25 فوریه 2020 - 14:54
مدیرکل بازاریابی و تبلیغات گردشگری:

این رویداد بین المللی را تخطئه نکنید

24 دسامبر 2016 - 09:00 dsfr.ir/fe6z6

این رویداد بین المللی را تخطئه نکنید
مهدی گلی
راهنمایان در پایان جلسه در هتل پیروزی اصفهان

#کنوانسیون بین المللی #راهنمایان #تور کاملا خودگردان است و دولت بودجه خاصی به آن تخصیص نداده که شائبه ای ایجاد کند.

فدراسیون جهانی راهنمایان گردشگری در حالی سال گذشته رسما میزبانی هفدهمین کنوانسیون جهانی راهنمایان گردشگری را به ایران واگذار کرد که نائب رییس آن فدراسیون در سفری به کشورمان پس از ارزیابی 10 روزه، مهم ترین فاکتور ایران در گردشگری را مهمان نوازی مردم دانست و پس از وارد کردن ایرادهای فنی به زیرساخت هایی چون هتل ها، سرویس های بهداشتی، نحوه ی انتقال پول و صدور ویزا، در نهایت اعلام کرد که با وجود برخی نارسایی ها، ایران میزبان کنوانسیون جهانی راهنمایان گردشگری در سال 2017 است.

این فدراسیون با 200 هزار عضو در سراسر جهان، هر دو سال یک بار به میزبانی یکی از کشورهای عضو، کنوانسیون راهنمایان گردشگری را برگزار می کند. ایران پیش بینی کرده در فاصله ششم تا هجدهم بهمن ماه که قرار است این کنوانسیون در کشورمان برگزار شود، دست کم 300 نفر شرکت کنند و آنطور که کانون سراسری راهنمایان گردشگری ایران به عنوان مجری این رویداد اعلام کرده، قرار است طالب ریفائی دبیرکل سازمان جهانی جهانگردی که امسال (2017) آخرین دوره ی ریاستش را می گذراند نیز در این کنوانسیون حضور داشته باشد.

این کنوانسیون در شرایطی قرار است حدود یک ماه دیگر در ایران برگزار شود که نقش سازمان میراث فرهنگی و گردشگری که بارها از آن به عنوان یکی از مهم ترین رویدادهای سال 1395 یاد کرده، چندان مشخص نیست و از طرفی هم تشکل دیگری از راهنمایان گردشگری ایران، اخیرا اطلاعیه ای را صادر کرده که با اشاره به همکاری های ناموفق با این کانون در همایش های قبلی، از مشارکت در اجرای این کنوانسیون رسما اعلام امتناع کرده است.

علی باقر نعمتی زرگران مدیرکل بازاریابی و تبلیغات گردشگری که به عنوان نماینده سازمان میراث فرهنگی و گردشگری موضوع این کنوانسیون را پیگیری می کند، به برخی ابهام های موجود در این باره پاسخ داد و به ایسنا گفت: این کنوانسیون با ابتکار کانون انجمن های صنفی کارگری راهنمایان گردشگری کشور و با حمایت کامل سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری برگزار می شود. ما معتقدیم میزبانی این کنوانسیون با توجه به هجمه ی تبلیغات منفی علیه کشورمان، یکی از مهم ترین فرصت ها برای معرفی درست ایران محسوب می شود.

وی درباره ی نحوه ی حمایت سازمان میراث فرهنگی و گردشگری از این رویداد بین المللی توضیح داد: یقینا برگزاری کنوانسیون بین المللی که قرار است حدود 300 تا 400 مهمان خارجی در آن حضور داشته باشند، هزینه های بالایی را می طلبد و به تدابیر و هماهنگی های جدی و خاصی نیاز دارد. البته سازمان میراث فرهنگی و گردشگری از نظر اعتباری با توجه به محدودیت های بودجه ای هم اکنون در شرایطی نیست که بتواند از پس تامین این هزینه های سنگین برآید و شاید کمکی که به این رویداد بین المللی می کند 10 تا 20 درصد کل هزینه های آن را شامل شود، برای همین سعی می کنیم ذی نفعان این کنوانسیون و بخش خصوصی را که از این جریان بهره مند می شود به عنوان حامی مالی دخیل کنیم.

مدیرکل بازاریابی و تبلیغات گردشگری درباره ی این که سازمان چند درصد از این حمایت ها را تا کنون عملی کرده است، گفت: شاید تا کنون یک ششم آن 20 در صد هزینه ای که قرار است کمک کنیم را پرداخته کرده باشیم، چون ما متناسب با پیشرفتِ کار و و تدریجی می توانیم تامین اعتبار کنیم و آن را تخصیص دهیم.

او همچنین هماهنگی های صورت گرفته با وزارت خارجه برای صدور ویزای مهمانان این کنوانسیون را یکی دیگر از اقدامات حمایتی برشمرد و در پاسخ به این پرسش که با توجه به نوع تسهیلات و درنظر گرفتن تابعیت برخی راهنمایان و شرکت کنندگان خارجی، به منظور پیشگیری از چالش های احتمالی چه تدابیری اتخاذ شده است؟ اظهار کرد: طبق هماهنگی های صورت گرفته قرار است مهمانان این کنوانسیون به وزارت خارجه معرفی شوند تا تدابیر و تسهیلات لازم برای صدور ویزای آن ها اتخاذ شود. قرار بود پایین ترین نوع نرخ ویزا برای مهمانان این کنوانسیون در نظر گرفته شود، اما نزدیک 20 درصد از شرکت کنندگان، مهمانان مدعو هستند که طبق هماهنگی با وزارت خارجه ویزای آن ها رایگان صادر خواهد شد.

او تاکید کرد: به منظور پیش گیری از هر نوع مساله ای، همه ملاحظاتی که لازم است هنگام برگزاری یک رویداد بین المللی در بخش صدور ویزا مورد توجه قرار بگیرد، در نظر گرفته شده. فرایند صدور ویزا نیز کاملا تعریف شده است. در جمع این راهنمایان ممکن است اتباع آمریکایی حضور داشته باشند، اگر مشکلی نداشته باشند آن ها هم می توانند پس از طی فرایند مربوطه، ویزای ایران را دریافت کنند.

نعمتی همچنین درباره ی اعلام رییس فدراسیون جهانی راهنمایان مبنی بر قابل انتقال نبودن هزینه های شرکت در این کنوانسیون به ایران، به خاطر تحریم ها و بلوکه شدن این پول در خارج از کشور، گفت: این ها ایرادهای بنی اسرائیلی است که به این رویداد جهانی وارد می کنند، چون تا جایی که بنده اطلاع دارم مشکل نقل و انتقال پول به داخل کشور نیز در حال حل شدن است.

او سپس تاکید کرد: این کنوانسیون کاملا خودگردان است و دولت بودجه ی خاصی برای آن تخصیص نداده که شائبه ای ایجاد کند. تشکل خصوصی دنبال این کار بوده و برای آن هم زحمت کشیده و حدود دو سال است برنامه ریزی کرده و وقت گذاشته تا افتخاری دیگر نصیب کشورمان شود که همه ی این اقدام ها شایسته ی تقدیر است.

مدیرکل بازاریابی و تبلیغات گردشگری اضافه کرد: در هر حال راهنمایان تور یکی از ارکان صنعت گردشگری هستند واین کنوانسیون هم یکی از بزرگترین گردهمایی های جهانی راهنمایان به شمار می آید که برگزاری آن در این سطح طبیعتا بدون ایراد نخواهد بود، اما نباید همه تلاش های صورت گرفته را تخطئه کرد و یا خفیف جلوه داد.

نعمتی گفت: بالاتر از این گردهمایی بین المللی برای راهنمایان چه رویداد دیگری وجود دارد. چرا نباید از این فرصت برای مطرح کردن ایران در سطح جهانی استفاده کرد تا تصور ایران در جهان بهبود یابد. همه ی ما باید از این کنوانسیون استقبال کنیم.

« دنیای سفر » این نوشته را از « خبرگزاری ایسنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
3 + 0 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1