پرونده «توس» روی میز اداره کل راه و شهرسازی خراسان رضوی

14 ژوئیه 2015 - 17:40 dsfr.ir/ij3qs

اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری خراسان رضوی، از اداره کل راه و شهرسازی این استان خواست تا طرح ویژه برای ساماندهی منطقه تاریخی «توس» تهیه شود.

از حدود 40 سال پیش که سکونت در محدوده بافت تاریخی توس رخ داد، سه روستای «توس سفلی»، «توس علیا» و «اسلامیه» در این منطقه رشد کردند و با گسترش ساخت و سازها، حتی شهرداری با عبور لوله های گاز و برق و آب به این روند کمک کرد. تا این که یک بازار پر رونق و قدرت کاسب کارانه توسط چند خانواده در این سه روستا شکل گرفت، روستاهایی که دو مورد نخست باید جابجا و جمعیت سومی تثبیت می شد، اما با گذشت زمان مدیریت شهری این منطقه نیز رسما اعلام کرد چون برای عبور لوله های این خدمات سرمایه گذاری کرده، حالا برای برگشت این سرمایه گذاری باید به مردم این سه روستا اجازه ساخت و ساز تا 2 طبقه داده شود.

29 اردیبهشت امسال پیروز حناچی، دبیر شورای عالی شهرسازی و معماری و معاون وزیر راه و شهرسازی درباره اقداماتی که این نهاد می توانست انجام دهد، گفته بود: تا زمانی که میراث فرهنگی از ما نخواهد نمی توانیم در این زمینه وارد شویم. باید میراث فرهنگی از شورای عالی معماری و شهرسازی درخواست کند تا ما بتوانیم نسبت به اهمیت موضوع محوطه تاریخی توس اقداماتی که باید را انجام دهیم.

حال پس از گذشت حدود 2 ماه حسین زارع صفت، مدیر کل میراث فرهنگی و گردشگری خراسان رضوی از فرستادن این درخواست به اداره کل راه و شهرسازی استان در 5 خرداد ماه خبر می دهد. او با اشاره به اهمیت ساماندهی منطقه تاریخی توس می گوید: یکی از مهم ترین راهکارهای ساماندهی منطقه تاریخی توس تهیه طرح ویژه این منطقه است که درخواست رسمی تهیه این طرح از سوی این اداره کل به اداره کل راه و شهرسازی خراسان رضوی ارسال شده است.

زارع صفت در ادامه می گوید: این درخواست پس از اعلام آمادگی معاون وزیر راه و شهرسازی برای همکاری در موضوع احیای توس، از سوی میراث فرهنگی به اداره کل راه و شهرسازی خراسان رضوی ارسال شده است. منتظر اقدام این اداره کل هستیم که با توجه به همراهی و همکاری بسیار مناسب و ارزشمند اداره کل راه و شهرسازی با اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری خراسان رضوی در سال های گذشته این امیدواری وجود دارد که طرح ویژه به منظور احیای توس هرچه سریعتر با همکاری این دو اداره کل و دیگر دستگاه های متولی و ذیربط تهیه و اجرا شود.

شایان ذکر است؛ منطقه تاریخی توس از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است به گونه ای که این منطقه و الحاقات آن شامل آرامگاه فردوسی و بنای هارونیه قابلیت ثبت در فهرست جهانی یونسکو را نیز دارد، بنابراین باید تلاش کنند تا طرح ویژه منطقه توس هرچه سریع تر تهیه شود.

« دنیای سفر » این نوشته را از « ایسنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1