تلاش سازمان توسعه تجارت برای افزایش صادرات گردشگری

13 دسامبر 2016 - 13:00 dsfr.ir/oh189

تلاش سازمان توسعه تجارت برای افزایش صادرات گردشگری
آرزو بیات
مجتبی خسروتاج، رئیس سازمان توسعه تجارت ایران

سازمان #توسعه #تجارت #ایران به موضوع #گردشگری کشور ورود کرد تا مسیر تجاری شدن خدمات گردشگری کشور را هموار کند.

مجتبی خسروتاج، رئیس سازمان توسعه تجارت ایران و مرتضی رحمانی موحد، معاون گردشگری کشور دیروز در نشست مشترک با خبرنگاران تأکید کردند، تجاری سازی خدمات گردشگری منجر به تکمیل زیرساخت های حمل ونقل و شکوفایی صنایع دیگر می شود.

سه شنبه هفته آینده قرار است فعالان صنعت گردشگری کشور در همایش تجاری سازی خدمات صنعت گردشگری کشور حضور یابند تا در این همایش مشخص شود سهم دستگاه های دیگر در تجاری شدن خدمات صنعت گردشگری و شیوه ورود آنها به پروسه تجاری سازی گردشگری ایران چه میزان است؟
شناسایی بازارهای هدف گردشگری و ورود و ماندگاری در این بازارها از موضوعاتی است که در این همایش بررسی می شود.

حمایت از صادرات گردشگری و نحوه تعامل سازمان های میراث فرهنگی و توسعه تجارت با دولت و بخش خصوصی و تشکل های صادراتی صنعت گردشگری به همراه تحلیل وضعیت تجارت جهانی این بخش از محورهای مورد بحث در همایش تجاری سازی صنعت گردشگری است.

شناسایی و معرفی توانمندی ها و مزیت های ایران در بازار جهانی، گردشگری سلامت و تجاری، شاخص شهرهای گردشگرپذیر، پتانسیل مناطق آزاددر رونق گردشگری، نقش بانک ها و مؤسسات مالی و بیمه ای در توسعه گردشگری، ناوگان حمل ونقل مناسب برای جذب گردشگر، صنایع دستی و هنرهای فولکلور در صنعت گردشگری، جایگاه صادرات خدمات گردشگری در اقتصاد مقاومتی و شیوه های جذب سرمایه گذار خارجی و برندسازی جهانی از دیگر موضوعاتی است که فعالان گردشگری در این همایش به بحث می گذارند.

خسروتاج، رئیس سازمان توسعه تجارت ایران در پاسخ به سؤال که این سازمان تا چه اندازه اقدام اجرایی در حمایت از صادرات گردشگری داشته است، گفت: بسته حمایتی با مصوبه دولت و تأیید شورای عالی صادرات تعریف شده که در اختیار این بخش است.

به گفته او در این بسته ها شیوه حمایت از صادرات کالایی که می تواند شامل صنایع دستی باشد، اعلام شده و کمک های غیرمستقیم به بخش های صادراتی نیز درنظر گرفته شده است.

به گفته رئیس سازمان توسعه تجارت ایران، در بخش حمل ونقل دریایی در خلیج فارس و برخی خطوط دریایی یارانه هایی درنظر گرفته شده است که به صادرکنندگان ارائه شود. خسروتاج افزود: یکی از ردیف های بودجه سازمان توسعه تجارت ایران حمایت از بنگاه های صادراتی به خصوص بنگاه های کوچک و متوسط است که در کشورهای هدف فعالیت تجاری می کنند تا با بازارهای جهانی در ارتباط باشند. او از مذاکره با نمایندگان مجلس برای اختصاص منابع بیشتر برای حمایت از توسعه صادرات کشور حتی در بخش گردشگری خبر داد و گفت: این سازمان از صادرات گردشگری حمایت می کند.

مرتضی رحمانی موحد، معاون گردشگری کشور نیز با اشاره به اسناد بالادستی در موضوع حمایت از صنعت گردشگری گفت: 5 برابر شدن گردشگران خارجی تا پایان برنامه ششم مورد تأکید مقام معظم رهبری است و برای تحقق این امر باید این موضوع مشخص شود که سازمان های همراه با سازمان میراث فرهنگی برای 5برابر شدن گردشگران خارجی ایران چه فعالیت هایی دارند؟

او با اشاره به گردشگری به عنوان یکی از 8 موضوع ویژه برنامه ششم توسعه گفت: در بحث تجاری سازی خدمات گردشگری در کشور، منابع و جاذبه های گردشگری کشور باید تبدیل به محصول شوند. به گفته وی، بسیاری از کشورها ظرف 4 سال یک محصول جدید در صنعت گردشگری خود تولید و گردشگران زیادی را برای بازدید از محصول تولید شده جذب می کنند.

« دنیای سفر » این نوشته را از « همشهری آنلاین » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
3 + 8 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1