اگرهای معافیت مالیاتی برای بناهای تاریخی

12 دسامبر 2016 - 16:00 dsfr.ir/x45nq

اگرهای معافیت مالیاتی برای بناهای تاریخی
جماران
عمارت مسعودیه تهران

در صورت اختصاص تسهیلات برای احیاء بناهای تاریخی، #معافیت #مالیاتی 5 تا 13 سال به صورت 100 درصد دارای به بناهای #تاریخی تعلق می گیرد.

"مدیرعامل صندوق احیای بناهای تاریخی"

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صندوق احیاء؛ «محمدرضا پوینده» در نشست مشترک با روسای انجمن های دوستی ایران با سایر کشورها با تاکید بر اینکه احیاء بناهای تاریخی در چارچوب اقتصاد مقاومتی، اقتصاد فرهنگی و احیاء هویت ایرانی می تواند تاثیرگذار باشد، افزود: امیدواریم بتوانیم از ظرفیت انجمن های دوستی ایران با سایر کشورها به خوبی در این مسیر استفاده کنیم.

او همچنین با اعلام آمادگی این صندوق از برگزاری جلسات دو جانبه در زمینه ی جذب سرمایه گذار گفت: امیدواریم در آینده بتوانیم به طور جدی تر گفت و گوهایی با انجمن های دوستی سایر کشورها برگزار کنیم.

وی همچنین با اشاره به تسهیلاتی که قرار است از سوی صندوق توسعه ملی برای احیاء بناهای تاریخی اختصاص یابد، اظهارکرد: در صورت مهیا شدنِ شرایط، بناهای تاریخی می توانند از 5 تا 13 سال به صورت صد در صد دارای معافیت مالیاتی باشند.

پوینده تاکید کرد: با افزایش سرمایه گذاری در بناهای تاریخی می توان انقلابی در این عرصه را ایجاد کرد، همانطور که درخواست های زیادی هم برای این حوزه داریم.

مدیرعامل صندوق احیاء با اشاره به ظرفیت های کم نظیر انجمن های دوستی ایران با سایر کشورها که از افراد برجسته و برخی مدیران عالیرتبه سابق کشور تشکیل شده، بیان کرد: این انجمن ها می توانند به معرفی بسته های سرمایه گذاریِ بناهای تاریخی ایران در کشورهای دیگر و خصوصا کشورهایی که در حوزه ی فرهنگی ایران قرار دارند، کمک های قابل توجهی کنند.

او گفت: مزیت های اقتصادی این بسته ها به خصوص با توجه به تمایل بالای گردشگران خارجی برای اقامت و حضور در بناهای تاریخی کشورمان، بسیار زیاد است.

«پوینده همچنین اظهار کرد: مرکز آمار ایران در بهار سال 93 آماری منتشر کرد که 13 میلیون خانواده ایرانی در آن مقطع به سفر رفته اند، این آمار حکایت از آن دارد که سرمایه گذاری در حوزه گردشگری از تضمین خوبی برخوردار است.

وی گفت: سرمایه گذاری در بناهای تاریخی بسیار زود بازده است و اگر حتی بحث گردشگران خارجی را در نظر نگیریم این ظرفیت می تواند با تکیه بر گردشگران داخلی پر شود، ما هیچ بنایی نداشتیم که واگذار شود و شاهد سوددهی اقتصادی آن، بعد از مدتِ کوتاهی نبوده باشیم.

مدیرعامل صندوق احیاء و بهره برداری از آثار تاریخی، بر ظرفیت بالای انجمن های دوستی ایران برای جذب سرمایه گذاری خارجی در حوزه بناهای تاریخی تاکید کرد. وی با تاکید بر این که انجمن های دوستی ایران برای جذب سرمایه گذاری خارجی در حوزه بناهای تاریخی ظرفیت های بالایی دارند، اظهار کرد: در این زمینه ما شاهد رشد هزار درصدی در 18 ماه گذشته در واگذاری بناهای تاریخی بودیم.

او یکی از مشکلات اصلی در گذشته را معرفی و اطلاع رسانی ظرفیت های گسترده صندوق احیاء دانست و افزود: با توجه به بودجه ای که دولت در اختیار دارد اگر تمام بودجه سازمان میراث فرهنگی نیز در اختیار این بناها قرار بگیرد، باز هم پاسخگوی مرمت و حفاظت از آنها نیست. بنابراین تنها راه، «مشارکتِ بخش خصوصی» در این عرصه است.

پوینده تاکید کرد: در گذشته به دلیل معرفی درست نشدن این ظرفیت ها عملا از پتانسیل صندوق احیاء استفاده ای که باید انجام می شد، نشد و واگذاری های چندانی صورت نگرفت.

وی به مذاکرات خود با برخی سفرای کشورهای خارجی اشاره و تاکید کرد: ما می توانیم با هم افزایی و بهره برداری از تجارب و سرمایه های این کشورها، احیای بناهای تاریخی را توسعه دهیم، به عنوان مثال سفیر کشور هند در دیدار با صندوق احیاء تقاضا کرد از تجربه ی ایران برای تشکیل نهادی مشابه صندوق احیاء در این کشور استفاده شود.

مدیرعامل صندوق احیاء بیان کرد: 49 پروژه در یک سال اخیر توسط این صندوق انجام شده که هزار و 444 فرصت شغلی را ایجاد کرده اند. بر همین اساس نیز تا کنون یک هزار و 90 نفر ظرفیت اقامتی کشور نیز افزایش یافته که این عدد در مورد ظرفیت پذیرایی بالغ بر پنج هزار نفر است.

براساس این گزارش، در این نشست که در سازمان میراث فرهنگی و گردشگری برگزار شد، روسای انجمن های دوستی ایران با کشورهای استرالیا، آلمان، تایلند، کنیا، یونان، ایتالیا، کره جنوبی، عمان، هند، سوئد، سریلانکا، رومانی، برزیل، پاکستان، کویت، بوسنی و هرزگوین، نیجر، کنگو، ساحل عاج، لهستان، ارمنستان، تاجیکستان و اردن حضور داشتند.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
7 + 8 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1