میراث فرهنگی و گردشگری در هفته ای که گذشت

15 دسامبر 2016 - 14:30 dsfr.ir/5a6g3

میراث فرهنگی و گردشگری در هفته ای که گذشت
مهران رودکی
درشکه ها در میدان نقش جهان به صف شده اند

دستگیری مدعیان #گنج #فاروق، خروج ویلای #نمازی از فهرست ملی از جمله خبرهای میراث #فرهنگی و #گردشگری در این هفته بود.

قرارداد خرید 80 هواپیما از بویینگ رسما امضا شد

مدیرعامل شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران از امضای قرارداد خرید 80 فروند هواپیما از بوئینگ خبر داد. بر طبق اعلام فرهاد پرورش، 50 فروند این هوپیما مدل 737 و 30 فروند دیگر مدل 777 پهن پیکر هستند که در یک دوره 10 ساله به ایران ایر تحول داده می شود.

مذاکره ایرلاین ها برای خرید سوخو 100

دبیر انجمن شرکت های هواپیمایی از مذاکره ایرلاین ها برای خرید هواپیمای سوخو 100 طی هفته جاری خبر داد. مقصود اسعدی سامانی گفت: خرید هواپیمای سوخو 100 برای ایرلاین ها به عنوان یک گزینه مطرح است.

بر همین اساس یک فروند هواپیمای سوخو 100 روسیه جهت بازاریابی وارد ایران شد.

برگزاری نشست تخصصی «ویژگی ها و فرصت های بزرگ گردشگری چین»

به دنبال مذاکرات میان مقامات ایرانی و چینی و سفر وزیر خارجه ایران به چین و گسترش تعاملات اقتصادی و گردشگری دو کشور، نشست تخصصی «ویژگی ها و فرصت های بزرگ گردشگری چین» در سالن سبز محل دائمی نمایشگاه های بین المللی تهران با حضور جمعی از مدیران دفاتر خدمات مسافرتی و مدیران کل گردشگری سازمان میراث فرهنگی برگزار شد. در این برنامه فعالان گردشگری دولتی و خصوصی بر این باور بودند که بازار گردشگری چین در دنیا بازار بزرگی است که می بایست از آن استفاده کرده و راهی برای جذب گردشگران چینی به ایران پیدا کرد. به همین دلیل مدیران بخش دولتی از تلاش های خود در این زمینه صحبت کردند و نمایندگان گردشگری بخش خصوصی نیز در این نشست از کمبودها و ظرفیت های موجود گفتند.

ویلای نمازی از ثبت ملی خارج شد

این هفته خبر رسید که ویلای نمازی از فهرست ملی ایران خارج شده است. ویلای نمازی در 22 آبان 1386 به شماره 20154 واقع در خیابان نیاوران با رضایت مالک بنا در فهرست آثار ملی کشور ثبت شد. این بنا در سال 1339 به سفارش شفیع نمازی بازرگان ثروتمند و فرزند مهدی نمازی نماینده مجلس شورای ملی و مجلس سنا توسط جوپونتی معمار مشهور معاصر ایتالیایی ساخته شد. ویلا نمازی از این جهت حائز اهمیت است که در کنار ساختمان شورای برنامه ریزی و توسعه عراق، تنها آثار جوپونتی در خاورمیانه است.

در همین رابطه نشریه گاردین در گزارشی به تلاش معماران ایرانی برای نجات ویلای نمازی در شمال تهران از چنگال بولدوزرها اشاره کرد.

برگزاری اجلاس کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی میان ایران و روسیه

سیزدهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی ایران و فدراسیون روسیه در تهران برگزار شد.

ممنوعیت ساخت و ساز در محوطه ارگ علیشاه

در نامه احمدی پور به رحمانی فضلی اعلام شد: بررسی های تخصصی ژئوفیزیک نشانگر وجود آثار تاریخی مهمی در لایه های زیرین بخش خاکبرداری شده، لذا خواهشمند است بنا به ضرورت صریحا ممنوعیت ایجاد پارکینگ از سوی جنابعالی به استاندار محترم و مجریان اعلام و دستور فرمائید تا ضمن توقف هر گونه عملیات اجرایی و ساخت و ساز، زمینه های بررسی و حفاظت از این محوطه مهم تاریخی را فراهم نمایید.

قشم میزبان نشست منطقه ای ژئوپارک های جهانی شد

جزیره قشم به عنوان میزبان نشست منطقه ای و کارگاه آموزشی ژئوپارک های جهانی که در اردیبهشت سال آتی برگزار می شود، انتخاب شد.

مدعیان کشف گنج فاروق دستگیر شدند

به دنبال شایعاتی مبنی بر کشف گنج فاروق در استان فارس فرمانده یگان حفاظت از میراث فرهنگی این استان گفت: دو نفر از کسانی که مدعی شده بودند گنج فاروق را دیده اند روز 21 آذر ماه دستگیر و به مراجع قضایی سپرده شدند.

سردر تاریخی رها شده در خیابان فرهنگ به باغ ایرانیان منتقل می شود

سردر تاریخی 80 ساله باقی مانده از طهران قدیم در یکی از محله های عهد ناصری؛ با پیگیری شهرداری منطقه 11 تهران از تخریب نجات یافت و به باغ در حال احداث «سلام ایرانیان» منتقل خواهد شد.

پیگیری حقوق معوقه کارگران ارگ بم

در این هفته با وجود اینکه از پایگاه میراث جهانی خبر رسید که کارگران این سایت جهانی به دلیل عدم پرداخت حقوق 4 ماه اخیر دست از کار کشیده اند اما مدیرکل امور پایگاه های میراث جهانی گفت: 600 کارگر در مجموعه های میراث جهانی در 4 تا 6 ماه اخیر حقوق دریافت نکرده اند. یعنی اینکه کارگران نه تنها ارگ بم بلکه پایگاه های جهانی دیگر نیز هنوز حقوق نگرفته اند.

افتتاح اولین موزه خاک ایران در گرگان

اولین موزه خاک ایران در گروه خاک ‎شناسی دانشگاه منابع طبیعی و کشاورزی گرگان افتتاح شد. فاز نخست موزه خاک ایران با اعتباری بالغ بر 30 میلیون تومان افتتاح شد، فاز دوم این طرح نیز با تخصیص 20 میلیون تومان تا سال آینده به بهره برداری خواهد رسید.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
4 + 0 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1