31 می 2020 - 04:59

محدودیت در ارائه؛ چالش اصلی توریسم غذا در ایران

5 دسامبر 2016 - 13:40 dsfr.ir/w201m

محدودیت در ارائه؛ چالش اصلی توریسم غذا در ایران
زهرا باغبان
جشنواره گردشگری سفره ایرانی فرهنگ گردشگری در اصفهان

پنجمین #جشنواره ملی «سفره ایرانی، فرهنگ #گردشگری» که از یازدهم تا سیزدهم آذرماه به میزبانی #اصفهان برگزار شد

«سفره ایرانی» منطقه 6 کشور شامگاه شنبه در در اصفهان بسته شد. بر این اساس پنج استان اصفهان، تهران، قم، مرکزی و البرز برترین پیش غذا، غذای اصلی، دسر و بهترین نوشیدنی های خود را شناختند.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، آش انار، آبگوشت به و بادمجان، سالاد لبو و انار، سرکه و شیره به ترتیب به عنوان برترین پیش غذا، غذای اصلی، دسر و بهترین نوشیدنی استان قم انتخاب شد. در اصفهان کشک و بادمجان، ته چین با مرغ، خورش ماست و دمنوش گل گاوزبان به عنوان غذاهای شاخص معرفی شدند. کشک و بادمجان به عنوان برترین پیش غذای استان تهران و کباب لاری، زرد آلود و دمنوش آب زرشک و انار نیز به ترتیب برترین غذای اصلی، برترین دسر و برترین نوشیدنی این استان در این جشنواره بودند. شوربا، داغلاما، مسقطی و دمنوش ریشه ماهوت از استان مرکزی و حلقه سیب، دمی بلغور، مشکفی و شربت سکنجبین استان البرز به عنوان برترین پیش غذا، غذای اصلی، دسر و نوشیدنی معرفی شدند.

پنجمین جشنواره ملی «سفره ایرانی، فرهنگ گردشگری» که از یازدهم تا سیزدهم آذرماه به میزبانی اصفهان برگزار شد، بخشی از تلاش سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری طی چند ماه اخیر است که پتانسیل های غذایی کشور را کشف کند و آنها را به گردشگران داخلی و خارجی ارائه دهد. در حال حاضر، گردشگری غذا یکی از پردرآمدترین گونه های گردشگری در جهان به شمار می رود و سهم غذا در صنعت گردشگری جهان 300 میلیارد دلار برآورد می شود.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در اختتامیه این جشنواره با اشاره به همین آمار خیره کننده گفت: «ایران با 2 هزار و 500 نوع غذای سنتی، یکی از غنی ترین سفره های جهان را دارد و می تواند از آن در توسعه صنعت گردشگری استفاده کند.» مرتضی رحمانی موحد، برگزاری جشنواره مذکور را موجب هم افزایی و تقویت ارتباط سه حوزه زیرمجموعه این سازمان دانست و خاطرنشان کرد: «آشنایی بیشتر هموطنان و گردشگران خارجی با فرهنگ، رسوم و میهمان نوازی و غذاهای سنتی ایرانیان در مناطق مختلف از دیگر دستاوردهای برگزاری این جشنواره است.»

به گفته این مقام مسوول، برگزاری این جشنواره موجب می شود اطلاعات غنی از میراث فرهنگی ناملموس مردم ایران برای انجام کارهای پژوهشی و مطالعات در اختیار محققان و پژوهشکده مردم شناسی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قرار گیرد. به باور رحمانی موحد، با معرفی و احیای این سفره می توان گردشگری را تقویت و برای جذب گردشگران خارجی برنامه ریزی کرد. وی ابراز امیدواری کرد که برگزاری این جشنواره در سال های آینده نیز بتواند غذاهای ایرانی را بیش از پیش معرفی کند و استانداردهای بین المللی سفره ایرانی در صنعت گردشگری را ارتقا دهد.

لذت غذا، زیر دندان گردشگر

در این مراسم عضو هیات علمی مدرسه مدیریت هتلداری دانشگاه ویسکانسین اسکات آمریکا، یکی از لذت های توریست را چشیدن غذاهای محلی دانست و گفت: «کشورهایی که در این بخش کارکرده اند، در حوزه گردشگری قوی وارد می شوند.» به گفته پروفسور جعفر جعفری، یکی از سوال های معمول توریست ها در تمام کشورها از بخش پذیرش هتل ها، در مورد آدرس رستوران هایی است که غذای محلی سرو می کنند. وی خاطرنشان کرد: «غذای ایرانی محدود نیست اما به شکل محدود ارائه می شود. بارها پیش آمده که گردشگران خارجی پرسیده اند آیا غذای محلی دیگری به غیر از چلوکباب در ایران وجود دارد!؟ و این به دلیل محدودیت ارائه غذاهای سنتی و محلی در رستوران و هتل ها است.»

بنیانگذار آکادمی بین المللی مطالعات گردشگری با تاکید بر اینکه بهترین خاطره گردشگران از سفر، خاطره غذا است، یادآور شد: «با این همه باید بدانیم نحوه سرو آن نیز اهمیت دارد. سرو غذاهای محلی باید با آیین های آن انجام شود و گارسون ها باید آن قدر با غذا آشنا باشند که بتوانند به پرسش گردشگران در خصوص غذا پاسخ دهند.» جعفری تصریح کرد: «فرصت های بیشتر برای تولید بهتر غذاهای محلی باید فراهم شود. برای تولید غذاهای بومی باید مطمئن باشیم که مواد اولیه به کار رفته در آن در شعاع 50 کیلومتری همان منطقه تولید شده باشد.» وی با ذکر یک نمونه خارجی، اظهار کرد: «یکی از افتخارات رستوران ها در کشور کانادا این است که مواد اولیه به کار رفته در غذاها در شعاع 50 کیلومتری آن تهیه شده است؛ این مساله کمک می کند غذای تازه تری در رستوران های سرو شود.»

این جشنواره با هدف احیا و فرهنگ سازی غذای بومی و منطقه ای و ارائه آنها در فهرست رستوران های کشور، در سه منطقه دیگر به میزبانی شهرهای شیراز، کرمان و آبادان در ماه های آینده برگزار خواهد شد.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
7 + 6 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1