گردشگری واقعا ماجراجویانه افراد معلول در تور رفتینگ

15 ژوئیه 2015 - 10:00 dsfr.ir/5o1ga

گردشگری واقعا ماجراجویانه افراد معلول در تور رفتینگ
bamagroup.ir
افراد معلول به گردشگری ماجراجویانه رفته اند

حرکت در پیاده رو، گذر از خیابان یا وارد شدن به اغلب ساختمان ها در ایران برای افراد معلول به واسطه عدم مناسب سازی اماکن شهری به مثابه یک فعالیت ماجراجویانه تلقی می شود، حال زمانی که این افراد تصمیم بگیرند دست به یک گردشگری واقعا ماجراجویانه بزنند، می توان عمق هیجان را در این شیوه از گردشگری حدس زد.

قایقرانی در آب های خروشان (رودگردی) از جمله ماجراجویانه ترین فعالیت هایی است که افراد ممکن است در زندگی خود تجربه کنند. رودگردی (Rafting)، قایق سواری و گشت و گذار در مسیر یک رودخانه است که بیشتر با قایق رانی در آب های خروشان (White Water Rafting) همراه است. رودگردی یکی از بهترین نمونه های سفرهای اکوتوریستی، توریسم ماجراجویانه و توریسم ورزشی است و در عین حال یکی از پرطرفدارترین شاخه های گردشگری بوده و شرکت های توریستی طراز اول بسیاری در سراسر دنیا به صورت تخصصی اقدام به طراحی و اجرای این گونه سفرها می نمایند.

با تلاش انجمن رفتینگ ایران و باشگاه باما (باوری های ماجراجو) این فعالیت پر هیجان در نیمه اول تیر ماه سال جاری در شهر منجیل و در رودخانه سفید رود برای اولین بار در دسترس افراد معلول قرار گرفت.

آموزش های خاص شرط رفتینگ افراد کم توان جسمی
 کیانوش محرابی رئیس هیأت مدیره انجمن رفتینگ ایران که هدایت و سرپرستی تیم بین المللی قایقرانان را برعهده دارد در این باره به دنیای سفر گفت: رفتینگ یک فعالیت تخصصی پرهیجان است که اصول ایمنی باید در آن لحاظ شود، زمانی که ما تصمیم به اجرای این برنامه برای افراد معلول گرفتیم می دانستیم که باید به جز موارد ایمنی پیشین شرایط خاص هر فرد را نیز به صورت مجزا در نظر بگیریم.

وی در ادامه ضمن ابراز امیدواری از اینکه اجرای این برنامه بتواند گامی جدی در ترویج گردشگری ماجراجویانه افراد معلول در ایران باشد گفت: باید با در نظر گرفتن شرایط جسمی و فیزیکی افراد و با استفاده از وسایل مخصوص و نیز آموزشهای خاص، و صرفا همراه با گروهی متخصص و آگاه که از تجهیزات کامل تخصصی استفاده میکنند به این کار پرداخته شود، تا کمترین احتمال خطر وجود داشته باشد.

 

 

گردشگری بزرگترین اقلیت کشور بدون حمایت مالی
سعید ضروری یکی از مؤسسین باشگاه باما نیز در گفت و گو با دنیای سفر گفت: در این تور دو روزه 23 نفر شرکت کردند که 12 نفر از آنها افراد معلول بودند و با تایید پزشک خود در این برنامه حاضر شدند. این افراد با همراهی تیم انجمن رفتینگ ایران 8 کیلومتر از مسیر رودخانه سفید رود را طی کرده و با عبور از روی امواج خروشان رودخانه به نقطه پایانی رسیدند.

این فعال گردشگری ماجراجویانه که خود نیز از افراد معلول است با اشاره به روحیه ماجراجویانه اعضای باشگاه باما که برخی از آنها دارای معلولیت شدید جسمی حرکتی هستند افزود: جرات، جسارت، شهامت و خطر پذیری از ویژگی های مهم اعضای این باشگاه است؛ آنها ضمن رعایت اصول ایمنی دست به خلق لحظات ناب در زندگی فردی و اجتماعی خود می زنند.

 وی با اشاره به نبود بسترهای لازم برای گردشگری افراد معلول در ایران ادامه داد: ما در حالی دست به گردشگری ماجراجویانه این افراد دست زده ایم که امکانات اولیه برای سفرهای برون شهری را در اختیار نداریم و با چالش های بسیاری در برگزاری تورها و برنامه های خود بدون حمایت های مالی روبرو هستیم؛ این در حالی است که برنامه های قبلی این باشگاه تأثیر قابل توجهی بر حس اعتماد به نفس، خودباوری و شور و نشاط اعضای ماجراجو داشته و برای سایر اقشار جامعه نیز حاوی پیامی جدی در رابطه با تغییر نگرش به بزرگترین اقلیت کشور بوده است.

نگاهی به تجربه های جهانی گردشگری افراد معلول نشان می دهد این شیوه از گردشگری به واسطه شرایط، دشواری ها و وجود زیرساخت های مناسب عموما در کشورهای اروپایی و آمریکا رونق دارد؛ به عنوان مثال در اسپانیا ماشین های کابلی، افرادی که با مشکل حرکتی روبرو هستند را به تپه های مونتجویک می برد یا در نیوزلند به عنوان یکی از جذاب ترین مقاصد گردشگری ماجراجویانه افراد معلول، امکاناتی نظیر بانجی جامپینگ، رفتینگ و... تدارک دیده شده است. آژانس های فعال در این نوع از گردشگری ماجراجویانه، فارغ از مقاصد سنتی و کشورهای دارای امکانات مناسب سازی، گردشگری ماجراجویانه را برای مشتریان دارای معلولیت خود در تایلند، اندونزی و نپال در نظر گرفته اند. از این رو حرکت باشگاه باما در آغاز این شیوه از گردشگری در ایران و تبلیغات مناسب برای آن می تواند امتیازی برای کشور در کنار انواع دیگر گردشگری باشد؛ به ویژه آن که وجود انواع امکانات گردشگری ماجراجویانه در ایران می تواند ماجراجویان دارای معلولیت جهان را به ایران سرازیر کند.

دیدگاه ها

  • مهدی 15 ژوئیه 2015 - 11:04

    جرات، جسارت، شهامت و خطر پذیری شان را تحسین می کنم.

  • معنوی 17 ژوئیه 2015 - 19:34

    در کشور ما برای افراد معلول در اغلب زمینه ها، کم کاری وجود داره و حقیقتا این هموطنان سختی های زیادی می کشند.

  • کامران 20 ژوئیه 2015 - 12:03

    فوق العاده بود

1