13 ژوئیه 2024 - 00:48

آیا هرم جدیدی در قطب جنوب کشف شده است؟

5 دسامبر 2016 - 14:00 dsfr.ir/u641z

آیا هرم جدیدی در قطب جنوب کشف شده است؟
livescience.com
هرم جدید در قطب جنوب؟!

آیا واقعا هرم جدیدی در قطب جنوب کشف شده یا این فقط کوهی شبیه هرم است؟

اهرام مصر از باشکوه ترین سازه های بر جای مانده از تمدن مصر باستان بوده و همواره به هرم ها عنوان نمادی از عظمت آن دوران شناخته می شوند. تا سال 2008 میلادی تعداد 138 هرم در مصر مشخص شدند که بیشتر آن ها آرامگاه فرعون ها و شهبانوهای شان در دوره های زمانی مختلف به شمار می روند.

معروف ترین مجموعه در میان آن ها، مجموعه اهرام جیزه واقع در منطقه جیزه در حومه قاهره بوده و حتی هم اکنون و با وجود انقلاب معماری و ظهور ساختمان های مرتفع به عنوان بزرگ ترین سازه های ساخته شده در تاریخ بشر به شمار می روند. این هرم های سه گانه تنها بناهای بازمانده و سرپا از میان هفت عجایب جهان باستان هستند. عظمت ساخت اهرام به حدی است که بشر هر جا یک سازه شبیه به هرم می بیند، دستپاچه شده و به دنبال ارتباط دادن آن با مهندسی بناهای خارق العاده موجود در مصر می گردد. آیا هرم در قطب جنوب را می توان به نحوی به سازه های مصر مرتبط کرد؟ زمین شناسان این چنین فکر نمی کنند.

قله کوه یا هرم در قطب جنوب؟

یک کوه با ظاهری منحصر به فرد و شبیه به هرم در قطب جنوب به طور کاملا ناگهانی توجه بسیاری را در اینترنت به خود جلب کرد تا در ادامه تئوری های زیادی آن را به چالش بکشند. برخی عقیده دارند یک تمدن باستان و ساکن در این منطقه اقدام به ساخت هرم در قطب جنوب از سنگ های موجود در طبیعت کرده است. البته برخی دیگر این هرم در قطب جنوب را فرازمینی خطاب کرده و حدس هایی درباره دست داشتن موجودات فضایی در ساخت آن می زنند.

آیا واقعا هرم جدیدی در قطب جنوب کشف شده یا این فقط کوهی شبیه هرم است؟

اما بر اساس اصل فیلسوفانه اوکام (Occam’s Razor)، که معتقد است حین برخورد به چند تئوری درباره یک مسئله ساده ترین و قابل فهم ترین آن ها صحیح است، منبع این جسم پدیدار شده را باید در خود کره خاکی جستجو کرد. این جسم دارای سراشیبی های تند و شبیه به هرم در قطب جنوب، حاصل میلیون ها سال فرسایش است تا از یک قله کوه شاید بسیار با عظمت تاریخی به چنین جسم تقریبا نحیفی تبدیل شود.

به گفته محققین دست به کار شده بعد از مشاهده این حجم از تئوری های بی ربط در اینترنت، خبری از هرم در قطب جنوب نبوده و این تنها یک کوه با ظاهری شبیه به هرم است. به عقیده اریک ایگنات (Eric Rignot) به عنوان یک پروفسور زمین شناسی در دانشگاه شهر ایرواین (Irvine) کالیفرنیا، مشاهده شدن اجسام به شکل هرم چیز غیر ممکنی نیست، هر چند ممکن است بسیاری از آن ها شباهت بسیار زیادی با اهرام ثلاثه مصر داشته باشند. باید در نظر داشت این اجسام در بهترین حالت اغلب یک یا دو وجه شبیه به سازه های معروف مصر دارند و تعداد انگشت شماری هر چهار وجه شان با اهرام مشابهت می کنند.

آیا شما هم به ایده کوهی شبیه هرم اعتقاد دارید؟ یا به وجود هرم و رابطه آن با فرازمینی ها می اندیشید. نظرتان را با ما اشتراک بگذارید شاید به زودی حقیقت آشکار شود!

« دنیای سفر » این نوشته را از « اکسیر » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1