24 آوریل 2024 - 09:43
اطلاعیه شماره 4 ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر ویژه تعطیلات عید فطر

اعلام آماده باش برای کلیه دستگاه های ستاد هماهنگی خدمات سفر

15 ژوئیه 2015 - 13:40 dsfr.ir/cr0wx

ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر با عنایت به روزهای پایانی ماه رمضان و همچنین تعطیلات عید فطر و در پیش بودن موج دوم سفرهای تابستانه طی اطلاعیه شماره 4 از کلیه سازمان ها، نهادها، استانداری ها، فرمانداری ها، شهرداری ها، همچنین مردم و جامعه محلی و میزبان خواست تا در راستای طرح ابلاغی تابستان 94 نسبت به پیگیری مواردی به شرح ذیل اقدام نمایند:

1- کلیه دستگاه های ملی عضو ستاد مرکزی بر اساس طرح تابستانه ابلاغی لازم است تا نسبت به آماده باش امکانات، تجهیزات و عوامل انسانی خود برای تعطیلات پیش رو اقدام نموده و موضوع حضور عوامل اجرایی و عملیاتی خود برای ارائه خدمات مناسب به مسافران و گردشکران را به واحدهای تابعه استانی ابلاغ و تاکید نمایند.

2- استانداران که مسئولیت ستادهای اجرایی خدمات سفر استان ها را بر عهده دارند لازم است با بسیج کلیه عوامل و امکانات و ظرفیت های موجود در سطح استان زمینه ارائه خدمات مناسب امدادی،  انتظامی، حمل و نقلی، اسکان و اقامت، برنامه های فرهنگی و هنری، توزیع و عرضه ارزاق عمومی، ارائه خدمات بهداشتی و زیست محیطی و سایر نیازمندی های مسافران و گردشگران عزیز را در دستور کار ادارات و نهادها و فرمانداری های تابعه قرار دهند.

3- فرمانداران به عنوان روسای ستادهای اجرایی خدمات سفر شهرستان ها بر ارائه خدمات مناسب به مسافران و گردشگران و به خصوص بر کمیت و کیفیت و نرخ کالا و خدمات بویژه ارزاق عمومی نظارت ویژه معمول دارند و با ایجاد کشیک در کلیه صنوف اعم از صنوف توزیعی و خدماتی و غیره از بروز وقفه و تعطیلی در ارائه خدمات جلوگیری و زمینه آسایش مسافران را فراهم نمایند.

4- شهرداری های سراسر کشور با همکاری سایر مبادی ذیربط  نسبت به راه اندازی پایگاه های اطلاع رسانی و راهنمایی مسافران همچنین آماده سازی پارک ها و به سازی سرویس های بهداشتی عمومی و نمازخانه های سطح شهر و ساماندهی محل های نصب چادر و تامین آب آشامیدنی و روشنایی آنها و سایر اقدامات رفاهی و خدمات شهری اقدام لازم معمول دارند.

5- ادرات کل آموزش و پرورش استان های کشور با آماده سازی واحدهای تحت پوشش اعم از مدارس و خانه های معلم و سایر ظرفیت های اقامتی، زمینه اسکان فرهنگیان محترم را فراهم آورند و در مواقع تکمیل ظرفیت مراکز اقامتی رسمی نسبت به ارائه خدمات به سایر اقشار نیز اقدام لازم معمول دارند.

6- نیروی انتظامی به همراه عوامل محترم بسیج و گروه های مردم نهاد در راهنمایی مسافران و ایجاد نظم ترافیکی درون شهرها و و محورهای منتهی به مقاصد و جاذبه های گردشگری و همچنین حفظ امنیت و آرامش گردشگران به خصوص در محل کمپینگ ها و محل های نصب چادر های مسافرتی اقدامات تامینی لازم را معمول دارند.

7- راهور نیروی انتظامی به همراه سایر سازمان های متولی در امر حمل و نقل و ترافیک منجمله سازمان راهداری و اورژانس و سازمان امداد و نجات هلال احمر نسبت به اخذ تدابیر مناسب برای روان سازی ترافیک در محورهای مواصلاتی و همچنین ایجاد بستر مناسب برای سفری ایمن هموطنان عزیز اقدام لازم معمول دارند. و اطلاع رسانی گسترده و مناسبی از محدودیت های ترافیکی را به سمع و نظر مسافران برسانند.

8- ادارات میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری و ادارات فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ها و شهرستان ها برنامه های از پیش برنامه ریزی شده خود برای پر کردن اوقات فراغت مسافران و گردشگران به خصوص برگزاری جشنواره ها و آماده سازی فرهنگسرا ها، موزه ها، محوطه های باستانی و تاریخی و تفرجگاه ها و سایر امکانات تحت پوشش را در دستور کار جدی قرار دهند.

9- مراکز بهداشتی و درمانی ضمن نظارت بر عرضه بهداشتی مواد غذایی و آب آشامیدنی سالم با ایجاد شیفت بندی های نوبه ای زمینه ارائه خدمات بهداشتی و درمانی مناسب و در دسترس را برای مسافران و گردشگران فراهم نمایند.

10- ادارات مرتبط با حمل نقل اعم از راهداری، فرودگاه ها، راه آهن، پایانه ها و ترمینال ها نسبت به آماده سازی فضای فیزیکی محل استقرار و حضور مسافران و گردشگران را در دستور کار قرار دهند و همچنین نسبت به توسعه و ارتقاء کمی و کیفی ناوگان حمل نقل و بویژه کنترل و بازرسی های فنی آن اقدام لازم معمول دارند.

11- ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر ضمن آرزوی قبولی طاعات و عبادات همه همکاران گرامی انتظار دارد همه دستگاه های عضو ستاد مرکزی و همچنین ستادهای اجرایی خدمات سفر 31 استان و مناطق آزاد کشور با اجرای به موقع تعهدات و مندرجات طرح ابلاغی تابستانه 94 که تعطیلات عید فطر هم بخشی از این طرح محسوب می شود زمینه های رضایتمندی مسافران و گردشگران عزیز را فراهم آورند.

1