روایت روزنامه نگار مالزیایی از سفر به ایران

21 دسامبر 2016 - 10:00 dsfr.ir/8b6ya

روایت روزنامه نگار مالزیایی از سفر به ایران
نامشخص
شیراز - حافظیه

سفر خبرنگاران به ایران و انتشار سفرنامه هایشان در رسانه های کشور خود، منشأ بسیاری از سفرهای دیگر به کشورمان شده است.

به گزارش «خبرگزاری ایرنا» پس از روی کار آمدن دولت یازدهم، تعداد قابل ملاحظه ای روزنامه نگار از کشورهای مختلف ضمن سفر به ایران، سفرنامه هایی را در رسانه های خود منتشر کردند که به باور کارشناسان منشأ بسیاری از سفرهای دیگر به کشورمان شده است؛ گزارش هایی که در نشریات بین المللی نظیر گاردین، دیلی میل، نشنال جئوگرافیک و ... منعکس کننده جاذبه های ایران بوده اند.

در تازه ترین روایتی که از سوی یک روزنامه نگار در یک رسانه خارجی صورت گرفته، روزنامه نگار سان دیلی مالزی جنبه های مختلف گردشگری ایران را تشریح کرده است. تان سیوک چو در روایت خود از ایران نوشته است: «مکان های تاریخی گسترده، معماری منحصر به فرد، باغ های بسیار زیبا، یک درخت قدیمی سرو 4 هزار و 500 ساله و مهندسی بومی، ایران را به مقصدی بی نظیر تبدیل کرده است.» به باور او، سفر به ایران یکی از بایدهای زندگی است.

این روزنامه نگار مالزیایی در ادامه گزارش خود یادآور شده است که تاریخ درخشان ایران باعث ثبت 21 اثر تاریخی آن در یونسکو شده و با این رقم، ایران پس از چین با 50 اثر و هند با 35 اثر در جایگاه سوم آسیا قرار دارد. تان سیوک چو درباره جزئیات سفر خود به ایران نیز توضیح داده است: «اخیرا 10 نفر از ما با موتورسیکلت در سفری 13 روزه مساحت 980 کیلومتری بین شیراز - تهران را پیمودیم و در این مسیر از تخت جمشید، پاسارگاد، یزد، میبد، ابیانه، اصفهان، کاشان و قم دیدن کردیم که مناطق بسیار شگفت انگیزی بودند.»

وی از قم به عنوان دومین شهر مذهبی ایران یاد و تخت جمشید را به عنوان برجسته ترین اثر تاریخی کشورمان عنوان کرده است. این روزنامه نگار مالزیایی، با اشاره به امپراتوری داریوش هخامنشی به عنوان بزرگ ترین امپراتوری آن زمان، خاطرنشان کرده است: «ثروت گسترده تخت جشمید از سوی پلوتارک از تاریخ نگاران یونان باستان این گونه ذکر شده است که قبل از سوزاندن ساختمان های چوبی و سنگی در 330 سال قبل از میلاد مسیح، اسکندر مقدونی به 10 هزار قاطر و 5 هزار شتر به منظور غارت اموال تخت جمشید نیاز داشته است!»

هتل داد یزد، کاروانسرای زین العابدین، مسجد جامع اصفهان، ساختمان های ابیانیه و کاشان از دیگر اماکن تاریخی هستند که این گردشگر مالزیایی به تشریح آنها پرداخته است.

ساختار بادگیرهای ایرانی نیز وی را تحت تاثیر قرار داده و در این باره نوشته است: «علاوه بر سازندگان عالی، ایرانیان در زمان باستان مهندسان زبده و مبتکری بوده اند. بادگیرهایی که برای هدایت باد و خنک نگه داشتن لایه های زیرزمینی و محصولات موجود در آن مورد استفاده قرار می گرفته است، از سوی ایرانیان باستان ساخته شده است.»

این روزنامه نگار گردشگر در پایان، ایران را برای کسانی که قصد خرید دارند گنجینه ای از صنایع دستی شامل نقاشی های مینیاتوری، تابلو فرش، گلیم، گلدوزی، جعبه های معرق یا خاتم کاری، منسوجات پنبه و قلمکاری و همچنین موادغذایی محلی مانند زعفران، پسته، آجیل، بادام زمینی و ... معرفی کرده است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
11 + 4 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1