6 دسامبر 2019 - 14:55
کارشناس مردم شناسی میراث فرهنگی همدان خبر داد:

هگمتانه در یک قدمی یلدای 7 هزار ساله

20 دسامبر 2016 - 14:30 dsfr.ir/ij1f7

هگمتانه در یک قدمی یلدای 7 هزار ساله
عادل باخدا
خرید شب یلدا - همدان

کارشناس مردم شناسی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان همدان گفت: یلدا یک میراث غنی در تاریخ ایران با قدمت 7 هزار سال است.

فریبا نعمتی که برای ارائه پژوهش مردم شناسی از بیش از 600 روستا و شهرستان های کشور به عنوان پژوهشگر برتر در همایش هشتادمین سالگرد مردم شناسی کشور در روزهای اخیر انتخاب شد، در زمینه آئین سنتی همدانی ها در یلدا، افزود: همدانی ها در آئین 7 هزار ساله یلدا در خانه بزرگان فامیل گردهم می آیند تا با برگزاری یک جشن زیبا در کنار یکدیگر به خواندن شاهنامه و گرفتن فال حافظ و خوردن هندوانه و انار بپردازند.

وی به تاریخ غنی ایران اشاره کرد و یادآور شد: 7 هزار سال پیش نیاکان ما به دانش گاه شماری دست پیدا کردند و دریافتند نخستین شب زمستان بلندترین شب سال است و از آن پس یلدا به آئینی ماندگار تبدیل شد.

این کارشناس مردم شناسی همچنین بیان کرد: از سالیان سال پیش در این شب همه دور هم جمع می شدند و با برافروختن آتش از خورشید طلب برکت می کردند. آئین شب یلدا یا شب چله، خوردن آجیل مخصوص، هندوانه، انار و شیرینی و میوه های گوناگون است که همه جنبه نمادی دارند و نشانه برکت، تندرستی، فراوانی و شادکامی در بین مردم همدان است.

این پژوهشگر برتر مردم شناسی عنوان کرد: این جشن که یکی از کهن ترین جشن های ایران باستان است در اصطلاح به آن شب چله هم می گویند. چله بزرگ از یکمین روز دی ماه جشن خرم روز تا دهم بهمن که جشن سده است، به طول می انجامد و آن را چله بزرگ می نامند به آن علت که شدت سرما بیشتر است، آنگاه چله کوچک فرا می رسد که از دهم بهمن تا بیستم اسفند به طول می انجامد و سرما کم کم کاسته می شود.

نعمتی افزود: چله اول که نخستین روز زمستان و یا نخستین شب آن است تولد مهر و خورشید شکست ناپذیر است چرا که مردم دوره های گذشته پایه زندگی شان بر کشاورزی و چوپانی قرار داشت و در طول سال با سپری شدن فصل ها و تضادهای طبیعت خو داشتند و بر اثر تجربه و گذشت زمان با گردش خورشید و تغییر فصول و بلندی و کوتاهی روز و شب و جهت حرکت و قرار ستارگان آشنایی یافته و کارها و فعالیتشان را براساس آن تنظیم می کردند و به تدریج دریافتند که کوتاه ترین روزها آخرین روز پاییز یعنی سی ام آذر و بلندترین شب ها شب اول زمستان است اما بلافاصله بعد از این با آغاز دی روزها بلندتر و شب ها کوتاه تر می شود.

« دنیای سفر » این نوشته را از « خبرگزاری ایسنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
5 + 6 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1