25 سپتامبر 2023 - 17:25

مهاجرت از آژانس آفلاین به آژانس آنلاین

18 دسامبر 2016 - 15:00 dsfr.ir/uz7zf

زمان آن رسیده که شرکت های #گردشگری در #ایران به طور حقیقی و واقعی، #مهاجرت خود را از دنیای آفلاین به دنیای #آنلاین شروع کنند.

در آژانس های گردشگری و شرکت های تورگردان این واقعیت بسیار مهم وجود دارد که رقابت بسیار تنگاتنگ و دشوار شده، ولی با این وجود هنوز فرصت های فراوانی برای آژانس های گردشگری در ابعاد و اندازه های مختلف فراهم است که آنها را به موفقیت در این مسیر هدایت می کند؛ چه این آژانس ها زمان زیادی از تاسیس شان گذشته باشد و چه تازه پا در این عرصه گذاشته باشند.

ما می دانیم که تصویر کلان از گردشگری بین المللی مثبت است. این دید مثبت از گزارش سالانه سازمان های بین المللی گردشگری در مورد رشد سالانه این صنعت در جهان نتیجه گرفته می شود. به طور همزمان با این رشد، گردشگری آنلاین که اکنون بیشتر شامل گردشگری در بستر تکنولوژی های موبایلی می شود، با یک تناسب خوبی نسبت به کل بازار در حال رشد است. این رشد حتی در مناطقی مانند اروپا و آمریکای شمالی که در زمینه تجارت الکترونیک به بلوغ قابل توجهی رسیده اند نیز به خوبی دیده می شود.

کسی که این قطار رشد فضای آنلاین و تکنولوژی های موبایلی را به پیش می راند، کسی نیست جز گردشگری که دائما به فضای آنلاین اتصال دارد و ما از او به عنوان «مسافر آنلاین» یاد می کنیم.
آژانس های مسافرتی از پیچیدگی و همیشه آنلاین بودن مسافرهای قرن بیست و یکم آگاهی دارند، اما آیا یک مسافر میانسال تجاری که دائما نیاز به اتصال دارد و مسافری که کوله به دوش در طبیعت ها و دشت ها سفر می کند به یک روش به دنیای آنلاین متصل می شوند؟ آیا سرویس ها یا اپلیکیشن های موبایلی کارآیی بیشتری از سرویس های دسکتاپ دارند؟ یا خدمات بیشتری از آن طریق ارائه می شود؟ متن امروز درصدد است به نوعی به این سوالات پاسخ دهد و راهنمای دقیقی را ارائه کند تا آژانس های مسافرتی، شرکت های خدمات حمل و نقل و شرکت های فناوری اطلاعات که سرویس هایی را در این زمینه به آژانس های مسافرتی ارائه می کنند، بدانند چه نیازهایی دارند و چگونگی رفع آن نیازها را بیابند.

پنج تقاضای مسافران آنلاین از آژانس ها

پنج تقاضای مهمی که مسافران آنلاین از آژانس های مسافرتی داشتند به عنوان مثال آورده شده است. میزان و شدت نیازها و تقاضاها به منطقه جغرافیایی، جمعیت، زمان و فاکتورهای دیگری بستگی دارد، اما در نهایت باید توجه داشت که اینها نیازهای اساسی برای گردشگران و مسافران آنلاین هستند که باید به آنها توجه کرد:

  • تجربه مشتری یکپارچه
  • قابلیت جست وجوی سریع
  • تعامل با مخاطب به صورت دائم و استوار و بدون قطعی
  • سرویس 24/7 (24 ساعته در طول 7 روز هفته)
  • محتوای ویدئویی

با توجه به نیازهای فوق، چهار فرصت خوب برای آژانس های مسافرتی در دنیای آنلاین و بستر موبایلی دیده شده است که از این طریق بتوانند به نیازها و درخواست های گردشگران آنلاین توجه ویژه کنند. این توجه از طریق تعامل با مخاطب از دریچه کانال مورد علاقه او انجام می شود.
این چهار فرصت عبارتند از:

  • افزایش سفارشی سازی و شخصی سازی و ارتباط و تعامل
  • افزایش تعامل از طریق مکالمات زنده
  • بهینه سازی کانال های ارتباطی چندگانه
  • پیشنهادهای بر مبنای علاقه مخاطب برای افزایش احتمال حصول نتیجه.

بسیاری از شرکت هایی که این گونه از فرصت های آنلاین بودن استفاده کرده اند، گزارش هایی از بهبود اوضاع آژانس گردشگری خود می دهند. در بعضی موارد این افزایش تا 30 درصد در میزان رزروهای سالانه و تا 40 درصد در افزایش تراکنش های مالی گزارش شده که نشان از اهمیت این موضوع در کارآیی و بهره وری آژانس مسافرتی دارد. آژانس های مسافرتی باید اطمینان کافی از این موضوع داشته باشند که همکاران و صاحبان منافعی که با آنها در این موضوع همکاری می کنند، شناخت درست و کافی از سفر، مسافر و تکنولوژی دارند؛ همکاری ای که وظیفه ای بیش از یک تولید محتوای معمولی و ساده را بر عهده می گیرد، یک حامی و پشتیبان درست و دقیقی برای کسب و کار است، درک درستی از سرمایه گذاری برای فهمیدن نیازها دارد و به ارائه سرویس به تمام بخش های سفر اعم از مسافر، آژانس مسافرتی و شرکت های ارائه کننده خدمات گردشگری علاقه مند است. این مجموعه در کنار هم می تواند نشانگر یک سرویس یکپارچه برای ارائه خدمات بهتر برای مسافران باشد.

راهکاری برای ایران

آنچه که در کشورمان ایران با توجه به ضریب نفوذ اینترنت و نیز افزایش روزافزون استفاده از سرویس های موبایلی به عنوان یک نیاز بسیار جدی باید به آن توجه شود، همین ورود دقیق و موفق به دنیای خدمات آنلاین است؛ موضوعی که بسیاری اوقات شرکت های گردشگری از آن غافل هستند و از تجربیات و مشورت ها و همکاری با شرکت های فناوری اطلاعات بهره نمی برند. در نهایت این موضوع باعث می شود که در فضای رقابتی آژانس های گردشگری، از گردونه رقابت باز بمانند. به نظر می رسد زمان آن رسیده که شرکت های گردشگری در ایران به طور حقیقی و واقعی و با توجه به موارد ذکر شده، مهاجرت خود را از دنیای آفلاین به دنیای آنلاین آغاز کنند.

1