15 اکتبر 2019 - 12:19

کلیدهای جذب سرمایه گذاری خارجی در گردشگری ترکیه

10 دسامبر 2016 - 13:00 dsfr.ir/o10io

کلیدهای جذب سرمایه گذاری خارجی در گردشگری ترکیه
skift.com
گردشگران در شهر استانبول

#سرمایه گذاری مستقیم خارجی در #ترکیه یک عامل مهم تاثیرگذار در #توسعه سریع بخش #گردشگری این کشور بوده است.

بخش سفر و گردشگری در اقتصاد ترکیه نقش مهمی ایفا می کند؛ تا جایی که در سال 2015 مخارج مستقیم بخش گردشگری این کشور حدود 5 درصد از تولید ناخالص داخلی این کشور را تشکیل داده است و با احتساب مشارکت غیرمستقیم سفر و گردشگری در اقتصاد این کشور، میزان مشارکت آن در سال 2015 به حدود 13 درصد از تولید ناخالص داخلی آن می رسد. این صنعت از سال 2004 در ترکیه رونق گرفته است و رشد پایدار آن می تواند به مکانیزم های انگیزشی و مقرراتی که در این کشور برای آن لحاظ شده است، نسبت داده شود. تعداد زیادی از پروژه های موفق در جذب گردشگران جهانی نیز نقش مهمی در رشد گردشگری این سرزمین ایفا کرده اند. ترکیه تقریبا از تمام زیربخش های توریسم درآمدزایی کرده است؛ از پیشنهاد برگزاری کنوانسیون گرفته تا گردشگری گلف، از تفریحگاه های کوهستانی و ورزش های زمستانی گرفته تا توریسم حلال؛ اگر چه در دو سال اخیر به دلایل مسائل امنیتی و تهدیدات و عملیات تروریستی در این کشور، شمار گردشگران ورودی به آن کاهش چشمگیری یافته است.

عوامل اثرگذار بر FDI در ترکیه

این کشور برای توسعه گردشگری خود، البته از سرمایه گذاری مستقیم خارجی نیز بی نصیب نبوده است. منابع طبیعی فراوان ترکیه یکی از عواملی به حساب می آید که در جذب سرمایه گذاری مستقیم خارجی از سوی این کشور مفید بوده؛ هر چند عوامل دیگری نیز بر آن تاثیرگذار بوده اند. بازار گردشگری حلال و سلامت در این کشور در میان مهم ترین بخش های مورد توجه گردشگری قرار می گیرند. وزارت بهداشت این کشور پیش بینی می کند عایدی توریسم سلامت برای این کشور تا سال 2023 به 20 میلیارد دلار آمریکا برسد. این اهداف جاه طلبانه تنها می توانند از طریق کمک های توام سرمایه گذاران محلی و خارجی فراهم شود. به گزارش وزارت گردشگری این کشور، در مناطق آزاد ترکیه 60 درصد از نیروی کار سلامت و بهداشت از سوی پزشکان و پرسنل پزشکی خارجی فراهم می شود زیرا انتظار می رود 85 درصد بیماران در این مناطق، خارجی باشند و از سوی دیگر، به سرمایه گذاران در این حوزه تخفیف های مالیاتی و برخی مشوق های سرمایه گذاری تعلق می گیرد.

از همین رو گفته می شود سرمایه گذاری مستقیم خارجی در ترکیه یک عامل مهم تاثیرگذار در توسعه سریع بخش گردشگری این کشور بوده است. در سال های اخیر مقامات کشور قصد داشته اند این نوع سرمایه گذاری را به صورتی هوشمندانه در راستای حفظ صنعت گردشگری برای آینده مدیریت کنند. از نظر اقتصادی، با رونق گرفتن این کشور در سال های پیش از بروز کودتا و تهدیدات تروریستی، موجب جلب توجه کشورهای دیگر شده است. این توجه به گونه ای بوده که برخی اقتصاددانان از ترکیه به عنوان یکی از غول های اقتصادی آینده یاد می کردند. اصلاحات ساختاری که در سال 2005 صورت گرفت، کشور را مطمئن کرد که راه خویش به سوی پیشرفت اقتصادی را به درستی انتخاب کرده است. این اصلاحات، مقدماتی برای پیشرفت اقتصاد به طور کلی و بخش گردشگری به عنوان یکی از زیرمجموعه های اقتصاد این کشور ایجاد کرد. اگر چه این اصلاحات مورد ستایش قرار گرفت و نقش مهمی در ارتقای اقتصاد ترکیه داشت، اما تمایل فراوان نسبت به سرمایه گذاری مستقیم خارجی در این کشور، راه را برای موفقیت اقتصادی هموارتر کرد و برخی صنایع ترکیه با کمک و مشارکت محوری چنین عنصر مهمی ایجاد شدند.

ترکیه نسبت به جذب سطوح بالای سرمایه گذاری مستقیم خارجی در سراسر بخش های صنعت خود اقدام کرده است و این شامل صنعت توریسم نیز می شود. عوامل تاثیرگذار و کلیدی در جذب سرمایه گذاران خارجی، علاوه بر جاذبه های فراوان و منابع طبیعی و فرهنگی درخور توجه این کشور، عزم دولت، امنیت آن کشور (تا پیش از وقوع کودتا و حملات تروریستی)، رشد اقتصادی قابل توجه و نیز تشویق سرمایه گذاران بوده است. دولت ترکیه نسبت به کشف و ارتقای پتانسیل های اولیه صنعت گردشگری در این کشور کارهای بسیار خوبی انجام داد و عزمش برای این کار را می توان یکی از بنیادی ترین مواردی که موجب رشد گردشگری در ترکیه شد، عنوان کرد. دولت ترکیه از هیچ نوع کمکی در جهت تلاش برای رشد و توسعه این صنعت در جهت ارتقا و جذب سرمایه گذاری فروگذار نکرد. چنین کوشش هایی موجب شد این کشور در سال 2014 به رتبه ششم از نظر پذیرش گردشگران خارجی در جهان دست یابد و بازدیدکنندگان این کشور در طول یک سال به نزدیکی 40 میلیون نفر نیز برسد.

بین سال های 2007 تا 2012، میزان ورود گردشگران بین المللی به این سرزمین، حدود 37 درصد رشد کرد و روند آن تا پیش از معضلات اخیر صعودی بود. وزارت گردشگری این کشور به همراه انجمن سرمایه گذاران گردشگری ترکیه اقداماتی در جهت تشویق ورود سرمایه خارجی و تسهیل این فرآیند انجام داد. تعدادی از این مشوق ها برای این منظور طراحی شده بودند تا سرمایه گذاران خارجی را به راه اندازی فروشگاه ها در کشور تشویق کنند و محدوده مشوق های جذب کننده سرمایه گذاران نیز شامل الگوهای تخفیف مالیاتی، دسترسی به وجوه توسعه گردشگری و برنامه تخصیص زمین برای انجام فعالیت های مربوط به حوزه گردشگری می شد.

تلاش دولت

با توجه به مشوق های سرمایه گذاری که دولت ترکیه ایجاد کرده بود، تلاشی آگاهانه برای سرمایه گذاری در صنعت گردشگری شکل گرفت تا راهی برای توسعه هر چه بیشتر اجتماعی- اقتصادی در سراسر این کشور مهیا شود. در این زمینه، وزیر گردشگری و نقش آفرینان غیردولتی صنعت گردشگری با استفاده از پتانسیل های این صنعت میزان عواید حاصل از گردشگری را افزایش دادند. اگرچه این صنعت به طور کلی سود زیادی در نتیجه چنین سرمایه گذاری هایی در طول سال ها برد، دولت ترکیه به هیچ وجه به دستاوردهای آن اکتفا نکرده و در کسب دستاوردهای بزرگ تری سعی به عمل می آورد. تمرکز این کشور و دولت آن در سال های اخیر بر توسعه کسب و کارها از طریق ظرفیت گردشگری در خور توجه آن قرار گرفته بود. با توجه به میزان سرمایه گذاری در ترکیه، تلاش های دولت این کشور و سازمان های صنعتی افزایش سرمایه گذاری در حوزه های جدید را رقم زدند که از جمله این حوزه های نو می توان به مواردی نظیر ساخت و ساز مراکز همایش و اکسپوی بزرگ اشاره کرد. گردشگری مربوط به اجلاس و رویدادهای این چنینی به ویژه در شهر بزرگی همچون استانبول از این طریق توسعه یافتند. به گزارش انجمن کنوانسیون ها و کنگره های بین المللی، ترکیه در سال 2014 به هشتمین مقصد محبوب همایش ها و اجلاس ها در جهان تبدیل شده بود. این امر خود یکی از عواملی بود که منجر به افزایش و تداوم سرمایه گذاری مستقیم خارجی ها در این کشور می شد.

سود سایر بخش ها از گردشگری

سرمایه گذاری مستقیم خارجی علاوه بر افزایش رونق گردشگری می تواند بر سایر بخش ها نیز به طور غیرمستقیم اثر بگذارد. مشوق های سرمایه گذاری و سیاست های اتخاذشده از سوی دولت ترکیه در این راستا، به خوبی منجر به افزایش شمار بازدیدکنندگان از این کشور شد. در نتیجه ورود این حجم از گردشگر به آن کشور و تقویت این صنعت هم به صورت درون مرزی و هم برون مرزی، بازار املاک ترکیه از این امر متاثر شد و قیمت این دارایی ها رو به فزونی گذاشت و همگام با آن سرمایه گذاری در مستغلات را به دلیل سودآور شدن افزایش داد. این میزان در شهرهای بزرگ و گردشگرپذیری همچون استانبول، ازمیر و آدانا بیشتر بود. هم اکنون براساس تحلیل کارشناسان، جمعیت جوان و قدرت خرید در حال رشد این کشور رو به افزایش است اما نفوذ کالاهای فناوری و مصرفی هنوز نسبتا محدود عنوان می شود، همین امر فرصت های زیادی را برای سرمایه گذاری پدید آورده و از این جهت تشابه هایی با ایران دارد. این تجربه نشان می دهد در صورت عزم کشور برای جذب سرمایه های خارجی در بخش گردشگری، علاوه بر منتفع شدن این صنعت، برخی صنایع دیگر نیز از این اقدام سود خواهند برد و پیامدهای مثبتی برای کشور به همراه خواهد داشت.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
2 + 7 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1