سایه نظارت و رتبه بندی بر سر آژانس های هوایی

12 دسامبر 2016 - 13:50 dsfr.ir/wc48v

سایه نظارت و رتبه بندی بر سر آژانس های هوایی
arisdeco.ir
نمایی از یک آژانس هواپیمایی

چندی پیش انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی #ایران با اعلام شکایت از موضوع یک مصوبه به دیوان عدالت اداری، ابطال چند ماده از این آیین نامه را خواستار شد.

براساس اظهارات وکیل انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی و هوایی ایران، این درخواست که به بند 16 ماده 1، اطلاق ماده 3، اطلاق بند ب ماده 10 و به ویژه ماده 25 آیین نامه اجرایی ایجاد، اصلاح، تکمیل، درجه بندی و نرخ گذاری تاسیسات گردشگی و نظارت بر فعالیت آنها مربوط می شود، هم اکنون در نوبت رسیدگی هیات عمومی دیوان عدالت اداری است.

در این مصوبه درخواست شده تا آژانس های گردشگری درجه بندی شوند و این یکی از موضوع هایی است که این انجمن با آن مشکل دارد. به نظر می رسد یکی از مشکلات این انجمن با مصوبه یادشده مشکلاتی همچون نظارت بیشتر بر آژانس های هواپیمایی باشد.

کارشناسان معتقدند بخش های خصوصی و دولتی باید با حمایت و پشتیبانی از یکدیگر در جهت رشد گردشگری گام بردارند و اگر قوانینی درحال تصویب است باید پیش از به تصویب رسیدن درباره آنها با هم به تفاهم برسند. اعتراض بخش خصوصی به یک مصوبه پس از به تصویب رسیدن آن نشانگر کم توجهی تشکل های خصوصی پیش از تصویب است.

محمدحسن کرمانی، رییس هیات مدیره انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی و هوایی ایران در تشریح موضوع این شکایت و درخواستی که به دیوان عدالت اداری ارائه شده، می گوید: مصوبه ای که سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مهر سال گذشته منتشر کرد، به این معنا بود که برخلاف ماده 2 و 3 قانون محیط کسب و کار که سازمان ها را ملزم به نظرخواهی از تشکل ها می کند، رفتار کرده است. این مصوبه نشان دهنده نوعی عجله در تنظیم بود.

کرمانی در نشست خبری که 14 آذر از سوی انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی و هوایی ایران برگزار شد در شریح اختلافاتی که این مصوبه به ویژه ماده 25 آن به وجود آورده، می گوید: پس از صدور مصوبه در دولت، جلسه های متعددی با رییس وقت سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری برگزار شد و قرار بود موضوع برطرف شود.

ما معتقد بودیم پیش نویس مبتذلی برای ایجاد تشکل گردشگری ارائه شده، چراکه این مصوبه اجازه می دهد تشکل های خصوصی از نظر مدیریتی و عملیاتی و حتی پنهانی در اختیار آنها قرار گیرد. حتی در آن پیش نویس معین شده بود که اعضا و کاندیداهای تشکل را تعیین می کند.

کرمانی افزود: در آخرین جلسه ای که یک ماه پیش از رفتن آقای سلطانی فر در سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تشکیل شد، به این جمع بندی رسیدیم که دولت نمی تواند تشکل درست کند، چراکه تشکل های موجود براساس تبصره ماده 131 قانون کار ایجاد شده اند. هرچند نقایصی دارند، اما مبنای آن نباید ایجاد اختلاف یا شکاف باشد، بلکه باید مسئله با مذاکره رفع شود.

رییس هیات مدیره انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی و هوایی ایران ادامه داد: در آن جلسه پیشنهاد ایجاد شورای عالی تشکل های گردشگری دارای مجوز مطرح شد و قرار بود سازمان نماینده ای در آن داشته باشد، که این به معنی داشتن حق رای اکثریت نبود.

در این باره نیز به جمع بندی و توافق رسیده بودیم، مگر اینکه آقای سلطانی فر اکنون به طور کتبی خلاف آن را اعلام کنند. وی اضافه کرد: با وجود چنین جمع بندی، اما شب قبل از رفتن آقای سلطانی فر از سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، نامه ابلاغ آن مصوبه امضا و صادر شد.

در زمانی هم که نمایندگان بخش خصوصی برای حضور در نمایشگاه «WTM» در لندن به سر می بردند، اعلام کردند انتخابات داریم و کاندیداها مشخص شوند. انجمن صنفی قبلا درباره موارد اعتراضی خود در این آیین نامه به دیوان عدالت شکایت کرده بود، ولی موضوع آن علنی نشده بود. بعد از این حرکت تصمیم گرفته شد شکایت علنی شود. کرمانی با طرح این پرسش که سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری چه زمانی از بخش خصوصی برای تنظیم این آیین نامه نظر مکتوب دریافت کرد، افزود: مگر می شود هر روز یک نفر در رأس این سازمان بنشیند و جماعتی را با سلیقه خود اداره کند و بعد برود؟

درجه بندی آژانس های مسافرتی

به نظر می رسد یکی از مشکلات انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی و هوایی ایران درجه بندی آژانس های هواپیمایی باشد که البته این امر به نفع گردشگران و صنعت گردشگری است اما فعالان این آژانس ها را به تکاپو و رقابت با یکدیگر بر می انگیزد.

کرمانی در این باره گفت: ایراد ما فقط مربوط به ماده 25 نمی شود. در ماده 10 نیز تبصره ای وجود دارد که به این سازمان اجازه می دهد آژانس های مسافرتی را درجه بندی کند. این طرح از کجای دنیا آمده است؟ اگر وجود دارد یک نمونه آن را ارائه دهند. ما این اعتراض را به رییس وقت منتقل کردیم.

پاسخ ایشان این بود که من باید دستور بدهم که تا به حال نداده ام، اما جواب ما این است این آیین نامه در دولت مصوب شده، چه تضمینی وجود دارد نفر بعدی آن را اجرا نکند. وی با اعتقاد بر اینکه اختلافات بخش خصوصی ناشی از دخالت های بخش دولتی است، اظهار کرد: در موضوع هتل ها که اتفاقات به آژانس های مسافرتی مربوط می شود، هر بار به دلیل این دخالت ها، دعوا داشته ایم، همین حالا هم که در آخرین ماه های سال میلادی به سر می بریم هنوز نمی دانیم نرخ های سال 2017 میلادی چیست و تخمینی آنها را اعلام می کنیم.

کرمانی ادامه داد: دولت حتی در قراردادهای آژانس ها با هتل ها نیز دخالت می کند، مثلا تعیین کرده در قرارداد با هتل باید پیش پرداخت داده شود. در قرارداد تورها نیز همین طور. سوال این است دولت یازدهم از زمانی که روی کار آمده چه اقدام حمایتی برای بخش خصوصی انجام داده و چه اموری را به آن واگذار کرده است. آیا فقط صحبت کردن در روز جهانی جهانگردی درباره این موضوع کفایت می کند؟

ایرادهای قانونی به مصوبه

حسن قاسمی، وکیل انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی و هوایی ایران نیز درباره موارد شکایت شده و ایرادهای واردشده به آیین نامه اجرایی ایجاد، اصلاح، تکمیل، درجه بندی و نرخ گذاری تاسیسات گردشگری و نظارت بر فعالیت آنها اظهار کرد: یکی از این موارد دخالت دولت در تصویب غیرقانونی مقرراتی برای انجمن های صنفی است.

این موضوع به هیات عمومی دیوان عدالت اداری منعکس شده است. انجمن صنفی کارفرمایان دفاتر خدمات مسافرتی و همچنین سایر تشکل های مشابه در چارچوب ماده 131 قانون کار تشکیل شده اند و هر گونه تغییر در وضعیت عمومی آنها باید براساس همان قانون انجام شود. او با اشاره به مغایرت های ماده 25 این آیین نامه با قوانین و حقوق مکتسبه سایر انجمن های گردشگری، اظهار کرد: قانون توسعه صنعت گردشگری مصوب سال 1370 متعرض موضوع تشکل ها و انجمن های صنفی ناظر بر تاسیسات گردشگری نشده است.

قاسمی اضافه کرد: ماده 131 قانون کار نیز مصوب مجمع تشخیص مصلحت نظام است. یک آیین نامه مصوب هیات دولت نمی تواند مغایر با مصوبات مجمع باشد، چراکه مجمع در صورتی مصوبه صادر می کند که بین مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان اختلاف افتاده باشد. مجمع نیز آن مصوبه را تنها در صورتی که به مصلحت نظام بداند صادر می کند. بنابراین از نظر اصل قانون این مغایرت نباید وجود داشته باشد.

وی در تکمیل این توضیحات گفت: ماده 25 این آیین نامه در تضاد و تعارض حقوق مکتسبه اعضای انجمن های صنفی و سایر تشکل های بخش خصوصی است، چراکه این انجمن ها براساس قانون کار تشکیل شده اند و حقوق مکتسبه ای برای آنها ایجاد شده که نه تنها در حمایت قوانین داخلی است بلکه مورد حمایت قوانین بین المللی نیز قرار گرفته است. متاسفانه در تصویب این آیین نامه هیچ یک از این موضوع ها رعایت نشده است.

وکیل انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی و هوایی ایران ادامه داد: آیین نامه چند ایراد مهم دارد. هیات دولت باید در تصویب آن قانون ناظر را لحاظ می کرد که اکنون فاقد این قانون است. وی یادآور شد: درباره تصویب آیین نامه هایی از این دست باید به قوانین بالادستی از جمله بهبود محیط کسب و کار، ماده 2 قانون تشکیل سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و ماده 24 قانون خدمات کشوری توجه شود. قاسمی تاکید کرد: آیین نامه ها، بخشنامه ها، دستورالعمل ها و به طور کل تهیه هر قانون در صنعت گردشگری باید با مشورت و کسب نظر اصناف انجام شود. براساس گزارش های موجود کوچکترین نظر و مشورتی دریافت نشده است.

مصوبه ای منطقی است

در همین حال مرتضی رحمانی موحد، معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری درباره مصوبه یاد شده در این نشست گفت: این مصوبه بر اساس پژوهش های بسیار تدوین شده و نگارش آن 2 سال به طول انجامیده است. او افزود: این مصوبه بر اساس قانون و مقررات نگاشته شده و مصوبه ای منطقی است و نمی تواند مخالفتی به همراه داشته باشد.

همکاری هر 2 بخش ضروری است

بخش خصوصی و دولتی باید با یکدیگر پیش از تصویب قوانین به تفاهم برسند و اگر پس از تصویب بخش خصوصی شاکی شود این نشانگر کم کاری این بخش بوده است. مسعود شیرین کلام، دبیر کمیسیون گردشگری، اقتصاد ورزش و اقتصاد هنر اتاق بازرگانی ایران گفت: سازمان ها و تشکل های دولتی باید پیش از اجرایی کردن مصوبه ها و قوانین از اتحادیه ها و بخش خصوصی نظرخواهی کرده و پیش گزارشی از مصوبات به آنها ارائه کند.

او افزود: اگر دولت در راستای اهداف بخش خصوصی حرکت نکند دچار چالش ها و مشکلات بیشتری می شویم و این مصوبات به جای اینکه مشکلات را رفع کنند، مشکل ساز می شوند. باید بخش های خصوصی و دولتی در حوزه مصوبات و قوانین، پیش از اجرای آنها به تفاهم برسند. زمانی که قانون و مقرراتی وضع می شود باید یک جلسه نهایی گذاشته شده، مشکلات و چالش های آنها بررسی شوند.

اگر پس از مصوبه و تصویب قوانین تشکل ها اعتراض کنند؛ این نشان می دهد بخش خصوصی پیش از تصویب کوتاهی کرده است. شیرین کلام اظهار کرد: بخش خصوصی و بخش دولتی باید از یکدیگر حمایت کنند و در راستای رشد گردشگری در کنار یکدیگر گام بردارند و اگر مشکلی ایجاد شده باید با کمک یکدیگر آن را رفع کنند. اتاق بازرگانی ایران و کمیسیون گردشگری آن به عنوان بزرگترین پارلمان بخش خصوصی در راستای منافع این بخش با نگاه کارشناسانه و حمایت معقولانه گام بر می دارد.

سخن پایانی

مصوبه ای که اعتراض و شکایت انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی ایران را به همراه داشت نظارت بیشتر و تقسیم بندی دقیق تر برای آژانس های هوایی را مد نظر قرار داده و به طور حتم مصوبه ای که تدوین آن 2 سال طول کشیده؛ با عجله و بدون مطالعه نگاشته نشده است.

« دنیای سفر » این نوشته را از « روزنامه گسترش تجارت » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
16 + 4 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1