9 ژوئن 2024 - 18:58

تازه دامادها برای شب چله چقدر باید هزینه کنند؟

20 دسامبر 2016 - 08:00 dsfr.ir/k24g1

تازه دامادها برای شب چله چقدر باید هزینه کنند؟
ایران بانو
تزئین هندوانه شب یلدا

با نزدیک شدن به #شب #یلدا برخی از تازه #داماد ها برای #عروس خانم ها مراسم شب #چله ای برگزاری می کنند.

با نزدیک شدن به شب یلدا برخی از تازه دامادها برای عروس خانم ها مراسم شب چله ای برگزاری می کنند و باتوجه به رسم و رسوم دیرینه در کنار تهیه هدیه، تزیین میوه و آجیل را نیز انجام می دهند که ممکن است هزینه بر باشد.

یکی از رسوم باستانی ایرانی ها شب یلدا و سنت های دیرین در این شب است اما برای دخترانی که به تازگی ازدواج کرده اند یا در مراحل نامزدی و عقد به سر می برند حال و هوای دیگری دارد.

در گذشته خانواده داماد هدایایی را روی سینی بزرگی قرار می دادند که به آن طَبق گفته می شد و داماد با قرار دادن طَبق روی سر خود، راهی منزل خانواده عروس می شد.

این روزها در شهرهای بزرگ چنین رسم و رسوم هایی کمرنگ شده است اما با این وجود هنوز خانواده هایی هستند که سعی بر زنده نگه داشتن چنین سنت هایی دارند. البته این روزها از سبدهای حصیری و جعبه های کادویی استفاده می کنند و برای زیبا شدن هندوانه و کدو حلوایی حکاکی روی آن را به عهده افراد کار بلد می سپارند که ممکن است برای آنها هزینه بر باشد.

یکی از افرادی که برای تزیین سبد میوه، حکاکی روی هندوانه و کدو حلوایی در اینترنت آگهی ثبت کرده بود هزینه ها را این طور بیان کرد: برای حکاکی روی هندوانه با توجه به طرح آن بین 35 هزار تا 45 هزار تومان هزینه دریافت می کند و با در نظر گرفتن قیمت هندوانه که 15 هزار تومان از سوی فرد تزیین کننده دریافت می شود کل هزینه بین ۵۰50 هزار تا 60 هزار تومان تعیین می شود.

وی هزینه تزیین کدو حلوایی را 35 هزار تومان اعلام کرد و افزود: هزینه تزیین به همراه قیمت کدو حلوایی 50 هزار تومان است و طرح حک شده نیز از سوی افراد قابل تغییر است.

این فرد در خصوص تزیین سبد آجیل و هزینه آن اظهار کرد: آجیل از سوی مشتری تهیه می شود و با در نظر گرفتن هزینه 30 هزار تومانی برای سبد، هزینه 40 هزار تومانی برای گل و 15 هزار تومان برای چیدمان در کل 85 هزار تومان برای داماد تمام می شود.

وی در انتها در خصوص هزینه تزیین سبد میوه به همراه تزیین هندوانه گفت: در صورتی که از یک سبد بزرگ برای تزیین میوه و هندوانه به همراه گل آرایی استفاده شود در کل برای میوه و تزیینات آن 350 هزار تومان هزینه دریافت می شود.

با این تفاسیر با در نظر گرفتن هزینه های تزیین میوه، آجیل و حکاکی هندوانه، مراسم شب چله ای برای تازه داماد ها ممکن است هزینه بالایی داشته باشد و این درحالی است که برخی از خانواده ها در کنار این تزیینات، برای عروس هدایایی هم تهیه می کنند.

1