14 ژوئیه 2020 - 21:04

با حفظ اصالت و سلامت، قلعه فلک الافلاک ثبت جهانی می شود

14 دسامبر 2016 - 15:00 dsfr.ir/r6511

با حفظ اصالت و سلامت، قلعه فلک الافلاک ثبت جهانی می شود
میراث فرهنگی لرستان
قلعه فلک الافلاک خرم آباد

تا زمانی که اصالت و سلامت قلعه فلک الافلاک حفظ شود امکان ثبت جهانی آن وجود دارد.

"معاون میراث فرهنگی لرستان"

محمدرضا اسدی در گفت و گو با خبرنگار ایسنا، اظهار کرد: قلعه فلک الافلاک بنای تاریخی مربوط به دوره ساسانی است و نقش بسیار مهمی در توسعه ظرفیت گردشگری شهر خرم آباد و استان دارد.

وی با بیان اینکه ثبت جهانی این اثر تاریخی یکی از موضوعاتی بوده که سال ها به طول انجامیده است، افزود: در همین راستا در جلسه دو هفته گذشته شورای معاونین استان های سازمان این موضوع را مطرح کردیم.

اسدی تصریح کرد: برای ثبت قلعه اسناد و مدارکی که لازم بوده را تهیه کرده ایم و تمام وظایفی که بر عهده ما بوده است انجام داده ایم، دکتر طالبیان مانع اصلی را آزادسازی حریم قلعه دانستند که این مورد هم با پرداخت حدود 60 میلیارد تومان انجام می شود.

معاون میراث فرهنگی لرستان ادامه داد: در نهایت قرار شد جلسه خصوصی با مدیرکل ثبت آثار ملی و جهانی داشته باشیم و وظایف متقابل سازمان و ما مشخص شود تا تعیین شود چه کارهایی باید انجام دهیم.

وی با بیان اینکه ثبت جهانی قلعه حداقل یکسال زمان نیاز دارد، گفت: باید این بنای تاریخی اسکن لیزر شود که در صورت تأمین اعتبار این کار انجام خواهد شد. همچنین ثبت جهانی دره خرم آباد با محوریت قلعه را داریم که اعتباربر و زمان بر است.

اسدی بیان کرد: برای ثبت جهانی یک اثر می بایست دو آیتم سلامت و اصالت را داشته و دارای ویژگی های تاریخی، فرهنگی و تکنولوژی ساخت باشد؛ تا زمانی که بنا دارای این ویژگی ها باشد، امکان ثبت آن هست.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1 + 5 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1