تاثیر دوگانه AirBnB بر صنعت اقامت جهان

6 دسامبر 2016 - 11:00 dsfr.ir/wk58h

تاثیر دوگانه AirBnB بر صنعت اقامت جهان
airbnb.com
لوگوی کمپانی airbnb

Airbnb چند میلیون اتاق را اجاره می دهد که در مجموع به اندازه #هتل های زنجیره ای #ویندهام، #هیلتون و #ماریوت است.

امروزه به دلیل گسترش چشمگیر کاربرد اینترنت و همچنین استفاده روزافزون از گوشی های هوشمند و توانایی هایی که با خود به ارمغان آورده اند، فرصت های نوظهوری در بازارهای مختلف پدید آمده و در مدتی کوتاه موجب رشد خارق العاده برخی شرکت ها شده است. از همین دریچه، اقتصاد مشارکتی نیز شکل گرفته است. اقتصاد مشارکتی در واقع به نوعی از فعالیت های اقتصادی گفته می شود که با استفاده از مشارکت در اینترنت و تبادل نیازها شکل می گیرد. در واقع در اقتصاد مشارکتی عرضه و تقاضا در یک بازار مجازی شکل می گیرد.

شرکت هایی که به این منظور ایجاد شده اند، به نحوی عمل می کنند که متقاضی خدمات را به کسی که خدمات اضافی در دست دارد و در واقع عرضه کننده خدمات است و می خواهد آن را در قبال دریافت پول به دیگری تخصیص دهد، مرتبط می کند. این خدمات در حوزه هتلداری و تاکسیرانی بسیار تاثیرگذار بوده است. تشکیل این شرکت ها چندین نکته مثبت دارند. یکی از مهم ترین نکات مثبت آنها این است که چنین شرکت هایی هزینه های معاملاتی را کاهش می دهند و می توانند برای مصرف کننده ارزان تمام شوند. اما با این همه، آنها به نوبه خود با کمبودها و حتی اشکالاتی نیز همراه هستند که می تواند برای دولت ها یا صاحبان صنایع سنتی مسائلی را ایجاد کند.

یکی از مهم ترین نکاتی که برای صاحبان صنایعی مانند هتلداری دردسر ایجاد می کند را می توان پرداخت مالیات دانست که قاعدتا بر بالا رفتن هزینه هتلداری موثر است. مورد دیگر نیز در اختیار گرفتن اطلاعات اشخاص توسط برخی شرکت ها، بی ثباتی درآمد آن برای کارگران شرکت ها، تعلیم نیافته بودن فعالان در این نوع شرکت ها و برخی موارد دیگر هستند. در ایران نیز خانه های مسافر به همین شکل فعالیت می کنند و نگرانی هتلداران بزرگ داخلی را برانگیخته اند؛ خانه هایی که نه از توسعه و گسترش آنها گریزی هست و نه منطقی است که با شکل و شمایل کنونی به حیات خود ادامه دهند. برای این نوع از اقامتگاه ها، نمونه خارجی نیز وجود دارد که بررسی آن می تواند راهی را پیش روی صنعت اقامت ایران بگذارد.

اینترنت وارد می شود

شرکت Airbnb نمونه ای از اقتصاد مشارکتی است؛ یک شرکت خصوصی که در سال 2008 تاسیس شد و مرکز آن در سانفرانسیسکو در ایالت کالیفرنیای آمریکا قرار دارد. این شرکت به صورت اینترنتی آپارتمان ها یا ویلاها را برای مدت های مختلفی مانند یک شب، یا یک هفته اجاره می دهد و در 34 هزار شهر در 191 کشور به این فعالیت مشغول است. این شرکت کار خود را با وصل کردن مردم به هم و تخصیص اینترنتی تقاضا انجام می دهد. این، یکی از ساده ترین راه ها برای افراد است که از فضای اضافی خود پول دربیاورند و آن را در اختیار میلیون ها مخاطب بالقوه قرار دهند. طبق اطلاعات موجود در سایت این شرکت، مجموع میهمانان آن به بیش از 60 میلیون نفر می رسد و علاوه بر بیش از 34 هزار شهر در 191 کشور جهان، تقریبا 1400 کاخ و قلعه نیز برای اجاره دادن در اختیار دارد.

مزایای خانه های اشتراک گذاری شده

اما ممکن است فکر کنیم چه تفاوتی می تواند بین اجاره به روش سنتی یا به این شکل جدید وجود داشته باشد. این نکته حائز اهمیت است که فناوری و پیشرفت آن هزینه های مبادلات را کاهش داده و دارایی های قابل مشارکت را ارزان تر و دستیابی به آن را آسان تر از همیشه کرده است. این امر می تواند موجب گسترش مقیاس و بزرگی این شرکت ها شود. از طرف دیگر، یکی از عواملی که به تسهیل این شرکت ها کمک کرده این است که امروزه اطلاعات بیشتر و راحت تر در اختیار افراد قرار می گیرد. وب سایت هایی مانند Airbnb این امکان را فراهم می آورند که مالکان و اجاره کنندگان بتوانند با هم ارتباط پیدا کنند.

این جایی است که شبکه های اجتماعی می توانند از نظر اقتصادی هم برای بخش های مختلف و شرکت ها منفعت زا باشند. سایر مزایای این نوع شرکت ها این است که مالکان از دارایی های بلااستفاده خود پول به دست می آورند. این در حالی است که اجاره کنندگان نیز وقتی خودشان سعی در تهیه آن شیء کنند، در مقایسه با وقتی که یک تامین کننده سنتی مانند هتل یا بنگاه کرایه خودرو این کار را برایشان انجام دهد، پول کمتری می پردازند و به همین دلیل برای هر دو طرف عرضه و تقاضا سود دارد. در گزارشی که از سوی وزارت بازرگانی آمریکا منتشر شد، قیمت پایین تر برای مصرف کنندگان، اشتغال انعطاف پذیر و درآمد اضافی برای کارگران و کارکنان، استفاده بهتر از دارایی های بی استفاده اشکال جدید کسب وکار و تجربه بهتر برای مصرف کننده از جمله مزایایی عنوان شد که شرکت های فعال در اقتصاد مشارکتی دارند.

آینده اقتصاد مشارکتی در صنعت اقامت

چنان که اشاره شد، با توجه به رشد روزافزون اینترنت و هزینه های پایین راه اندازی این گونه شرکت ها که عمدتا فاقد نیاز به امکانات فیزیکی و دارایی هایی این چنینی هستند، پتانسیل رشد بسیار بالایی دارند. اقتصاد مشارکتی تا حدودی با شرکت های خرید آنلاین مشابهت دارد که 15 سال پیش در ایالات متحده آمریکا شروع به کار کرد. افرادی که ابتدا از آن استفاده می کردند، در مورد امنیت آن نگران بودند، اما با خریدهای موفقی که از شرکت هایی نظیر آمازون انجام شد، آنان قبل از خرید احساس ایمنی کردند. همین اتفاق برای شرکت های اجاره خانه ها نیز در حال وقوع است. اما باید توجه کرد گسترش این نوع اقتصاد بر رقیبان و سایر شرکت هایی که در این صنعت و به خصوص به طور سنتی مشغول به کار هستند، اثر شدیدی خواهد گذاشت. درست همان طور که خریدهای اینترنتی فروشگاه های بزرگ ایالات متحده آمریکا مانند والمارت و تسکو را مجبور به تطبیق یافتن با خود کرد. بنابراین مشارکت اینترنتی، حمل و نقل، گردشگری، کرایه تجهیزات و چیزهای دیگری را متحول خواهد کرد.

یکی از نگرانی های اصلی که در راه این صنعت وجود دارد، مباحث مربوط به قانون گذاری است. یکی از مهم ترین مسائلی که در این مورد مطرح شده، بحث مربوط به مالیات ها است. برای مثال در شهر آمستردام مقامات مسوول از فهرست Airbnb استفاده می کنند تا هتل های فاقد گواهینامه لازم را رصد کنند. احتمال دارد برخی قوانین برای حمایت از هتل های سنتی وضع شود و افرادی که اتاق ها را اجاره می کنند موظف به پرداخت مالیات شوند. مدتی پیش وزارت بازرگانی آمریکا گزارشی در مورد اهمیت و اندازه این شرکت های نوپا در اقتصاد ایالات متحده منتشر و در آن به برخی موارد در مورد اینکه آنها چگونه و چقدر بر کارگران، مصرف کنندگان و قوانین موثرند، اشاره کرد. یکی از نکات مهمی که در این مورد مطرح شد این است که هنوز سهم این شرکت ها بسیار کوچک است و در اقتصاد به چشم نمی آید.

طبق گزارش مشاوران مختلف تا حدودی حدس زدن دشوار است، اما حدود 2.7 میلیون آمریکایی از خدمات مربوط به این شرکت ها استفاده می کنند و خدمات مشارکتی اصلی درآمد جهانی حدود 15 میلیارد دلار در سال 2014 داشت و تا سال 2025، اجاره دهندگانی به سبک Airbnb می توانند 10 درصد تمام رزروهای مربوط به مراکز اقامتی را دراختیار گیرند. با این وجود گزارش وزارت بازرگانی آمریکا این مقدار را اندک دانست؛ زیرا بسیاری از ارقام به وسیله شرکت هایی که در اصل به این نوع شرکت ها تعلق ندارند دچار تحریف شده است.

در نهایت، این گزارش ذکر کرد که این بخش تحت سلطه چند شرکت غول قرار گرفته است. بی ثباتی درآمد در مورد کارهایی که به تقاضای این شرکت ها مربوط است؛ فقدان نظارت بر شرکت به معنی اینکه کارگران و کارکنان غیر تعلیم دیده می توانند خطراتی برای مصرف کنندگان ایجاد کنند؛ خطرات ناشی از مسائل شخصی و خصوصی که ناشی از جمع آوری مقادیر زیادی از اطلاعات افراد به دست شرکت ها است و در نهایت شکست در اخذ خدمات برای مصرف کنندگان ضعیف تری که فاقد گوشی های هوشمند یا دسترسی به اینترنت هستند، سایر چالش های موجود در این گزارش برای این گونه کسب وکارها عنوان شد.

معضلی به نام مالیات

همان طور که پیشتر نیز گفته شد، بحث مالیات یکی از مهم ترین مباحثی است که در مورد گسترش اقتصاد مشارکتی و شرکت هایی نظیر Airbnb وجود دارد. این مالیات ستانی می تواند هتل های باسابقه را با حریفی قدرتمند روبه رو کند و توانایی درآمدزایی آنها را کاهش دهد. برای سال ها، شرکت های دارویی و تکنولوژی از جمله فیزر، مرک، گوگل و اپل صورتحساب های مالیاتی خود را با استفاده از بهشت های مالیاتی فراساحلی و انتقال سودهای خود به خارج از کشور کاهش داده اند. شرکت هایی نظیر Airbnb و Uber شروع به گسترده کردن این استراتژی به میادین جدید کرده اند. برآوردها نشان می دهد کسب وکارهای مربوط به اقتصاد مشارکتی 15 میلیارد دلار درآمد در سال 2014 خلق کرده است و این خلق درآمد تا سال 2025 به 335 میلیارد دلار خواهد رسید. این رشد چشمگیر با هزینه شرکت هایی صورت می گیرد که میلیاردها دلار از درآمد خود را صرف پرداخت مالیات به ایالات متحده آمریکا کرده اند.

خزانه داری ایالات متحده آمریکا در سال های اخیر معیارهایی را پیشنهاد داده تا بر اجتناب از پرداخت مالیات توسط شرکت های دیجیتال غلبه کند. درحالی که شرکت Airbnb مستغلاتی را که در سایت خود اجاره می دهد در اختیار ندارد، فهرستی از چند میلیون اتاق را در آن جای داده که در مجموع به اندازه هتل های زنجیره ای ویندهام، هیلتون و ماریوت می شوند. این 3 هتلدار بزرگ از سال 2013 تا 2015 سالانه به طور متوسط سودی در حدود 2.3 میلیارد دلار داشته اند و صدها میلیون دلار در سال نیز به عنوان مالیات فدرال به ایالات متحده آمریکا پرداخت کرده اند.

از سوی دیگر برخی معتقدند برند هتل ها موجب خواهد شد آنان چندان هم از این اتفاقات صدمه جدی نبینند و این امر به خصوص در مورد هتل هایی که خدمات گران بهایی ارائه می دهند، صدق می کند، اما در مورد هتل های ارزان قیمت احتمالا چالش های درآمدزایی جدی خواهد بود. با تمام این اوصاف، شکل گیری این نوع شرکت های رقیب هتلداری نشانه ای از پتانسیل شدیدی است که قابلیت های عصر جدید را با خود دارد و احتمالا گریز از آن ممکن نخواهد بود.

« دنیای سفر » این نوشته را از « روزنامه دنیای اقتصاد » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
3 + 2 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1