26 فوریه 2020 - 10:12

تجربه موفق توریسم غذا در اسپانیا

20 دسامبر 2016 - 12:30 dsfr.ir/tk48o

تجربه موفق توریسم غذا در اسپانیا
devourbarcelonafoodtours.com
یک آشپز در شهر بارسلون

#اسپانیا با جذب بیش از 10 میلیون #توریست در ماه، از غذا به عنوان یک عامل کلیدی در #گردشگری و #برندسازی استفاده می کند.

گردشگری غذا یکی از انواع گردشگری است که می تواند نقش مهمی در جذب توریست ها داشته باشد. این نوع گردشگری به آداب و رسوم و فرهنگ هر کشوری مرتبط است و برای بازدیدکنندگانی که از سایر کشورهای جهان با فرهنگی متفاوت به این کشورها قدم می گذارند و آماده تجربه فرهنگ و رسوم و غذاهای آنان هستند، جذابیت دارد. هم اکنون گردشگری غذا در دنیا 200 میلیارد دلار درآمد دارد؛ درآمدی که ایران تاکنون از آن غافل بوده است. کشور ما به واسطه تنوع قومی و فرهنگی، دارای فرهنگ های گوناگون در امر غذا است اما گردشگران در ایران، تنها با تعداد محدودی از خوراک ها و غذاهای تکراری مواجه می شوند. این در حالی است که در بسیاری از کشورها جشنواره هایی در این زمینه برای توسعه گردشگری داخلی و خارجی برگزار می شود. البته مشابه این جشنواره ها، طی چند ماه اخیر در استان های مختلف کشور برگزار شده و قرار است بهترین پیش غذاها، غذاهای اصلی و دسرهای هر استان که از سوی داوران انتخاب می شوند، در منوی رستوران های آن استان گنجانده شود تا تنوع غذایی ایرانی به منصه ظهور برسد.

تجربه کشورهای مختلف

پیش بینی ها همگی بیانگر این هستند که هم گردشگری و هم غذا دو مورد از پویاترین بخش ها در این قرن بوده و با توجه به تمایل فعلی برای کاهش ساعات کار و افزایش تدریجی زمان فراغت، بیشتر از پیش نیز مورد توجه قرار می گیرند. سفر دیگر یک کالای لوکس و تجملی محسوب نمی شود، بلکه بخشی از زندگی طبیعی برای بسیاری از افراد است که به دنبال کارهای متفاوتی برای انجام دادن هستند. بسیاری از مردم امروزه مسافران باتجربه ای به شمار می روند و تمایل به درک و حس های جدیدی دارند. این مهم ترین دلیلی است که باید محصولاتی تازه را برای افراد خلق کرد. اینترنت نیز به خلق مشتریان بامهارتی که معمولا بیش از متوسط در مورد این گونه محصولات می دانند، کمک کرده است.

همانند گردشگری، غذا نیز به وسیله مکانی که در آن طبخ می شود و ریشه هایی که دارد، برندسازی می شود. مقامات گردشگری در سراسر جهان، پتانسیل گردشگری غذا را به عنوان ابزاری قدرتمند برای برندسازی مکان ها، مناطق مختلف و حتی کل یک کشور در نظر می گیرند. همچنین در منطقه نوردیک یا همان کشورهای شمال اروپا، ارتباط بین غذاهای محلی و رستوران های باکیفیت در دستور کار قرار گرفته است. در ایتالیا نیز آموزش توریست ها در زمینه هنر غذا یکی از عوامل جذب آنها عنوان می شود. از سوی دیگر، در کره جنوبی استراتژی هایی برای توسعه آشپزخانه کره ای در نظر گرفته شده است تا بتواند به عنوان نوعی جاذبه توریستی تلقی شود. در برخی کشورها نیز غذا به عنوان نوعی برند برای گردشگری آنها نقش ایفا کرده است؛ اسپانیا از جمله این کشورها است. کره جنوبی، چین تایپه، هند، مالزی، تایلند و بعضی کشورهای دیگر نیز به عنوان مثال هایی در این زمینه شناخته می شوند.

راهبردهای گردشگری غذا در اسپانیا

در سال 2010 اسپانیا نزدیک به 53 میلیون گردشگر جذب کرد که رقمی معادل 49 میلیارد یورو درآمدزایی برای این کشور به همراه داشت؛ یعنی حدود 5.6 درصد از جمعیت و 7 درصد از مخارج جهان در صنعت گردشگری تنها به اسپانیا تعلق یافت. این کشور یکی از محبوب ترین مقاصد جهان محسوب می شود و از نظر عواید حاصل از گردشگری نیز جایگاه بسیار بالایی دارد. بهبود وضعیت گردشگری در اقتصاد این کشور تاثیرگذار بوده است، به طوری که این صنعت حدود 10 درصد از تولید ناخالص داخلی اسپانیا را در سال 2010 به خود اختصاص داده و 11.5 درصد از جمعیت نیروی کار این کشور را نیز در بر می گرفته است.

در عین حال، اسپانیا نامی است که در جهان با غذا شناخته می شود. این کشور که با جذب بیش از 10 میلیون توریست در ماه، در میان برترین کشورهای پذیرنده گردشگر در جهان قرار دارد، از غذا به عنوان یک عامل کلیدی در گردشگری و کسب برند در کنار برخی عوامل دیگر استفاده کرده است. با این همه چالش های بسیاری برای اسپانیا در این زمینه وجود داشته و دارد و در راستای این چالش ها، این کشور راهبردهایی را در نظر گرفته است؛ نیاز به یک تصویر جهانی تر از برند خود، افزایش رستوران های اسپانیایی در خارج از کشور، بهبود پیشنهادهای غذا، تبدیل شدن به مرجعی جهانی در آموزش غذا و فراهم آوردن ابزاری برای گردشگران در شکل گرفتن تجارب و ارتباط پیدا کردن با آنها با تاکید بر کیفیت و راحتی، از جمله این راهبردها هستند. در سال 2010 از حدود 53 میلیون نفر گردشگری که برای تعطیلات اسپانیا را انتخاب کرده بودند، 6 میلیون نفر گفته بودند به دلیل گردشگری غذا این کشور را انتخاب کرده اند. این موضوع نشان می دهد، گردشگران همیشه به غذا توجه ویژه ای دارند. البته به طور کلی غذا یکی از مهم ترین بخش های اقتصادی جهان است. در همین اسپانیا صنعت غذا و کشاورزی در سال 2010 حدود 8 درصد از تولید ناخالص داخلی این کشور را تشکیل می داد. همچنین در کل، بخش غذا پویاترین بخش از صادرات اسپانیا را تشکیل می دهد.

ظرفیت های گردشگری غذا در اسپانیا

وجود 68 هزار رستوران و 190 هزار کافه در سال 2010 در این کشور، نشان دهنده توجه ویژه آن به بحث گردشگری غذا است. در تحقیقی از بازدیدکنندگانی که تعطیلات خود را در اسپانیا می گذراندند به عمل آمد، مخاطبان از 10 امتیاز ممکن به بخش غذا، نمره 8.3 دادند و این نیز یک نشانه دیگر از قدرت این بخش در اسپانیا است؛ یکی از عواملی که آن را به یک مقصد مهم گردشگری تبدیل کرده است. اما برای اینکه ببینیم چگونه گردشگری غذا به ساخت تصویری از اسپانیا به عنوان یک کشور و برند گردشگری با استفاده از آن کمک کرده، مهم است که به تاریخچه این امر نگاهی بیندازیم. اسپانیا را می توان به عنوان محلی در نظر گرفت که جهانی شدن غذا از آنجا آغاز شد. کشف آمریکا توسط کریستف کلمب حرکت بزرگی از نظر غذایی بود؛ به طوری که تنوع محصولات را در بازار غذا افزایش داد و محصولاتی مانند شکلات، گوجه فرنگی، ذرت، آووکادو و وانیل را وارد این بازارها کرد. بسیاری از این محصولات از سوی اسپانیایی ها به اروپا آورده شدند تا در رفع قحطی کمک کنند. از جمله این موارد می توان به سیب زمینی نیز اشاره کرد.

غذای ایتالیایی نیز به طور مهمی با اضافه شدن گوجه فرنگی به آشپزخانه آنها تغییر یافت. البته باید توجه کرد که اسپانیا محصولات بسیاری از اروپا به دنیای جدید انتقال داد. گوشت بره و گندم و برخی نوشیدنی ها از آن جمله بودند. اما در دوره مدرن چند عامل اساسی در گردشگری غذای اسپانیا می توان یافت که بر آن اثرگذار بوده اند؛ شکل گیری سبک های مختلف غذا مانند رژیم غذایی مدیترانه ای، باسکی، آشپزخانه جدید اسپانیایی و برخی سبک های دیگر از این عوامل به شمار می روند و نشان دهنده تنوع فراوان در این کشور هستند که به گردشگری غذا کمک زیادی می کنند. از سوی دیگر، این کشور از 17 جامعه خودمختار تشکیل شده و آب وهوای متنوعی دارد که این عامل نیز بر طبخ غذاهای متنوع اثرگذار است. از جمله موارد دیگری که در خلق محصولات جدید غذایی و رشد و توسعه گردشگری غذا در این کشور موثر بوده اند می توان به برگزاری رویدادهای بین المللی و جشنواره های غذا اشاره کرد که برای ارتقای این کشور به عنوان یک مقصد گردشگری، نقشی مهم و حیاتی داشته اند. در بین این رویدادهای برگزار شده می توان به رویدادهای مادرید، بارسلونا، سن سباستین، مرکز غذایی باسک و کنگره اروپایی گردشگری و غذا اشاره کرد.

راهکارهایی برای ایران

به طور کلی گردشگری غذا راهی است که قدرت کشورها برای جذب گردشگر را افزایش می دهد و آگاهی عمومی نسبت به برند آنها را در سراسر جهان بیشتر می کند. این پدیده اغلب به عنوان دیپلماسی غذا شناخته می شود. ایران نیز دارای ظرفیت های فراوان، آب و هوای متنوع و قومیت های مختلف است و همین امر چنانچه اشاره شد، زمینه لازم را برای رشد و توسعه بالقوه گردشگری غذا فراهم می کند. با این وجود، این نوع گردشگری تاکنون آنچنان که باید و شاید به تحقق نپیوسته است. بنابراین، می توان با توجه به راهکارهایی که کشوری همچون اسپانیا اتخاذ کرده و بومی سازی این راهکارها مانند تبلیغ برندهای غذای ایرانی و همچنین برگزاری رویدادهای مربوط به گردشگری غذا، حتی آموزش غذاهای ایرانی و افزایش رستوران های ایرانی در خارج از کشور برای آشنایی سایر کشورها با غذاهای سرزمین ما، این نوع گردشگری را تقویت کرد.

« دنیای سفر » این نوشته را از « روزنامه دنیای اقتصاد » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
4 + 1 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1