25 ژانویه 2020 - 05:56
زهرا احمدی پور:

ترجیح می دهم در متن باشم، اهل حاشیه رفتن نیستم

4 دسامبر 2016 - 09:00 dsfr.ir/x69lr

ترجیح می دهم در متن باشم، اهل حاشیه رفتن نیستم
مرتضی لطف اللهی
نخستین روز کاری رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری

رئیس سازمان میراث فرهنگی و #گردشگری و معاون رئیس جمهور گفت: ترجیح می دهم در متن باشم، اهل حاشیه رفتن نیستم. معتقدم باید بدون جستجوهای فرعی به سراغ اصل برویم.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، زهرا احمدی پور که 15 آبان ماه یعنی یک ماه پیش به عنوان رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری انتخاب شد، در گفت وگوی اختصاصی با ایسنا و پس از گذشت یک ماه از حضورش در این سِمَت، درباره ی سه حوزه ی کاری اش گفت: من اصل را روی شفافیت گذاشته ام و فکر می کنم خبرنگاران اگر کمک ما باشند این شفافیت ادامه پیدا می کند، اما وقتی صداقت در میان نباشد، قدری نگران می شویم که نکند چیزهای دیگر اولویت ما باشد.

او با اشاره به پرسش یک خبرنگار صدا و سیما از وی که در پرسش هایش به طور مداوم از کلمات «هیچ اقدامی انجام نشده، هیچ اتفاقی نیفتاده یا هیچ زیرساختی شکل نگرفته است»، می پرسید؛ اظهار کرد: در پاسخ به او گفتم که «اگر هیچ است، الان چه چیز را نقد می کنید؟» در واقع احساس می کنم این نوع برخوردها ممکن است حاشیه هایی را ایجاد کند، من هم ترجیح می دهم در متن بازی کنم، اهل حاشیه رفتن نیستم. ترجیح می دهم دوستان نیز در این متن با من وارد شوند و بازی کنند.

وی ادامه داد: بهتر است اصل موضوع و اِشکال مطرح شود و ما بدون جستجوهای فرعی به سراغ اصل برویم و جایی که فکر می کنیم لازم است کارهای خاص آن را انجام دهیم.

احمدی پور با اشاره به برخی تصاویر و عکس ها که از سوی دانشجویان یا خبرنگاران درباره ی وضعیت برخی بناها یا محوطه های تاریخی از زمان ریاستش در سازمان میراث فرهنگی به او فرستاده می شود، گفت: بدون استثنا عکس ها و آن مطالب را به مدیر کل استان و معاونت های مربوطه فرستاده ام و زیر آن نوشته ام «سریع پاسخ دهید»، مانند درخواستی که از سوی یک خبرنگار ناشناس برایم فرستاده شد و از مدیرکل تهران خواستم آن را پیگیری کند و او دو روز بعد پاسخ و تصویر را پیرو همان پیگیری برایم فرستاد.

اصل را روی شفافیت گذاشته ام

وی با بیان این که خبرنگاران می توانند کار دیده بانی انجام دهند، بیان کرد: در این کار هیچ اقدام تخریبی وجود ندارد. آن کار کمک می کند تا من جلوی یک اِشکال را بگیرم. اما وقتی یک نفر خبری سوخته از چهار سال پیش را مطرح می کند و من پس از پیگیری متجه می شوم که آن اتفاق متعلق به پنج سال پیش است نه امروز، احساس می کنم در آن مشکلی وجود دارد.

او تاکید کرد: در این شرایط اگر صداقت نباشد، قدری نگران می شویم که نکند چیزهای دیگر اولویت ما باشد، بنابراین من اصل را روی شفافیت گذاشته ام و فکر می کنم خبرنگاران اگر کمک ما باشند این شفافیت ادامه پیدا می کند.

خبرنگاران «میراث بان» سازمان میراث فرهنگی باشند

معاون رئیس جمهور از خبرنگاران این حوزه ی فرهنگی خواست تا نام خود را به «میراث بان» تغییر دهند و به عنوان یک «میراث بان» به سازمان میراث فرهنگی کمک کنند و افزود: دوستان در این حوزه باید چشم های سازمان میراث فرهنگی باشند، اگر خبرنگاران چشمِ سازمان باشند، مشکلات نیز بهتر دیده می شوند.

وی با تأیید این نکته که بیشتر خبرنگاران حوزه میراث فرهنگی و گردشگری با سابقه ی 10 ساله در این حوزه فعالیت می کنند، بیان کرد: من تعارف ندارم که بگویم خبرنگاران چشم سازمان هستند، در این زمینه اغراق نمی کنم، چون در حال حاضر ظرفیت و توانایی پایش را ندارم، اما خبرنگاران به عنوان میراث بانان خوبِ این حوزه، می توانند هر جا که احساس خطر کردیم، به هر سه حوزه ی این سازمان کمک کنند.

رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری اظهار کرد: به مسئول روابط عمومی سازمان میراث فرهنگی نیز تاکید کرده ام که از این نوع عملکرد توسط خبرنگاران استقبال می کنم، حتی معتقدم خبرنگاران را باید به جلسات اقتصاد مقاومتی استان ها برد تا آن ها نیز وضعیت کارها، محدودیت ها و هر اقدامی که در شهرستان ها می شود را ببینند.

احمدی پور ادامه داد: معتقدم من به عنوان رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نباید درِ سازمان را ببندم، خودم داخل باشم و هر خبری که تمایل دارم را به خبرنگاران بدهم. این کار ضرورتی ندارد. خوب است که خبرنگار بداند چه کاری در سازمان انجام می شود و موضع سازمان نسبت به کارهای مختلف چیست؟ و از سوی دیگر خبرنگار همراه ما در جلسات مختلف سازمان میراث فرهنگی شرکت کند تا اگر ما چیزی را از قلم انداختیم، نظر و قلم او چارچوب وظایف مان را به ما یادآوری کند.

در میراث فرهنگی موضوع تخریب از نقد جداست

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تاکید کرد: من اعتقاد ندارم که بگویم خبرنگار نبیند، نشوند و ننویسد یا جهت دار باشد، اما باید به این نکته نیز توجه کرد که «موضوعِ نقد از تخریب جداست».

از کمیسیون مجلس خواسته ام در این زمینه وارد شوند

یکی از مهم ترین معضلات بخش میراث فرهنگی در سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نبود همکاری و تعامل میان برخی دستگاه های شهری مانند شهرداری، سازمان اوقاف یا برخی دستگاه های بین بخشی مانند ستاد فرمان امام (ره) و بنیاد مستضعفان است؛ معضلی که از ابتدای دولت تدبیر و امید مسئولان سابق میراث فرهنگی تلاش هایی را برای برطرف کردن مشکلاتش کردند، اما هنوز خروجی در این زمینه مشاهده نشده است. حالا احمدی پور به عنوان رئیس جدید این سازمان که شاید هنوز با مشکلات کلی در این زمینه مواجه نشده است، سعی می کند با راهکاری متفاوت در این زمینه برخورد کند.

او به خبرنگار ایسنا توضیح داد: بخشی از تلاشی که صندوق حفظ و احیا انجام می دهد، برای ایجاد فرصت هایی است تا برخی آثار تاریخی به عنوان امانت به صندوق احیا وارد شوند و با مرمت آن ها، بتوانیم از این بناها مراقبت کنیم. اما متأسفانه پشتوانه مالی ما بسیار کم است و این اتفاق باعث شده تا دست به دامان یکسری افراد که توان پرداخت پول را دارند، شویم. در حالی سرمایه دار تمایل دارد سرمایه خود را به سمتی ببرد که برایش سودهی داشته باشد و از سوی دیگر معمولا نگاه سرمایه داران این است که میراث فرهنگی سوددهی ندارد.

نگاه به ابعاد سه گانه درسازمان میراث، حاکمیتی است

او نگاه به ابعاد سه گانه ی موجود در سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری را یک نگاه کاملا حاکمیتی دانست و افزود: از نظر حاکمیت، صیانت و مراقبت را به صورت جدی پیگیری می کنیم. نگاه دولت نیز همین است. از سوی دیگر ممکن است اقدام برای باز پس گیری برخی بناهای تاریخی یا هزینه کردن برای آن ها کار زیاد راحتی نباشد، اما اصل این است که یکسری دستورالعمل و قوانین باید باشد.

احمدی پور تاکید کرد: به جز دستورالعملی که درباره ی آثار متعلق به خاندان پهلوی وجود دارد و ما نمی توانیم به آن ورود کنیم، برای دیگر موارد امکان کمک از ظرفیت های قانونی دولت و مجلس وجود دارد.

وی ادامه داد: به کمیسیون فرهنگی مجلس گفتم اگر به این قضیه ورود کنید و روی سرمایه های میراثی به نام «سرمایه های فرهنگی استانی» پلاک بزنید، کس یا نهاد دیگری نمی تواند به این قضیه ورود کند و نه شهرداری، نه مالک و نه وزارت راه و شهرسازی امکان تخریب دارد.

او با تاکید به این که در صورت ورود مجلس به این بحث؛ می توان این سرمایه های فرهنگی را به یک سرمایه بخشی، شهرستانی یا هر چیزی تبدیل کرد، افزود: معتقدم نمایندگان نظر و نگاه مثبتی در این زمینه داشتند، اما باید این اتفاق را به یک راهبرد تبدیل کرد که چطور می توان چنین کاری را انجام داد. حتی به آن ها تاکید کردم که باید در برنامه ها و شعارهای انتخاباتی خود بحث صیانت را به مردم منتقل کنند، درست مانند پیام هایی که معمولا در فضای انتخاباتی به مردم منتقل می کنند.

نگاه دولت به میراث فرهنگی، مثبت است

وی با بیان این که این آثار تاریخی، زمینه های هویت بخش کشور هستند، ادامه داد: اگر آن ها از بین بروند، ما ریشه های هویتی خود را گم می کنیم، نه این که فقط یک خانه، یا یک محوطه تاریخی یا یک قنات را از دست بدهیم، بلکه این ها ریشه های هویت سازمان هستند که از بین می روند. بنابراین اگر به اصالت و هویت اعتقاد داریم باید برای نگه داشتن آن ها تلاش کنیم.

رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری با بیان این که خوشبختانه نگاه دولت نسبت به میراث فرهنگی بسیار مثبت است، افزود: با این وجود صندوقِ خالیِ دولت و تعهدات ایجاد شده عواملی هستند که اجازه نمی دهند به طور خاص به این قضیه ورود کنند.

او اضافه کرد: با این وجود جزو اولویت های مان در این سازمان است که نگاه حاکمیتی به میراث فرهنگی داشته باشیم، تا با آن نگاه بتوانیم از صنایعِ در اختیار، کمک های بیشتری بگیریم. تا این نگاهِ حاکمیتی نیز باعث ایجاد یک تعامل سازنده با دستگاه های دولتی نیز باشد.

استان قم هنوز در تدوین برنامه های خود جدی عمل نمی کند

با انتخاب رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری به عنوان «مُعین» دو استان همدان و قم؛ چند روز قبل از تغییر رئیس این سازمان صورت گرفت و با آمدن «زهرا احمدی پور» به عنوان رئیس این سازمان در حوزه اجرائی معاونت ریاست جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، وی موظف شد تا در جلسات «اقتصاد مقاومتی» این استان ها شرکت کند.

بنابراین احمدی پور به عنوان رئیس تازه انتخاب شده ی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری هفته گذشته به استان قم رفت تا نخستین حضور در ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی را تجربه کند.

او اما از عملکرد این ستاد مقاومتی رضایت چندانی ندارد، چون با آن چه به عنوان نخستین جلسه ی حضورش در این ستاد مواجه شد، احساس کرد که مسئولان این ستاد هنوز در کلیات باقی مانده اند و جدی عمل نکرده اند.

احمدی پور درباره ی عملکرد این ستاد مقاومتی به خصوص در سه حوزه ی کاری اش «میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری» به ایسنا توضیح داد: باتوجه به این که ما «مُعین» استان قم هستیم، در بررسی های انجام شده در این جلسه؛ اصلی ترین نتیجه این بوده که استان در تدوین برنامه های خود زیاد جدی عمل نکرده است. آن ها سیاست را مشخص نکرده اند. سیاستی که باید ارزیابی می شد، وجود نداشت. این ستاد باید در قالب اقتصاد مقاومتی عمل می کرد، اما آن چه که با آن روبه رو شدم مانند این بود که گزارش عملکرد فعالیت های قبلی خود را ارائه می دادند.

وی اضافه کرد: در آن جلسه تفاوتی نداشت که نام «اقتصاد مقاومتی» باشد یا نه، به نظر می رسد با اجتماع و مباحث مطرح شده، اشکالات مشخص شدند و از این به بعد مُحرکی خواهد بود تا استان قم در مسیر اقتصاد مقاومتی خود و در راستای سیاست هایش برنامه ریزی کرده و روی همان ریل حرکت کند.

زبان میراث فرهنگی جای زیادی در قم نداشت

معاون رئیس جمهور در پاسخ به پرسش ایسنا که «به نظر می رسد در نخستین سفر کاری خود به استان قم، «میراث فرهنگی» تقریبا هیچ جائی نداشت» اظهار کرد: در این سفر و جلسات برگزار شده، به نظر رسید که زبان میراث فرهنگی زیاد جایی نداشت، یعنی کسی نبود که بخواهد از این حوزه حرف بزند. حتی در جلسه با تشکل های غیردولتی نیز بحثی در این زمینه مطرح نشد که البته امکان دارد هیچ تشکل غیردولتی، در این زمینه فعال نباشد.

او افزود: در این بازدید و جلسات برگزار شده، اصلا متوجه نشدم که برای این استان، کدام یک از حوزه های میراث فرهنگی، صنایع دستی یا گردشگری اهمیت دارد؟ به همین دلیل از آن ها خواستم نخست مشخص کنند روی کدام ویژگی باید تمرکز کنند، چون متوجه نشدم که برنامه های این استان روی کدام حوزه متمرکز است.

وی با بیان این که بحث صنایع دستی نیز در استان قم بسیار کم مورد توجه بود، افزود: با توجه به این که معمولا محیط گردشگری در استان قم نسبت به دیگر جنبه ها ارجحیت داشته است، به نظر می رسد دوستان نیز به سمت این حوزه رفته اند.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اضافه کرد: با این وجود استان قم از بُعد میراثی و سابقه های آن، بناهای زیاد و مهمی با ظرفیت های میراثی ملموس و غیرملموس دارد، اما به نظر می آید که هنوز جهت گیری خود را به درستی مشخص نکرده بود، بنابراین مسیئولان این استان نخست باید اعلام کنند که برنامه ها در این سه عرصه چیست، تا براساس آن ها تمرکز کرده و کارها را انجام دهیم.

او در ادامه و پس از شنیدن برخی مشکلات در حوزه ی میراث فرهنگی در استان قم مانند پیشروی در احداث مونوریل در محدوده ی حریم حرم حضرت معصومه (س) که علاوه بر ازبین بردن حریم منظری این بنای تاریخی و مذهبی ارزشمند باعث شده تا قنات های قدیمی در شبستان امام جواد (ع) در این حرم خشک شوند تا طرح حرم تا حرم در این استان که باعث تخریب بخش زیادی از محوطه ی تاریخی «قلی درویش» و بافت تاریخی قم شده است؛ اظهار کرد: باید خودم یا معاونان برای خحضور در جلسات اقتصاد مقاومنتی دست کم هر دو هفته یک بار به استان قم سفر کنیم و در هر سفر به یکی از ابعاد حوزه ی کاری خود نیز می پردازیم، که حتما این موارد نیز در آن سفرها جای می گیرند.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
3 + 6 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1