قرارداد بویینگ، ترامپ را ناچار به تعدیل روابط دیپلماتیک با ایران می کند

12 دسامبر 2016 - 16:30 dsfr.ir/s50tb

قرارداد بویینگ، ترامپ را ناچار به تعدیل روابط دیپلماتیک با ایران می کند
airliners.net
هواپیمای بوئینگ 787

قرارداد ایران ایر با #بوئینگ منجر به این خواهد شد که کنگره جمهوری خواه و دولت #ترامپ ناچار باشند روابط دیپلماتیک شان را با #ایران تعدیل کنند.

پایگاه خبری «بلومبرگ» نوشت: قرارداد ایران ایر با بویینگ برای خرید 80 هواپیما به ارزش 16.6 میلیارد دلار برای اولین بار بعد از انقلاب سال 1979 بود. این قرارداد منجر به این خواهد شد که کنگره جمهوری خواه و دولت ترامپ ناچار باشند روابط دیپلماتیک شان را به دلیل اهمیت اشتغال زایی ناشی از این توافق با ایران تعدیل کنند.

آخرین محموله ارسال شده هواپیما از سوی بویینگ به ایران در سال 1977 یعنی دو سال قبل از انقلاب اسلامی بوده و این قرارداد راه را برای ارسال مجدد این اقلام باز می کند. با این وجود با روی کار آمدن ترامپ و انتقادات تند او به برجام و با توجه به موانعی که کنگره بر سر راه این توافق قرار داده و خواهد داد، این توافق پیچیده تر خواهد شد.

بر اساس اعلام کمپانی هواپمیایی بویینگ این توافق با مجوزهای اعطا شده از سوی وزارت خزانه داری منعقد شده و قرار است 100 هزار شغل جدید در ناوگان هوایی آمریکا ایجاد کند. به گفته لورن تامسون یکی از تحلیل گران موسسه لکسینگتون، ایران یک بازار حیاتی برای بویینگ و رقیب آن، ایرباس است.

او گفته بویینگ در صورتی که ایرباس به بازارهایی نظیر ایران و چین وارد شود، نمی تواند با آنها رقابت کند. فروش هواپیما به ایران برای بویینگ حیاتی است.

بنا بر این گزارش، وضعیت ناوگان هوایی ایران هنوز مشخص نیست و معلوم نیست آیا آنها به دنبال لیزینگ (اجاره) سی هواپیمای دیگر هستند یا خیر. تیم نیل سخن گوی شرکت هواپیمایی بویینگ در این باره گفته ما هرگز قرار نبوده هواپیمایی را به صورت لیزینگ به ایران بدهیم تا از این طریق به آنها در پیدا کردن موجر مناسب کمک کرده باشیم. آنها خودشان مستقیما با طرف هایی که قصد لیزینگ هواپیما دارند، مذاکره کرده اند.

این گزارش به لایحه اخیر کنگره آمریکا مبنی بر توقف فروش بویینگ به ایران با ایجاد مانع بر سر راه تامین مالی این قرارداد و بازداشتن وزارت خزانه داری از اعطای مجوزهای لازم به بانک ها برای تامین مالی این توافق اشاره کرده و نوشت: این لایحه در ماه گذشته به تصویب رسید و منتظر واکنش سنا است. دولت اوباما در پی تصویب این لایحه اعلام کرد آن را وتو خواهد کرد.

بر اساس گزارش «بلومبرگ»، مخالفان قرارداد بوئینگ معتقدند وزارت خزانه داری در سال 2011 تحریم هایی را علیه ایران ایر اعمال کرده بود که بر مبنای آن این شرکت هواپیمایی دولتی ایران را به استفاده از هواپیماهای مسافربری برای ارسال موشک به سوریه و ارسال دارو و قطعات یدکی متهم می کرد. این موانع با توافق هسته ای از سر راه ایران ایر برداشته شده اما همچنان از نظر مخالفان این روندها ادامه داشته است.

به گزارش این وب سایت خبری آمریکایی، ارزش قرداد بوئینگ و ایران ایر بر اساس قیمت های منتشر شده در وبسایت بوئینگ، 16.6 میلیارد دلار است اما این رقم تخمینی قبل از تخفیف های داده شده به خریداران عمده است.

« دنیای سفر » این نوشته را از « خبرگزاری ایلنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
2 + 17 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1