25 فوریه 2020 - 16:33
نماینده سازمان های مردم نهاد استان خوزستان:

مدیریت میراث فرهنگی اعتقادی به سازمان های مردم نهاد ندارد

21 دسامبر 2016 - 13:30 dsfr.ir/u512w

مدیریت میراث فرهنگی اعتقادی به سازمان های مردم نهاد ندارد
نامشخص
خانه ماپار از بناهای تاریخی اهواز است که امروز با مرگ دست و پنجه نرم می کند.

نماینده شبکه تخصصی سمن های میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان خوزستان از کم توجهی میراث فرهنگی به سازمانهای مردم نهاد ابراز نگرانی کرد.

مجید کیوانی در گفت و گو با خبرنگار دنیای سفر گفت: از زمان تصدی مدیرکل فعلی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خوزستان تا کنون تنها دو جلسه با برخی از سمن های استان به صورت موردی داشته است در صورتی که در این چند ماه منتهی به یک سال حضور ایشان بر مسند مدیرکلی این سازمان، این امکان وجود داشت تا از طریق شبکه سمن ها به بررسی راهکارها، معایب و نقاط قوت و ضعف معاونت های میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سازمان خوزستان بپردازد و از برنامه ها و راهکارهای پیشنهادی آنها برای سر و سامان دادن به وظعیت نابسامان اداره کل میراث فرهنگی استان خوزستان استفاده مطلوب ببرند.

کیوانی گفت: اما آنچه مشاهده شده است حکایت از عدم اعتقاد وی به سازمان های مردم نهاد و التزام به رعایت قانون (ماده 35 آئین ‌نامه تشکل‌ های مردم نهاد 67725/ت51305ه تاریخ 06/06/95 هیئت دولت) بود. از این رو شبکه تخصصی سازمان های مردم نهاد میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری خوزستان برای تنویر افکار عمومی مواردی را اعلام می کند.

وی توضیح داد: بررسی مشکلات اداری و برون سپاری بخشی از فعالیت های قابل واگذاری سازمان تحت امر به سمن های میراث فرهنگی استان و توانمندسازی انجمن ها به عنوان رکن اصلی توسعه جامعه مدنی. (با توجه به اساسنامه مصوب هیئت وزیران در سال 84 و 95.)، همچنین تشکیل کمیته های نجات و جلوگیری از اوضاع ناگوار، سرقت و تخریب محوطه های باستانی و تاریخی که اخبار آن در رسانه ها به وفور منتشر شده و در آینده نیز از طریق رسانه ها اعلام خواهد شد.

کیوانی همچنین گفت: عملکرد ضعیف و نداشتن برنامه های منسجم بخش گردشگری این اداره کل نسبت به صنعت پرسود گردشگری عشایر و روستاهای استان، راهیان نور، مسافرین عراقی و کویتی در حوزه گردشگری سلامت و گردشگری  مذهبی (ایام محرم)، جذب اردوهای دانش آموزی از دیگر نقدهای ما به این سیستم است.

نماینده شبکه تخصصی سمن های میراث فرهنگی همچنین به عدم همکاری در برگزاری کنفرانس بین المللی توسعه گردشگری استان و جشنواره های معنوی و بومی به عنوان طرح های شاخص استان پرداخت و گفت: عدم همکاری متقابل معاونت میراث فرهنگی با شبکه تخصصی سمن های میراث فرهنگی و وزارت نفت در طراحی و اجرای پروژه موزه های صنعت نفت، موزه گمرکات، دانشکده ادبیات اهواز و دیگر ادارات دولتی که 100 سال قدمت تاریخی دارند قابل درک نیست.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
2 + 13 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1