درخواست حق سرویس در رستوران ها تخلف است!

18 دسامبر 2016 - 11:40 dsfr.ir/lx1nf

درخواست حق سرویس در رستوران ها تخلف است!
کافه سینما
هنرمندان سینما در یک رستوران فرانسوی در تهران

در روزهای اخیر کاربران در فضای مجازی به دریافت «حق سرویس #رستوران ها» که بر اساس اظهارات مسئولان غیرقانونی است، اعتراض کردند.

روزگاری در تهران تنها چند رستوران شناخته شده وجود داشت اما حالا دیگر خیابان های شهر پرشده از رستوران و فست فودهایی که گردش مالی برخی از آنها روزانه حتی به چند صد میلیون تومان هم می رسد.

در سایه زندگی صنعتی، این روزها خوردن غذا در رستوران های شهر به یکی از تفریحات خانواده ها بدل شده و بسیاری از ما در طول ماه، چندین بار به رستوران ها و فست فودها غذا سفارش می دهیم؛ برخی از آنها را با شناخت قبلی انتخاب می کنیم و گاهی اوقات نیز برای تنوع، مشتری رستوران های جدید می شویم و غذای آن جا را برای نخستین بار تجربه می کنیم. در این میان گاهی تخلفاتی از سوی برخی رستوران ها انجام می شود که دانسته و ندانسته از آنها می گذریم و نمی دانیم که برای گرفتن حق و حقوق خود چه کاری باید انجام دهیم؟

صرف نظر از قیمت های نجومی یک پرس غذا در برخی از عرضه کنندگان که بدون توجه به کیفیت آن، بر اساس منطقه و نوع دکوراسیون رستوران ها و فست فودها تعیین می شود، در لا به لای فاکتور مشتری مواردی از قبیل حق سرویس رستوران دیده می شود که بر اساس اظهارات مسئولان غیرقانونی بوده و نباید از مشتریان دریافت شود. حال آن که اگر به رستوران های شهر سری بزنید، خواهید دید که در بسیاری از آنها این هزینه از مشتریان دریافت می شود، بی آن که با اعتراضی همراه شود. گویا تخلف این مراکز این روزها دیگر به حق مسلم آنها تبدیل شده و جای هیچ اعتراضی وجود ندارد.

پای صحبت مردم که بنشینی، اگرچه گاهی از رسیدگی ها و نظارت ها دل خوشی ندارند، اما می گویند که تخلف این مراکز دیگر به یک امر عادی تبدیل شده و از طرفی هم ما نمی دانیم چگونه باید از حق خود دفاع کنیم؟ یا با چه شماره ای باید تماس بگیریم؟ چه اتحادیه ای بر عملکرد این واحدها نظارت دارد؟ پاسخ این سوال شاید برای برخی ساده باشد، اما متاسفانه بسیاری از مردم از راه های ارتباطی اطلاعی ندارند و این یکی از ضعف های سیستم نظارت بر بازار است. حال آن که نمی توان تعدد بالای دستگاه های متولی نظارت بر نحوه عملکرد صنوفی از قبیل رستوران ها و فست فودها را نادیده گرفت.

به گزارش دنیای سفر؛ نرخ گذاری کالا و خدمات صنفی براساس دستورالعمل مربوطه شامل کالاها و خدمات اولویت اول و دوم می شود. فرآیند نرخ گذاری کالا و خدمات اولویت اول شامل آن دسته از کالا و خدماتی هستند که تقاضا و شکایات بیشتری از سوی مصرف کننده ارائه می شود و توسط کمیته ای متشکل از سازمان صنعت، معدن و تجارت، انجمن حمایت از حقوق مصرف کنندگان و اتاق اصناف انجام می گیرد.

یکی از صنوفی که مصرف کنندگان ارتباط زیادی با آن دارند و بخش مهمی از نیازهای شان را تأمین می کنند، تالارها و رستوران ها هستند که از نظر بهداشت، کیفیت و قیمت مورد توجه خاص مردم قرار می گیرند.

در نرخ نامه های ابلاغی به این رسته صنفی هیچگونه مجوزی برای دریافت مبالغی تحت عنوان حق سرویس یا مشابه آن داده نشده است، این صنوف بر اساس ماده 16 قانون نظام صنفی موظف هستند نرخ نامه را طوری در محل کسب خود قرار دهند که به رؤیت مشتری برسد. الصاق نرخنامه در تالار و رستوران ها باید به شکلی باشد که مشتری بتواند در هنگام انتخاب نوع غذا از لیست، قیمت ها را مشاهده کند تا قدرت تصمیم گیری مناسب در خرید خود داشته باشد و اگر با تخلفی مواجه شدند، در وهله اول با خرید نکردن، آن واحد صنفی را تنبیه کنند.

در حال حاضر 4 اتحادیه رستوران و سلف سرویس، اغذیه فروشان (فست فود)، چلوکباب و چلوخورش، آش، حلیم و کباب بر عملکرد فعالان این حوزه نظارت داشته و نسبت به صدور مجوز فعالیت اقدام می کنند. مسأله ای که موجب سردرگمی بسیاری از مردم شده و در سایه نبود یک ناظر مشخص گردش مالی چند میلیاردی را در این صنف ایجاد کرده است. در این میان «ناصر حسینی» رئیس اتحادیه چلوکباب و چلوخورش ضمن تأیید این مسأله، از ضرورت تشکیل کمیته ای واحد برای نظارت بر واحدهای مرتبط با عرضه غذا سخن می گوید.

قیمت های مصوب اما متفاوت

قیمت های متفاوت در واحدهای صنفی در حالی یکی از مهم ترین اعتراضات مردمی را تشکیل می دهد که رئیس اتحادیه چلوکباب و چلوخورش تلویحا آن را مورد تأیید این اتحادیه دانسته و مهر قانونی بر آن می زند. او که نحوه ارایه خدمات را در قیمت ها موثر می داند، می گوید که نرخ مصوب یکسانی برای واحدهای چلوکبابی در شهر وجود ندارد و قیمت های مندرج در واحدها براساس کیفیت خدمات تعیین می شود. به عنوان مثال متفاوت بودن قیمت ها در رستورانی که روی میزهای خود گلدان قرار داده نسبت به رستورانی که چنین خدماتی را ارایه نمی دهد، امری بدیهی است.

تعداد تخلفات نرخی به اندازه انگشتان دست!

بر اساس گفته های ناصر حسینی رئیس اتحادیه چلوکباب و چلوخورش تعداد واحدهای متخلف و شکایات نرخی مردمی از این صنف به اندازه تعداد انگشتان دست است و در صورت مشاهده چنین امری و شکایت مردمی در این خصوص نسبت به پلمب واحد صنفی اقدام خواهد شد. مردم در صورت مشاهده هر گونه تخلف می توانند با شماره 88442394 و 88442395 تماس گرفته و تخلفات احتمالی را گزارش دهند تا در کمترین زمان ممکن بدان رسیدگی شود. او در ادامه از فعالیت 870 واحد مجاز دارای مجوز و 600 واحد غیرمجاز چلوکبابی در سطح شهر تهران خبر داد و گفت: با وجود معرفی این واحدها به دستگاه هایی همچون اداره بهداشت و اماکن، این واحدها بدون این که هیچ گونه نظارتی بر کیفیت، قیمت و حتی بهداشت این واحدها صورت گیرد، به فعالیت خود ادامه داده و تخلفات گسترده ای از سوی آنها شاهد هستیم.

رستوران ها نباید حق سرویس بگیرند

حسینی در پاسخ به سوال «شهروند» مبنی بر این که آیا رستوران ها حق گرفتن مالیات و حق سرویس را دارند یا خیر؟ با بیان این که مشتریان از حقوق واقعی خود مطلع نیستند و همین امر بساط سودجویی بسیاری از سودجویان را فراهم کرده است، اضافه کرد: رستوران ها می توانند 9 درصد مالیات را درفاکتور مشتری محاسبه کنند، اما حق گرفتن حق سرویس ندارند. مشتریان رستوران هایی که حق سرویس از آنها گرفته می شود، می توانند با تماس 124 یا شماره اتحادیه شکایت خود را اعلام کنند.

حق سرویس فقط برای جشن ها

در همین زمینه «سیدعلی اصغر میرابراهیمی» رئیس اتحادیه دارندگان رستوران و سلف سرویس نیز به عنوان یکی از متولیان در این صنف در حالی دریافت حق سرویس از مشتریان توسط رستوران ها را تخلف عنوان می کند که به گفته او، به هیچ عنوان رستوران ها نباید بابت حق سرویس از مشتریان مبلغی دریافت کنند مگر آن که مورد خاصی همچون ولیمه و جشن در میان باشد. او در واکنش به اظهارات رئیس سازمان تعزیرات درخصوص وضع اسفبار برخی رستوران ها و کشف مواد فاسد و سمی در آنها تصریح کرد: سازمان تعزیرات اشتباه سهوی می کند چون چلوکبابی، فست فودی و حلیم فروشی را به چشم رستوران می بیند و در صورت تخلف از ناحیه آنها، با عنوان رستوران آنها را مورد خطاب قرار می دهد، ضمن آن که بعضی از واحدهای متخلف، فاقد مجوز ازاین اتحادیه هستند.

رستوران هایی از نوع «هرچه دلت خواست بخور»

این فعال صنفی در مورد عملکرد رستوران ها در ایام نوروز 95 گفت: رستوران های تهران در ایام نوروز عملکرد مطلوبی داشتند، به طوری که هیچ شکوائیه ای از وضع نامناسب رستوران ها دریافت نکردیم.

این اظهارات متولی رستوران و سلف سرویس ها در خصوص عدم تخلف از سوی واحدهای فعال در این بخش در حالی مطرح می شود که برخی از صاحبان رستوران در تهران با ارایه «سلف سرویس» با دریافت نرخ ثابت به مشتریان خود این امکان را می دهند که از منوی خود هرچه می خواهند انتخاب کنند. در ابتدا ممکن است این گونه به نظر برسد که صاحب رستوران آتش به مالش زده است، اما در واقع صاحب رستوران می داند که بسیاری از مشتریان کمتر از پولی که داده اند، غذا می خورند. قیمت این رستوران ها بستگی به فراوانی غذا و منطقه رستوران دارد. به عنوان مثال، در یک رستوران نام آشنا در منطقه جردن، بوفه کامل ناهار یا شام برای هر فرد بیش از 200 هزار تومان حساب می شود. این بوفه شامل سوپ و سالاد، غذای ایرانی و فرنگی، میوه و دسر و نوشیدنی سرد و گرم است. بنابراین هزینه یک ناهار یا شام برای یک خانواده چهارنفره حدود 800 هزار تومان تمام می شود.

اما این روزها رقابت تنگاتنگی میان رستوران ها بر سر منوهای سلف سرویس صبحانه شکل گرفته که با رغبت بیشتری از سوی مردم مواجه هستند. منوی سلف سرویس رستوران ها برای صبحانه از حدود 20 هزارتومان شروع شده و در برخی موارد به حدود 60 هزار تومان هم می رسد. اما نکته جالب اینجاست، در حالی که نرخ رسمی و اعلام شده از سوی برخی از هتل رستوران ها و رستوران ها برای منوهای مختلف بالاست، برخی از سایت های ارایه دهنده تخفیف، این منوها را با نصف و حتی کمتر از نصف قیمت اعلام شده به فروش می رسانند. حال سوال اینجاست اگر این قیمت ها منطقی بوده و بر اساس قیمت تمام شده خدمات در این واحدهای صنفی تعیین شده چگونه حاضر می شوند که منوی غذایی خود را به نصف قیمت ارایه دهند. سوالی که پاسخی جز گرانی و گران فروشی ندارد.

علیرغم اینکه اتحادیه دارندگان رستوران و سلف سرویس دریافت حق سرویس برای مشتری را ممنوع اعلام کرده بود ولی همچنان برای کاری که جزو خدماتشان است پول دریافت می کنند.

در روزهای اخیر کاربران در فضای مجازی به دریافت «حق سرویس رستوران ها» که بر اساس اظهارات مسئولان غیرقانونی بوده و نباید از مشتریان دریافت شود، اعتراض کردند. انتظار می رود این اعتراض گستردگی بیشتری داشته باشد و مردم نسبت به این تخلفات آشکار واکنش نشان دهند.

دیدگاه ها

 • Mehr 11 ژانویه 2017 - 20:54

  با سلام.در راستای این قانون که رستوران حق گرفتن حق سرویس ندارند.بنده شخصا چند رستوران رفتم که حق سرویس پرداخت کردم.مثلا جیگرکی طهرون ضلع شمال مجتمع کوروش.
  لطفا رسیدگی کنید..

 • طباطبایی 12 آوریل 2017 - 14:55

  دست شما درد نکنه که برخورد می کنید با متخلفین
  ولی یه نکته اینجا باقی میمونه و اونم اینکه خوب مبلغی که بابت حق سرویس پرداخت کردیم چی میشه؟ چرا عودت داده نمیشه؟
  و تنها با جریمه کردن اون رستوران متخلف اون مبالغی که بابت حق سرویس از مردم گرفته شده میره تو جیب یه ارگان دیگه
  این وسط متضرر فقط مردم هستند و لاغیر

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
9 + 8 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1