15 نوامبر 2019 - 01:27

نبود هتل مناسب مانعی بر سر راه توسعه گردشگری خوزستان

7 دسامبر 2016 - 09:30 dsfr.ir/hp0bl

نبود هتل مناسب مانعی بر سر راه توسعه گردشگری خوزستان
هورنیوز
هتلی در اهواز

در سالهای اخیر احداث #هتل و اقامتگاه های مجهز در استان #خوزستان نه تنها پیشرفتی نداشته بلکه با پسرفت نیز مواجه بوده است.

یکی از مشکلات اصلی استان خوزستان مسأله بیکاری جوانان است حال آنکه براساس مطالعات انجام شده به ازای هر 6 نفر گردشگر خارجی که وارد کشور شود، یک شغل و به ازای هر 25 گردشگر داخلی نیز یک شغل ایجاد می شود. که همین امر ضرورت توجه به مبحث هتلداری و ورود گردشگر را دو چندان می کند.

در دنیای امروز، جهان به مثابه یک دهکده تلقی شده و به لطف وسایل ارتباطی پیشرفته امکان سفر به اقصی نقاط دنیا فراهم شده است. از همین رو بسیاری از کشورها با تکیه بر این امر و با گسترش صنعت توریست به دنبال معرفی آثار طبیعی، تاریخی، گردشگری و صنایع خود هستند.

در کشور ایران نیز طی سال های اخیر برخی استان ها در مقوله جذب گردشگر پیشتاز بوده و تا حدودی به موفقیت نیز دست یافته اند.

در کنار استان هایی مانند فارس و اصفهان که همواره از قطب های اصلی گردشگری کشور به شمار می رفتند، استان های مرکزی ایران مانند کرمان و یزد نیز وارد عرصه شده و با فراهم کردن زمینه در صدد معرفی جاذبه های گردشگری به مسافران داخلی و خارجی هستند.

بی شک یکی از نکات ضروری در جذب توریست، مسأله احداث هتل و اقامتگاه های مجهز است؛ امری که استان خوزستان در سال های گذشته نه تنها پیشرفتی در آن نداشته بلکه با پسرفت نیز مواجه بوده است. با وجود اینکه استان خوزستان به علت پیدایش نفت و حضور پر تعداد نیروهای کار و بازرگانان خارجی از نخستین مکان های ساخت هتل در کشور به شمار می رود ولی در شرایط فعلی خوزستان از داشتن هتلی در خور شأن رنج می برد.

مجتبی گهستونی سخنگوی انجمن دوستداران میراث فرهنگی خوزستان در این خصوص گفت: در سه دهه اخیر به دلیل دگرگونی های سیاسی و التهابات ناشی از جنگ تحمیلی و نبود سرمایه گذار، همواره با دید منفی به هتلداری در خوزستان نگاه شده است. هتلها که سرمایه ملی بودند از میان رفتند و تعداد زیادی از آنها از زنجیره واحدهای اقامتی کشور حذف شدند.

وی تصریح کرد: در سال های بعد با اتخاذ سیاست های نادرست در سیستم نظام اداری کشور، اداره ها و سازمانهای دولتی اقدام به ساخت مهمانسراهای دولتی کردند که به نوبه خود سبب تعطیلی هتلها و دیگر واحدهای اقامتی بخش خصوصی شد.

رییس جامعه هتلداران استان خوزستان در رابطه با در جذب سرمایه گذار گفت: موانعی پیش روی فرد گذاشته می شود که انگیزه او را برای سرمایه گذاری کاهش می دهد شاهد بودیم مثلا شهرداری ها با دریافت عوارض بسیار بالا هزینه های زیادی را به هتل ها تحمیل می کردند که این خود ضربه سنگینی به هتل ها وارد می کند، معافیت هتل ها از پرداخت عوارض شهرداری جهت کاهش هزینه های جاری هتل ها و حذف 8 درصد ارزش افزوده هتل ها توسط دولت از دیگر راهکارها برای جذب سرمایه گذاران است.

با به وجود آوردن امکانات رفاهی و تفریحی در شهرهای استان خوزستان و مناطق اطراف آن می توان از مزایای اقتصادی صنعت گردشگری بهره برد و هتلهای بوتیک مدرن با معماری کم نظیر نیز می توانند یکی از عوامل جذب توریست و اشتغالزایی باشند.

امروزه مسأله احداث هتل به امری فرابخشی تبدیل شده و نیازمند انسجام تمام دستگاه های مربوطه است. شمار کشورهایی که تلاش دارند با فعال نمودن ظرفیت های گردشگری خارجی در تنوع پذیری منابع درآمدی و گسترش تعاملات فرهنگی پیشتاز باشند، مرتبا روبه فزونی است چراکه گردشگری ماهیت کالای تجملی با کشش درآمدی بالا را دارد.

امروز یکی از مشکلات اصلی استان مسأله بیکاری جوانان است حال آنکه براساس مطالعات انجام شده به ازای هر 6 نفر گردشگر خارجی که وارد کشور شود، یک شغل و به ازای هر 25 گردشگر داخلی نیز یک شغل ایجاد می شود. که همین امر ضرورت توجه به مبحث هتلداری و ورود گردشگر را دو چندان می کند.

« دنیای سفر » این نوشته را از « هورنیوز » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
2 + 2 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1