روزهای ناخوش دریاچه ارومیه؛ نه باران در راه است نه اعتبار!

10 دسامبر 2016 - 11:30 dsfr.ir/mi4m7

هرچند مشکل عدم تأمین اعتبار بزرگ ترین مانع احیای #دریاچه #ارومیه است حالا اما کاهش #بارندگی هم به مشکلات دریاچه افزوده شده است.

احیای دریاچه ارومیه که گمان می رفت براساس راهکارهای مصوب گام به گام پیش برود اکنون با چالش های جدی مواجه است؛ هرچند مشکل عدم تأمین اعتبار بزرگ ترین مانع احیای دریاچه ارومیه است حالا اما کاهش بارندگی هم به مشکلات دریاچه افزوده شده است.

روز گذشته مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی، اعلام کرد، میزان بارندگی در حوضه آبخیز دریاچه ارومیه، نسبت به سال گذشته 50 درصد کاهش یافته است. اکنون به نظر می رسد آسمان و زمین دست به دست هم داده است تا یکی از مهم ترین پروژه های زیست محیطی کشور متوقف شود. پرویز آراسته، مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی با اعلام کاهش بارندگی در حوضه آبخیز دریاچه ارومیه گفت که میزان بارندگی در سطح خروجی دریاچه ارومیه رضایت بخش نیست.

بخش جالب ماجرا اینجاست که با وجود تأکید دولت یازدهم بر اولویت داشتن احیای دریاچه ارومیه اما طی سال جاری هیچ یک از اعتبارات تخصیص یافته برای احیای دریاچه ارومیه تأمین نشده است. بی مهری سازمان برنامه و بودجه و وزارت اقتصاد با ستاد احیای دریاچه ارومیه تا آنجا پیش رفت که، عیسی کلانتری، دبیر کارگروه و مجری طرح ملی نجات دریاچه ارومیه از توقف عملیات احیای دریاچه خبر بدهد.

او 22 آبان ماه گذشته به صراحت اعلام کرد: عملیات احیای این دریاچه به دلیل اختلاف نظر در میان مدیران اقتصادی دولت و اختصاص ندادن بودجه و تخصیص نیافتن اعتبارات لازم از سوی سازمان برنامه و بودجه عملا تعطیل شده است.

در عین حال روز گذشته حجت جباری، معاون فنی اداره کل حفاظت محیط زیست استان آذربایجان غربی درباره آخرین وضعیت دریاچه ارومیه گفت: سطح تراز آب دریاچه ارومیه نسبت به مدت مشابه در سال گذشته 26 سانتی متر افزایش داشته و تراز دریاچه اکنون به 1270.47 متر از سطح آب های آزاد رسیده است به گفته جباری، این میزان در سال گذشته در همین زمان 1270.21 متر از سطح آب های آزاد بود.

وی با اعلام اینکه پهنه آبی دریاچه ارومیه 1850 تا 2000 کیلومتر مربع است، افزود: در سال جاری میزان بارندگی در حوضه آبخیز دریاچه ارومیه 65 میلی متر بود. این رقم سال گذشته در زمان مشابه 128.9 میلی متر بود. این نشان می دهد حدود 509 درصد نسبت به پارسال کاهش بارندگی داشتیم.

« دنیای سفر » این نوشته را از « همشهری آنلاین » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
3 + 6 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1