6 دسامبر 2023 - 06:04

فناوری چگونه کتاب خوانی در سفر را تغییر داده است؟

23 دسامبر 2016 - 16:10 dsfr.ir/ti3n6

فناوری چگونه کتاب خوانی در سفر را تغییر داده است؟
حمید املشی / 1pezeshk.com
خواندن مجله داستان در مترو

یکی از بهترین زمان ها برای #کتاب خواندن، #سفر است به ویژه آن زمان که با #اتوبوس و #قطار راهی سفر شده ایم.

برای ما ایرانی ها که چندان اهل مطالعه نیستیم دیدن تصاویری از گردشگران که در ساحل دریا همزمان از ساحل و آفتاب و کتاب، لذت می برند شاید کمی عجیب و حتی اغراق آمیز به نظر آید. اما هیچ اغراقی در کار نیست و کتاب خوانی هرگز به کتابخانه و پشت میز مطالعه محدود نیست؛ همه جا می توان از کتاب لذت برد.

یکی از بهترین زمان ها برای کتاب خواندن، سفر است به ویژه آن زمان که با اتوبوس و قطار راهی سفر شده ایم و سفر از چند ساعت تا چند روز طول خواهد کشید. هر چند شادی و خنده در میان دوستان و گفتگو با همسفران لذت بخش است اما آن زمان که نیاز داریم کمی در خود فرو رویم؛ کتاب گزینه ای عالیست.

مسافران کتاب دوست معمولا کتاب هایی کم حجم همراه خود دارند و فرض آن ها این است که کتاب بخشی از سفر است و قرار نیست همه سفر، تحت شعاع کتاب قرار گیرد. اما محرک های سفر و ذائقه مسافران همیشه در حال تغییر است و این روزها کتاب می تواند خود دلیل اصلی سفر می شود. گاه مسافران برای رونمایی از کتابی جدید و دیدار با نویسنده آن راهی شهری دیگر می شوند، گاه تجربه مکان ها و حتی بازسازی رویدادهای درون یک کتاب، مسافران را هماهنگ با صفحات کتاب به پیش می برد و گاه تجربه خواندن کتاب همراه با سایر همسفران (ایده یک سفر، یک کتاب را ببینید) و گاه همسفر شدن با یک نویسنده و ... سفر را شکل می دهند. توجه ارائه دهندگان خدمات سفر به رونق کتاب خوانی را هم باید از این دید بررسی کرد که کتاب و سفر می توانند به رونق یکدیگر کمک کنند. به عنوان نمونه به طرح اسنپ در همکاری با یک ناشر کتاب می توان اشاره کرد.

پیش از این بارها درباره کتاب و سفر در دنیای سفر نوشته ایم و از گردشگری ادبی گفته ایم که در سال های اخیر مورد توجه قرار گرفته است. در مقیاس کلان تر، تاثیر کتاب و توجه به روحیه کتاب خوانی مسافران بر رونق شهرها و کشورها از دید تحلیل گران پنهان نمانده است. نمونه بارز آن بوئنوس آیرس پایتخت آرژانتین که کتاب و کتابخانه با آن عجین شده است.

فناوری همواره در تغییر ذائقه مسافران نقش بازی می کند. بهتر و سریعتر شدن هر روزه وسیله سفر و یا دیدن افرادی که با اشتیاق در حال سلفی گرفتن هستند، دیگر برای ما عادی شده است. سلفی جای خود را به خوبی در فرهنگ امروزی باز کرده و این راه ارتباطی جدید، روشی است که نسل جوان علاقه زیادی به آن نشان داده و روز به روز بر رونق آن افزوده می شود.

این تغییرات کتابخوانی در سفر را هم دستخوش تغییر کرده و استفاده از کتاب خوان الکترونیک به عنوان جایگزینی برای حمل فیزیکی کتاب رو به افزایش است. کتاب خوان هایی مانند فیدیبو  که علاوه بر ساده کردن مطالعه امکان خرید کتاب الکترونیک را نیز فراهم می کنند.

مسافرانی که این روزها حتی به گرم های کوله بار خود حساس هستند قطعا ترجیح می دهند به جای حمل یک یا چند کتاب که به هر حال وزنی دارند و فضایی از کوله بارشان را میگیرد، کتابخانه ای از کتاب های دلخواه را همراه داشته باشند و این به سادگی با اپلیکیشن های موبایل فراهم شده است.

اما کتاب‌های صوتی را نیز نباید از قلم انداخت به ویژه در وقت هایی که خواندن متن از روی صفحه کتاب یا موبایل سخت است یا اصولا ممکن نیست. کتاب صوتی برای آن دسته از مسافران که در مطالعه حین حرکت دچار سردرد می شوند، شاید بهترین گزینه باشد. خوشبختانه این روزها کتاب های صوتی بسیاری به فارسی در اینترنت قرار می گیرد و می توان دانلود کرد و در کنار فایلهای موسیقی دلخواه قرار داد.

فناوری، زندگی روزمره و کیفیت سفر و رفتار مسافران را تحت تاثیر قرار می دهد و مسافران مصمم هر چه بیشتر فناوری را برای سفری راحت تر و لذت بخش تر به کار می گیرند. هر چند فرهنگ عمومی کتاب خوانی در کشور همواره مورد انتقاد صاحب نظران بوده است در این بین کم نیستند مسافران کتاب دوستی که حتی سفرهای کوتاه شهری را نیز از دست نمی دهند و در تاکسی و مترو هم از کتاب های مورد علاقه دور نمی مانند.

شما چقدر به کتاب و کتاب خوانی در سفر علاقه دارید؟

1