5 اکتبر 2021 - 07:03

احتمال نهایی شدن قرارداد اجاره هواپیما از روسیه

25 دسامبر 2016 - 09:00 dsfr.ir/3m685

هواپیمای مسافربری سوخو

شرکتهای هواپیمایی ایرانی هنوز اقدامی برای خرید هواپیمای #سوخو 100 نداشته اند اما مذاکراتی برای اجاره چند فروند #هواپیما از آنها آغاز شده است.

علی عابدزاده رییس سازمان هواپیمایی کشوری درباره آخرین وضعیت خرید هواپیمای سوخو از سوی شرکت های ایرانی، اظهار کرد: همان طور که سازمان هواپیمایی پیش از این بارها اعلام کرده هرگونه درخواستی برای خرید و وارد شدن هواپیماهای جدید را بررسی می کند تا در صورت نهایی شدن مجوزهای فنی لازم شرایط برای ورود آنها به وجود بیاید.

وی ادامه داد: تاکنون هیچ یک از شرکت های ایرانی درخواست رسمی برای خرید هواپیمای سوخو 100 نداشتند و از این رو سازمان نیز شرایط آن را در این حوزه بررسی نکرده است.

رییس سازمان هواپیمایی کشوری از توافق ابتدایی یک شرکت ایرانی برای اجاره چند فروند سوخو 100 خبر داد و گفت: سازمان هواپیمایی در مذاکرات برای خرید و اجاره هواپیما به طور مستقیم ورود نمی کند و از این رو ما اطلاعات جزیی از این فرآیند نداریم، اما ظاهرا یکی از شرکت های هواپیمایی ایرانی توافقی برای اجاره چند فروند سوخو انجام داده است.

عابدزاده با بیان این که در صورت نهایی شدن این توافق سازمان هواپیمایی بررسی های لازم را برای سنجش شرایط این هواپیما انجام می دهد، تاکید کرد: هر هواپیمایی که قصد ورود به آسمان ایران را داشته باشد باید مجوزهای فنی لازم را اخذ کند و سازمان شرایط را برای این موضوع فراهم خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، در طول ماه های گذشته شرکت هواپیماسازی سوخو در روسیه بارها اعلام کرده توافق هایی برای فروش هواپیما به شرکت های ایرانی داشته است که البته تمامی این ادعاها از طرف مقام های ایرانی تکذیب شده است.

چند روز قبل اصغر فخریه کاشان - قائم مقام وزیر راه آهن - در پاسخ به ایسنا اعلام کرد که هیچ مذاکره ای برای خرید سوخو با طرف های خارجی نداشته است و اطلاعی نیز از مذاکرات در این زمینه ندارد.

ایران ایر در طول روزهای گذشته در دو قرارداد جداگانه خرید 80 فروند بوئینگ و 100 فروند ایرباس را نهایی کرد.

ایران اعلام کرده در یک برنامه 10 ساله نیاز به خرید 500 هواپیمای مسافربری جدید خواهیم داشت.

1