قانونی به جایی نرسیده است.»

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
14 + 1 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1