دفاع تمام قد ایران از ثبت جهانی یزد در یونسکو

4 دسامبر 2016 - 14:00 dsfr.ir/wc66c

دفاع تمام قد ایران از ثبت جهانی یزد در یونسکو
فرهاد نظری
هیات ایرانی در يازدهمين اجلاس جهانى ميراث ناملموس

نخستین جلسه دفاع از پرونده نامزدی #میراث جهانی #یزد در مقر #ایکوموس برگزار شد و طی آن هیأت ایرانی به سؤالات و ابهامات #یونسکو پاسخ داد.

به گزارش معاونت میراث فرهنگی، نخستین جلسه دفاع از پرونده نامزدی میراث جهانی یزد در مقر ایکوموس (انجمن بین المللی حفاظت از محوطه ها و یادمان های تاریخی) در پاریس در حالی برگزار شد که در این جلسه علاوه بر معاون میراث فرهنگی و هیأت همراه، کارشناسان ایکوموس متشکل از 5 کارشناس بین المللی به همراه بیش از 10 نفر از کارشناسان جهانی ایکوموس حضور داشتند.

محمدحسن طالبیان معاون میراث فرهنگی کشور نخستین جلسه دفاع از پرونده ثبت جهانی یزد را عاملی مهم در روشنگری این پرونده خواند و افزود: ایکوموس پس از بازدید ارزیاب پرونده از شهر تاریخی یزد و ارسال گزارش میدانی مفصل، سؤالاتی را مطرح کرد که پاسخ به آنها یک ماه پیش با همکاری پایگاه میراث فرهنگی شهر تاریخی یزد و دفتر ثبت جهانی، توسط معاونت میراث فرهنگی ارسال شد.

او تأکید کرد: در جلسه پاریس همچنین پرسش هایی درخصوص مدیریت کارآمد، همکاری مردم و مسئولان سایر دستگاه ها، چگونگی هماهنگی در پرونده و مدیریت قنات زارچ و باغ دولت آباد یزد که هردو در پرونده های زنجیره ای باغ ها و قنات های ایرانی ثبت جهانی مورد سؤال بود مطرح شد که هیأت ایرانی به شرح کامل این موضوعات پرداخت. طالبیان افزود: پرسش دیگر مربوط به فشارهای محیطی و توسعه و تهدیدات طبیعی بود که در بخش آسیب شناسی شهر و شناخت تهدیدها و کنترل آنها در پرونده اشاره شده بود.

معاون میراث فرهنگی همچنین با اشاره به اینکه معیار و ضوابط کارشناسی چگونگی تعیین حریم و عرصه شهر تاریخی یزد از دیگر پرسش های مطرح شده در نشست پاریس بود، گفت: طرح حفاظت و مدیریت یزد در جزئیات و چگونگی فعالیت و نظارت پایگاه از موارد مهم مطرح شده بود. اصالت در مرمت نیز بحث پیچیده ای بود که به طور تخصصی براساس منشورهای بین المللی و سند نارا که شرح اصالت و سند اصالت است، مورد بحث قرار گرفت.

طالبیان افزود: ایکوموس پرسش های دیگری نیز خواهد کرد که تا 28 فوریه پاسخ آنها ارسال می شود تا در ماه مارس مورد قضاوت قرار گیرد. ثبت جهانی شهر یزد تیرماه سال آینده در اجلاس آتی سازمان یونسکو به رأی گذاشته می شود تا برای نخستین بار یک شهر ایرانی به عنوان میراث جهانی بشر در فهرست یونسکو ثبت شود. شهر تاریخی یزد 9 هزار و 200 هکتار مساحت دارد. 900 هکتار از این شهر تاریخی نیز در فهرست آثار ملی کشور ثبت شده که 750 هکتار آن در بافت تاریخی اصلی شهر متمرکز است. 190 هکتار از مساحت این شهر نیز شامل 19 محله و هسته مرکزی بافت تاریخی است که آثار دوره آل مظفر و محلات فهادان، بازار و باغ دولت آباد را در خود جای داده است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
3 + 16 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1