14 دسامبر 2019 - 17:01
در دیدار معاون رئیس جمهوری با مسوولان گردشگری ارمنستان مطرح شد

برنامه مشترک گردشگری ایران و ارمنستان

24 دسامبر 2016 - 08:20 dsfr.ir/8n9bk

برنامه مشترک گردشگری ایران و ارمنستان
فرج صمدی
امضای یادداشت تفاهم همکاری با حضور روسای جمهور ایران و ارمنستان

با سفر رئیس جمهور و هیات همراه به ارمنستان، گام های جدیدی در راستای #توسعه روابط فرهنگی و #گردشگری دو کشور برداشته شد.

طی سفر اخیر رئیس جمهوری و همراهانش به ارمنستان یادداشت تفاهم همکاری بین موزه ای و همکاری گردشگری به امضای رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشورمان و مسوولان کشور ارمنستان رسید تا گام های جدیدی در راستای توسعه روابط فرهنگی و گردشگری دو کشور برداشته شود.

طی یک سال گذشته ایران و ارمنستان اقدامات دیگری در راستای تسهیل تبادل گردشگر صورت داده اند؛ لغو ویزا و امکان تردد آزادانه خودرو میان دو کشور، از جمله این اقدامات است. مردادماه سال جاری بود که لغو روادید میان ایران و ارمنستان اجرایی شد و اکنون اتباع دو کشور برای ورود به کشور مقابل نیاز به ویزا ندارند. طبق توافقی که میان مقامات انجام شده، شهروندان دو کشور می توانند تا 90 روز طی 6 ماه بدون ویزا در کشور مقصد اقامت داشته باشند. در همین حال، در آبان ماه نیز طی یادداشت تفاهمی که در جریان سفر رئیس کل گمرک ایران به ارمنستان در ایروان امضا شد، امکان تردد خودرو میان دو کشور بدون نیاز به اخذ مجوز فراهم آمد و اکنون رفت و آمد بدون دریافت وجه تضمین و حق خاک بین ایران و ارمنستان انجام خواهد شد. با این همه همچنان تبادل گردشگر میان دو کشور به تعادل نرسیده و تعداد ایرانی هایی که به ارمنستان سفر می کنند به شکل قابل ملاحظه ای بیشتر از ارمنستانی هایی است که ایران را برای گردش برمی گزینند. این مساله، یکی از چالش های مورد گفت وگوی مسوولان گردشگری دو کشور طی سفر اخیر مسوولان ایران به ارمنستان بوده است. آنها البته بر تعریف برنامه مشترک برای معرفی ایران و ارمنستان به جهان تاکید کرده اند.

تلاش برای تبادل متعادل

معاون گردشگری وزارت اقتصاد، توسعه و سرمایه گذاری جمهوری ارمنستان طی دیدارش با رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشورمان با اشاره به سال ها همکاری مناسبی که بین دو کشور برقرار بوده، گفت: «ما به موفقیت های زیادی دست پیدا کردیم، اما هنوز هم مشکلات زیادی وجود دارد که باید روی آنها کار کنیم. افزایش متقابل گردشگران در دو کشور از جمله این مسائل است که در دستور کار قرار دارد. اهمیت این مساله علاوه بر جنبه اقتصادی، جنبه تحکیم روابط دوستی بین دو ملت است.» به گزارش میراث آریا، مِخاک آپرسیان افزود: «با وجود اینکه تعداد گردشگران ایرانی در ارمنستان روز به روز در حال افزایش است، تعداد گردشگران ارمنستانی به ایران آن طور که باید رشد نکرده است. بنابر این، باید همه سعی خود را داشته باشیم که تعداد گردشگران ارمنستانی ورودی به ایران نیز روز به روز افزایش پیدا کند.»

او ضمن تشریح اقداماتی که در این زمینه انجام می شود، گفت: «به دعوت طرف ایرانی قرار است ماه ژانویه هیات خبرنگاران از ارمنستان به ایران بیایند. به علاوه قرار شد که ایران و ارمنستان نمایشگاه های مشترک برگزار کنند. در این باره توافقاتی انجام شده که باهم در زمینه برگزاری این همایش ها همکاری داشته باشیم.» به گفته معاون گردشگری وزارت اقتصاد، توسعه و سرمایه گذاری جمهوری ارمنستان، در نمایشگاه گردشگری که سال گذشته در ارمنستان برگزار شد محل هایی به صورت رایگان در اختیار ایرانی ها قرار گرفت و آنها نیز حضور بسیار فعالی در این نمایشگاه داشتند. آپرسیان البته خواستار اختصاص یافتن تسهیلات در نمایشگاه بین المللی گردشگری تهران به ارمنستان شد و اظهار کرد: «هر سال در ماه فوریه نمایشگاه بسیار بزرگی در ایران برگزار می شود. ما از طرف ایرانی درخواست کردیم برای شرکت در این نمایشگاه تسهیلات و امکاناتی در اختیار ما قرار دهند یا غرفه هایی را به صورت رایگان به کشور ما اختصاص دهند.» وی ادامه داد: «اگر بتوانیم در این نمایشگاه ها فعالیت خوبی از خود نشان دهیم و طرفین را برای مشارکت جذب کنیم، بعد از چند سال فعالان این حوزه از دو کشور خودشان تمایل خواهند داشت که حتی با پرداخت هزینه در این نمایشگاه ها شرکت کنند.»

برنامه مشترک ایران و ارمنستان

آپرسیان ایجاد یک گروه مشترک گردشگری بین ایران و ارمنستان را دومین موضوع در دستور کار عنوان کرد و خواستار معرفی مشترک ایران و ارمنستان به جوامع بین المللی شد. به گفته این مقام ارمنستانی، دیداری که ماه ژانویه طرف ارمنی قرار است از ایران داشته باشد در همین راستا خواهد بود. برهمین اساس، بین این هیات افرادی از آژانس های هواپیمایی و گردشگری مختلف وجود دارند و تاکید شده این افراد از بهترین آژانس ها باشند که تجربه همکاری با کشورهای مختلف را دارند. وی در این خصوص تصریح کرد: «هدف این شرکت ها فقط گسترش گردشگری میان ایران و ارمنستان نیست؛ بلکه هدف آنها تدوین یک برنامه مشترک برای گسترش گردشگری در کل منطقه است.»

معاون گردشگری وزارت اقتصاد، توسعه و سرمایه گذاری جمهوری ارمنستان همچنین از تلاش برای دعوت از خبرنگاران و فعالان حوزه گردشگری از کشورهای دیگر خبر داد که آنها از این طریق با ایران و ارمنستان بیشتر آشنا شوند. با این همه آپرسیان یک مانع بزرگ را بر سر راه همکاری های مشترک ایران و ارمنستان با سایر کشورهای منطقه عنوان و خاطرنشان کرد: «خودرو های ارمنستانی، چه سواری ها و چه اتوبوس هایی که متعلق به تورهای گردشگری هستند، اجازه ندارند به سادگی از ارمنستان وارد خاک ایران شوند.» به باور وی، این مساله مانع بزرگی برای عملی کردن بسته های مشترک بین دو کشور در حوزه گردشگری است. این مقام ارمنستانی خاطرنشان کرد: «مثلا اگر یک گردشگر چینی به ارمنستان بیاید و قصد داشته باشد از طریق زمینی از ارمنستان وارد خاک ایران شود، نه می تواند با ماشین شخصی این کار را انجام دهد و نه با اتوبوس های ارمنستان. این مساله تاکنون چند بار مطرح شده و طرف های ایرانی نیز با ما هم عقیده بودند. در یادداشت تفاهمی که به امضا رسید نیز ماده ای در همین راستا و در مورد اختصاص تسهیلات برای عبور و مرور گمرکی وجود دارد.»

دلایل تعداد کم سفر ارمنستانی ها به ایران

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشورمان نیز در این دیدار با اشاره به بررسی آمار گردشگرانی که از ارمنستان به خارج از کشور می روند و گردشگرانی که از ارمنستان وارد ایران می شوند، گفت: «سهم ورود گردشگران ارمنستانی به ایران در مقایسه با گردشگران سایر کشورها به ایران، بسیار پایین است.» زهرا احمدی پور این مساله را ناشی از دلایل مختلفی ارزیابی کرد و افزود: «با بررسی نظرات بخشی از گردشگران ارمنی که وارد ایران شده اند یا آنهایی که ایران را برای گردشگری انتخاب نکردند، معلوم شد بخشی از دلایل آنها دلایل اقتصادی است؛ سفر به ایران برای بعضی از گردشگران خارجی در مقایسه با سفر به دیگر کشورها بیشتر هزینه بر بوده است.»

معاون رئیس جمهوری تعریف مسیرهای بیشتر برای گردشگران ارمنستانی به منظور ورود بیشتر آنها به ایران، لازم دانست و خاطرنشان کرد: «بخشی از این مساله نیز به تفاوت های فرهنگی و مذهبی بین اسلام و مسیحیت مربوط می شود. مواردی که ما ملزم به رعایت آن هستیم گاهی اوقات باعث می شود بخشی از گردشگران ارمنستانی مسیرهای دیگری را غیر از ایران انتخاب کنند.» احمدی پور با تاکید بر اینکه در حال حاضر نوع گردشگرانی که وارد ایران می شوند از تنوع بسیار گسترده ای برخوردارند، گفت: «اکنون گردشگری سلامت در بسیاری از استان ها به ویژه استان های مرزی ایران گسترش پیدا کرده است و ایران به سمت تجهیز هتل -بیمارستان ها رفته است تا بتواند در این زمینه، توریست بیشتری جذب کند.» وی به طرف ارمنستانی خود یادآور شد که هزینه های مناسب پزشکی در ایران و کیفیت بالای جراحی ها، باعث شده که تعداد گردشگران سلامت طی 2 سال اخیر بسیار افزایش پیدا کند.

وعده های ایرانی به ارمنستانی ها

معاون رئیس جمهوری درباره پیشنهاد آپرسیان مبنی بر تعامل کارشناسان ایرانی و ارمنی برای بررسی کمبود گردشگرانی که از ارمنستان وارد ایران می شوند، گفت: «باید این مساله بررسی شود تا برای رفع مشکلات چاره ای بیندیشیم و گردشگری را به صورت دوجانبه توسعه دهیم.» احمدی پور همچنین در پاسخ به درخواست مِخاک آپرسیان مبنی بر اینکه در نمایشگاه غرفه های رایگان در اختیار فعالان ارمنستانی قرار گیرد نیز تصریح کرد: «در بازگشت به ایران به طور حتم برای نمایشگاه گردشگری و حضور کشورهای مختلف از جمله ارمنستان در این نمایشگاه جلساتی خواهیم داشت، اما با توجه به اینکه بخش خصوصی متولی برگزاری این نمایشگاه است ممکن است نتوانیم از بخش خصوصی غرفه رایگان بگیریم. با این حال می توانیم با آنها صحبت کنیم تا برای کشور همسایه ارمنستان اولویت های بیشتری قائل شوند.»

این مقام مسوول کشورمان در خصوص گسترش صنایع دستی و بازارچه مشترک صنایع دستی با ارمنستان نیز به سخنان روحانی اشاره کرد و گفت: «اگر در منطقه آزاد ارس کارهای مشترکی انجام شود، در گسترش گردشگری به صورت دو جانبه موثر خواهد بود. همچنین می توانیم بر برگزاری هفته فرهنگی که خود عامل رفت وآمد بیشتر آژانس ها و تورگردانان دو کشور است، تمرکز و برنامه ریزی کنیم.» احمدی پور همچنین تسهیل روابط دو کشور و ورود و خروج خودرو را یکی از اولویت هایی اعلام کرد که در یادداشت های تفاهم بین ایران و ارمنستان بر آن تاکید شده و یادآور شد: «با این تفاهم نامه می توان این فرصت را برای رفت وآمد خودرو از ارمنستان به ایران ایجاد کرد.»

ارمنستان از ایران بی اطلاع است!

در خلال این نشست، رئیس کمیته ملی گردشگری وزارت اقتصاد، توسعه و سرمایه گذاری جمهوری ارمنستان نیز حضور داشت. زارمین زیتونتسیان طی سخنان خود، هدف اصلی ارمنستان را افزایش گردشگران به صورت دوجانبه عنوان کرد و گفت: «اگرچه ما کشوری کوچک با جمعیتی کم هستیم، اما این دلیل نمی شود که بحث گردشگری نادیده گرفته شود.» او با اشاره به رفع تحریم ها از ایران و افزایش تمایل مردم برای ورود به کشورمان، افزود: «در این راستا تمایل داریم با کشورهای منطقه مثل گرجستان، برنامه هایی برای گسترش گردشگری انجام دهیم و مشتاق هستیم با یادداشت تفاهم اخیر، بتوانیم با ایران نیز این برنامه ها را آغاز کنیم.»

زیتونتسیان خواستار دیدار با افراد مرتبط در بخش گردشگری ایران شد تا از این طریق به صورت جزئی همه نکات مورد علاقه دو طرف بررسی شود و دو طرف از سلایق و علایق همدیگر با خبر شوند. این مقام ارمنستانی با بیان اینکه زمینه همکاری های زیادی بین ایران و ارمنستان وجود دارد، نسبت به نبود اطلاعات درباره ایران، بازار ایران، گردشگری سلامت و... در ارمنستان ابراز تاسف کرد و گفت: «اگر از طریق دیدار، ویدئو، مقاله و ... این اطلاعات در اختیار ما قرار گیرد، می توانیم از ایران بیشتر مطلع شویم و این اطلاعات را در اختیار شهروندان ارمنستانی نیز قرار دهیم.»

حالا ایران و ارمنستان گام های جدیدی را در توسعه روابط گردشگری خود برمی دارند؛ گام هایی که دو طرف بر لزوم توازن آن تاکید می کنند.

« دنیای سفر » این نوشته را از « روزنامه دنیای اقتصاد » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه ها

  • ناشناس 16 می 2017 - 16:22

    لطفا دوستانی که تجربه سفر زمینی با ماشین خودشون رو دارند . تجربه های خودشون رو برای بقیه به اشتراک بذارن

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
2 + 5 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1