12 نوامبر 2019 - 09:22

گردشگری با درآمد 8 میلیارد دلاری، کجای اقتصاد کشور است؟

7 دسامبر 2016 - 10:30 dsfr.ir/fo4bt

گردشگری با درآمد 8 میلیارد دلاری، کجای اقتصاد کشور است؟
خبرگزاری ایسنا
مهدی جهانگیری عضو هیأت رئیسه کمیسیون گردشگری اتاق تهران

صنعت #گردشگری با وجود چنین درآمد ارزی، کمتر از یک صنف صادرات نفتی کمتر مورد توجه قرار گرفته است.

"نایب رییس اتاق بازرگانی تهران"

مهدی جهانگیری در بیست و چهارمین جلسه کمیسیون گردشگری اتاق تهران که با حضور رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری برگزار شد، با ابراز امیدواری برای طولانی شدن دوره مدیریتی «زهرا احمدی پور» و تداوم قول و قرارهایی که در این صنعت داده می شود، افزود: در شرایط امروز گفتمان و ادبیات دولت و نظام جمهوری اسلامی با دنیای خارج تغییر کرده و مهمترین بخشی که می توان اثرات این تغییر را در آن لمس کرد، صنعت گردشگری است. اگر در حاکمیت نیز به این جمع بندی برسند که از طریق این صنعت می توان دغدغه ها را حل کرد، پیشرفت قابل ملاحظه ای اتفاق خواهد افتاد.

وی با طرح این مسئله که فعالان صنعت گردشگری نمی دانند چه نقش و جایگاهی در اقتصاد کشور دارند، گفت: اگر بنا است به درآمد 25 میلیارد دلاری برسیم و سهم این صنعت از درآمد جهانی به یک و نیم تا دو درصد افزایش یابد، طبیعتا باید نقش صنعت گردشگری در اقتصاد کشور درنظر گرفته شود.

او ادامه داد: کسب درآمد هشت میلیارد دلاری آن هم در شرایط رکود اقتصادی و تحریم اتفاق بزرگی بود که بدون ادعا انجام شد، اما کوچک ترین توجهی به آن در حوزه اقتصادی کشور نشده است.

جهانگیری اظهار کرد: انتظار ما از متولیان و سیاست گذاران این حوزه آن است که زمینه راه اندازی نهضت ملی در این صنعت به دلیل فرابخشی بودن آن فراهم شود.

وی به عنوان یک سرمایه گذار با اشاره به انتظاراتی که بخش خصوصی از دولت دارد، افزود: این بخش در شرایط کنونی باید بداند با چه روشی و چگونه فعالیت کند تا بازگشت سرمایه داشته باشد، اما در این وانفسا مسئله ی ما این است در شهری مثل تهران که شهرداری با نگاه کاسب مآبانه با فعالان گردشگری برخورد می کند نباید انتظار داشته باشید اتفاقی رخ دهد و یا حتی هتلی ساخته شود.

جهانگیری ادامه داد: در شهری مثل استانبول که سه ساعت فاصله پروازی با تهران دارد، 80 هتل پنج ستاره موجود است. دوبی با دو میلیون جمعیت نیز بیش از 80 هتل پنج ستاره دارد، اما در تهران بعد از گذشت 40 سال از پیروزی انقلاب بشمارید چند هتل پنج ستاره ساخته شده است. فکر نمی کنم آسیب شناسی این موضوع سخت باشد.

عضو هیأت رئیسه کمیسیون گردشگری اتاق تهران همچنین پس از سخنرانی رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری که پیشنهاد تشکیل اتاق فکر با حضور خبرگان بخش خصوصی را داده بود، از رییس این کمیسیون درخواست کرد در این باره سریع تر اقدام و کارشناسانی را معرفی کند. همچنین حضور تشکل های خصوصی در اتاق تهران را ظرف دو تا سه ماه آینده نهایی کند تا این اتاق با هویت مشاور در صنعت گردشگری فعالیت های قدرتمندتری داشته باشد.

جهانگیری همچنین در پاسخ به سوال احمدی پور درباره اقدامات اتاق در دو و نیم سال گذشته برای آماده کردن طرحی به منظور توسعه گردشگری گفت: پیشنهادها در این زمینه به صورت مکتوب به سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ارائه خواهد شد.

« دنیای سفر » این نوشته را از « خبرگزاری ایسنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
12 + 4 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1