12 ژوئیه 2024 - 12:17
سخنگوی فراکسیون میراث فرهنگی و گردشگری مجلس:

صنایع دستی، پیوست فرهنگی محصولات ایرانی هستند

6 دسامبر 2016 - 10:30 dsfr.ir/on4e8

صنایع دستی، پیوست فرهنگی محصولات ایرانی هستند
انجمن دوچرخه سواران اسپادانا
بازار میدان نقش جهان اصفهان

«هم اکنون میزان ارزآوری و درآمد حاصله از #صادرات #صنایع دستی مطلوب نیست»

"سخنگوی فراکسیون میراث فرهنگی و گردشگری مجلس"

به گزارش خبرگزاری ایسنا، سخنگوی فراکسیون میراث فرهنگی و گردشگری مجلس با بیان این که «هم اکنون میزان ارزآوری و درآمد حاصله از صادرات صنایع دستی مطلوب نیست»، گفت: صنایع دستی به نوعی پیوست فرهنگی در کنار سایر محصولات تولید و صادر شده ایرانی به حساب می آید.

ذبیح الله نیکفر، نماینده مردم لاهیجان و سیاهکل در مجلس با اشاره به اهمیت توسعه صادرات صنایع دستی کشورمان به سایر کشورهای دنیا، اظهار کرد: با توجه به قدمت ایران اسلامی و اشتیاق مردم دنیا برای خرید صنایع دستی کشورمان، متولیان این عرصه باید توسعه صادرات صنایع دستی را در دستور کار قرار دهند.

وی با تاکید بر این که «طبق نظر کارشناسان امروزه آماده نبودن زیرساخت ها برای توسعه صادرات صنایع دستی موجب بروز مشکلات در این عرصه شده است»، افزود: در نظر گرفتن سیاست هایی که منجر به حمایت از فعالان این عرصه می شود امری ضروری است و یکی از ملاک های تأمین زیرساخت ها به حساب می آید.

وی با بیان این که «سفارتخانه ها و رایزن های فرهنگی کشورمان در تمام نقاط دنیا باید نسبت به تبلیغ و معرفی ظرفیت ها و تولیدات صنایع دستی ایران اسلامی اهتمام بیشتری به خرج دهند»، گفت: در این میان می توان به کمک سفیران به منظور راه اندازی بازارهای جدید برای صادارت صنایع دستی فراهم کرد؛ البته دستگاه دیپلماسی می تواند با همکاری و تعامل دوجانبه کمک شایانی به تسهیل حضور تولیدکنندگان و صادرکنندگان صنایع دستی کشورمان در نمایشگاه های بین المللی کند.

سخنگوی فراکسیون میراث فرهنگی و گردشگری مجلس اظهار کرد: صنایع دستی به نوعی پیوست فرهنگی در کنار سایر محصولات تولید و صادر شده ایرانی به حساب می آید.

وی با بیان این که «هم اکنون میزان ارزآوری و درآمد حاصله از صادرات صنایع دستی مطلوب نیست و تا هدف اصلی فاصله وجود دارد»، ادامه داد: ارائه تسهیلات مالی و غیره می تواند موجب ایجاد انگیزه در بین فعالان این عرصه شود تا بتوان از این طریق درآمد حاصله را نیز افزایش داد.

وی خاطرنشان کرد: ارائه معافیت های مالیاتی و غیره نیز از دیگر راهکارهای ایجاد انگیزه و در نهایت دستیابی به ارزآوری بیشتر از طریق صادرات صنایع دستی به حساب می آید.

1