10 آوریل 2020 - 14:04

پانزدهمین جلسه کمیسیون گردشگری اتاق ایران برگزار شد

19 دسامبر 2016 - 10:50 dsfr.ir/sk14e

پانزدهمین جلسه کمیسیون گردشگری اتاق ایران برگزار شد
مجید یافتیان
پانزدهمین جلسه کمیسیون گردشگری، اقتصاد هنر و اقتصاد ورزش اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران

بر اساس موارد در نظر گرفته شده در برنامه ششم #توسعه هر نوع طرح مربوط به توسعه کشور باید پیوست #گردشگری داشته باشد.

"رییس فراکسیون میراث فرهنگی، گردشگری، صنایع دستی و مناطق آزاد مجلس"

به گزارش دنیای سفر، پانزدهمین جلسه کمیسیون گردشگری، اقتصاد هنر و اقتصاد ورزش اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران عصر روز یکشنبه (28 آذرماه) با حضور اعضا، هیات رییسه فراکسیون گردشگری مجلس شورای اسلامی، متخصصان و فعالان گردشگری در سالن جلسات اتاق ایران برگزار شد.

در ابتدا احمد اصغری، رییس کمیسیون گردشگری اتاق ایران با اشاره به اینکه امروزه ایجاد یکپارچگی و تعامل بین بخش دولت، سازمان های مردم نهاد و بخش خصوصی با تشکیل کارگروه برای بررسی مسائل عرصه گردشگری ضرورت دارد، گفت: بررسی قوانین و حذف قوانین زائد می تواند کمک شایانی به توسعه صنعت گردشگری داخلی و خارجی کند.

نقش پررنگ رسانه ملی در اطلاع رسانی خدمات و ظرفیت های گردشگری ایران

وی با بیان اینکه تسریع واردات خودروهای گردشگری امری مهم محسوب می شود، اظهار کرد: امروزه ظرفیت حوزه حمل و نقل با توجه به نیازهای عرصه گردشگری همخوانی ندارد لذا تسریع در این مهم می تواند کمک خوبی تلقی شود. اصغری افزود: باید در قوانین مربوط به تعرفه های گمرکی برای واردات تجهیزات هتل ها تسریع صورت بگیرد.

رییس کمیسیون گردشگری اتاق ایران با اشاره به اینکه باید در قوانین تنظیم کار و بیمه ای به دنبال ارتقا امنیت شغلی راهنمایان تورها بود، ادامه داد: نباید از ظرفیت دستگاه های مختلف مانند آموزش و پرورش و آموزش عالی در راستای ظرفیت سازی و آشناسازی افراد با حوزه گردشگری غافل شد.

وی با بیان اینکه سازمان صداو سیما به عنوان رسانه ملی نقش مهمی در رابطه با اطلاع رسانی خدمات و ظرفیت های حوزه گردشگری بر عهده دارد، اظهار کرد: ساخت مستندهای مختلف از آثار تاریخی و ظرفیت های گردشگری می تواند کمک شایانی برای جذب گردشگران خارجی باشد.

رییس کمیسیون گردشگری، اقتصاد هنر و اقتصاد ورزش اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران خاطرنشان کرد: برای جذب گردشگران خارجی لغو ویزا و تسهیل در امور مرتبط با روادید خیلی مهم بوده و باید مورد توجه مسئولان قرار بگیرد.

الزام دولت به تدوین سند راهبری گردشگری در سال اول اجرای برنامه ششم توسعه

در ادامه جبار کوچکی نژاد، رییس فراکسیون میراث فرهنگی، گردشگری، صنایع دستی و مناطق آزاد مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه در برنامه ششم توسعه در توسعه عرصه گردشگری نقش بسزایی دارد، گفت: بر اساس موارد در نظر گرفته شده در برنامه ششم توسعه هر نوع طرح مربوط به توسعه کشور باید پیوست گردشگری داشته باشد.

وی با بیان اینکه پیشنهادات متعددی از فعالان عرصه گردشگری برای درج در برنامه ششم توسعه توسط نمایندگان دریافت شده است، اظهار کرد: بر این اساس اقدامات خوبی از سوی کمیسیون تلفیق مجلس برای گنجاندن مواد قانونی در برنامه ششم توسعه انجام شد.

نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی ضمن تاکید بر اینکه دولت باید قوانین را به طور کامل اجرایی کند تا اهداف مدنظر به صورت کامل محقق شود، تصریح کرد: دولت موظف است در سال اول اجرای برنامه ششم توسعه سند راهبری گردشگری را تدوین و تنظیم کند تا روند قانونی تصویب آن نیز طی شود.

کوچکی نژاد با اشاره به اینکه مجلس شورای اسلامی پشتیبان بخش خصوصی است، خاطرنشان کرد: خوشبختانه در جلسه کمیسیون گردشگری اتاق ایران مطالب خوب و مفیدی مربوط به حوزه گردشگری مطرح می شود.

بخش خصوصی خلاءهای قانونی عرصه گردشگری را به نمایندگان مجلس منتقل کند

علیرضا سلیمی، عضو هیأت رییسه فراکسیون میراث فرهنگی، گردشگری، صنایع دستی و مناطق آزاد مجلس شورای اسلامی در ادامه با اشاره به اینکه نمایندگان خانه ملت توجه خاصی به صنعت گردشگری دارند، گفت: مجلس شورای اسلامی امور قانونگذاری و ریل گذاری را بر عهده دارد لذا ارائه نظرات کارشناسی به نمایندگان می تواند کمک شایانی در تصویب قوانین کند.

وی با بیان اینکه بخش خصوصی در خط مقدم مواجه با امور است، اظهار کرد: بخش خصوصی و کمیسیون گردشگری اتاق ایران خلاءهای قانونی عرصه گردشگری را به اعضای فراکسیون گردشگری مجلس منتقل کنند تا نمایندگان خانه ملت نیز نسبت به رفع آنها اقدام کنند.

نماینده مردم محلات در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: خوشبختانه قوانین مناسبی در کشور وجود دارد ولی این قوانین باید به طور دقیق و کامل اجرایی شود؛ به همین منظور متاسفانه امروزه دچار بروکراسی اداری در عرصه های مختلف هستیم.

سلیمی با اشاره به اینکه نظارت نمایندگان مجلس در امور مختلف خصوصا قوانین حوزه گردشگری بیشتر شود، ادامه داد: اگر نظارت دقیق انجام شود، شاهد تحقق خصوصی سازی واقعی در عرصه های مختلف مانند گردشگری خواهیم بود.

عضو هیأت رییسه فراکسیون میراث فرهنگی، گردشگری، صنایع دستی و مناطق آزاد مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: هم اکنون شرکت های خصولتی یا همان شبهه دولتی ها عرصه را بر بخش خصوصی تنگ کرده اند لذا این مهم باید برطرف شود تا اقتصاد نیز سامان یابد.

صنعت گردشگری در اولویت امور قرار ندارد/لزوم برنامه ریزی بلندمدت

در ادامه شهاب نادری، نماینده مردم پاوه در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه عرصه گردشگری به عنوان سومین صنعت مهم دنیا تلقی می شود، گفت: باید برای رونق صنعت گردشگری کشورمان برنامه ریزی بلندمدت انجام شود.

وی با بیان اینکه عملکرد دستگاه های متولی حوزه گردشگری مناسب نیست و این صنعت در اولویت امور مسئولان قرار ندارد، تصریح کرد: قوانین برای اجرای موفق نیازمند ضمانت اجرایی هستند تا بتوان به دستاوردهای مدنظر قوانین دست یافت.

عضو هیأت رییسه فراکسیون میراث فرهنگی، گردشگری، صنایع دستی و مناطق آزاد مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: تلاش شده در برنامه ششم توسعه به صنعت گردشگری توجه جدی شود و در این راستا خوشبختانه بندهای قانونی خوبی برای ایجاد رونق این عرصه درنظر گرفته شده است.

بخش خصوصی دارای ظرفیت بسیار بزرگ برای توسعه صنعت گردشگری است

در ادامه این جلسه مرتضی رحمانی موحد، معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با اشاره به اینکه تصویب مواد قانونی مرتبط با حوزه گردشگری در برنامه ششم توسعه در کمیسیون تلفیق مجلس نشان دهنده رویکرد مثبت نمایندگان خانه ملت به این صنعت است، گفت: خوشبختانه بندهای قانونی مصوب شده در برنامه ششم توسعه دارای اهمیت راهبردی، استراتژیک و راهگشای رونق صنعت گردشگری است.

وی تصریح کرد: متعقد هستیم بخش خصوصی و کمیسیون گردشگری اتاق ایران ظرفیت بسیار بزرگ و مهمی برای توسعه صنعت گردشگری به حساب می آید و متاسفانه خیلی وقت ها این ظرفیت مورد غفلت قرار گرفته است.

رحمانی موحد با بیان اینکه کمیسیون گردشگری اتاق ایران بازوی کمکی، مشاوره ای و اجرایی دولت تلقی می شود، ادامه داد: باید یادآور شد که سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ملزم به اجرای قوانین است و در این راستا دستگاه های نظارتی اشراف خوبی به روند اجرای قوانین دارند لذا این سازمان همیشه پاسخگوی نمایندگان مجلس خواهد بود.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
2 + 0 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1