31 می 2020 - 05:13
با حضور معاون میراث فرهنگی کشور

نشست پژوهشی "یادمان یلدا" در کاخ نیاوران برگزار شد

20 دسامبر 2016 - 11:40 dsfr.ir/kv8qb

نشست پژوهشی "یادمان یلدا" در کاخ نیاوران برگزار شد
میثم رودکی / دنیای سفر
نشست فرهنگی - پژوهشی "یادمان یلدا" در تالار آبی کاخ نیاوران

نخستین نشست فرهنگی - پژوهشی با عنوان "یادمان یلدا" با حضور محمدحسن طالبیان 29 آذر ماه در مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران در آستانه شب یلدا نخستین نشست فرهنگی - پژوهشی با عنوان "یادمان یلدا" و با موضوع سخنی برای چون و چرایی یلدا در ملک ایران زمین با حضور محمدحسن طالبیان، معاون میراث فرهنگی کشور، سید احمد محیط طباطبایی، قائم مقام ایکوم، سید رحمت اله رئوف حنان، مدیر مجموعه و جمع دیگری از پژوهشگران، فرهیختگان و چهره های فرهنگی و هنری برگزار شد.

معاون سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در این نشست اظهار داشت: چند کشور برای پیوستن به ثبت جهانی آیین یلدا در میراث ناملموس جهانی یونسکو با مدیریت ایران اعلام آمادگی کرده اند. وی گفت: پرونده ثبت جهانی یلدا که 19 مارس سال گذشته میلادی برای ثبت در میراث ناملموس یونسکو از طرف ایران پیشنهاد شده بود، با اعلام آمادگی چند کشور که اشتراکاتی با ما درباره این آیین دارند در نوبت ثبت قرار دارد.

معاون میراث فرهنگی کشور تاکید کرد: یلدا می تواند مانند نوروز، یک گفت و گوی بین فرهنگی باشد که طیف وسیعی از جوامع و کشورهای مختلف آن را برگزار می کنند. وی افزود: بیش از 1400 اثر ناملموس در ایران ثبت ملی شده اما یلدا از اولویت های ما است.

طالبیان ادامه داد: هر چند یلدا در عمق جان ایرانیان و کانون خانواده های آنان است اما در سطح عمومی سعی می کنیم سنت های یلدا را در کاخ موزه ها و مراکز فرهنگی استان ها حفظ کنیم. وی تصریح کرد: اشتراک ما در یلدا با سایر مناطق اعتقاد به زایش نور در تاریکی است و اغلب میراث ناملموس ما مشترکاتی بین مردم و اقوام مختلف ایران و جهان دارند که امید و اعتدال، صلح و نوعدوستی و احترام به طبیعت جزو آنها است.

وی یادآور شد: میراث ناملموس همواره از گفت و گوی مذاهب و اقوام، حفظ کرامت انسانی و توسل به حقیقت خالق هستی نشان دارد و یلدا نیز این گونه است. طالبیان گفت: هدف میراث فرهنگی احترام به ارزش های گذشته و رسیدن به حقیقت است. امیدوارم به همه داشته های با ارزش ایران فرهنگی احترام بگذاریم و در سطح دیگر به روح کنوانسیون 2003 یونسکو که دعوت به صلح و احترام و دعوت به رنگین کمان فرهنگها است، پایبند باشیم.

گفتنی است سخنرانی استاد میرشکرایی با موضوع یلدا در ایران، استاد محیط طباطبایی با عنوان یلدا در تهران، استاد سیف با موضوع یلدا در آثار فرهنگی هنری ایران، استاد رکنی با عنوان فال و ادب پارسی و نسبت آن با شب یلدا و قصه خوانی استاد صادق بیگی، فیروزه گل سرخی و فروغ کشاورز از جمله برنامه های این نشست بود.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
3 + 4 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1