اثر تعطیلات بر بازار گردشگری و سهام تایلند

29 نوامبر 2016 - 16:00 dsfr.ir/1q58f

اثر تعطیلات بر بازار گردشگری و سهام تایلند
alibaba.ir
تایلند، سرزمین لبخندها

تایلند یکی از کشورهایی است که در امر جذب گردشگر و مدیریت بحران های وارد شده به این کشور به خصوص در صنعت گردشگری بسیار موفق بوده است.

تعادل میان کار و زندگی از جمله مواردی است که با گسترش زندگی شهرنشینی و صنعتی شدن کشورها هر چه بیشتر مورد توجه قرار گرفته است. یکی از موارد مهم در این حیطه توجه به تعطیلات آخر هفته است که می تواند بر وضعیت زندگی کارکنان تاثیر بگذارد و آنان را برای کارآیی بیشتر و هفته کاری جدید آماده سازد.
این کار علاوه بر اینکه بهره وری کارکنان را افزایش می دهد، در گردش اقتصادی بسیاری از صنایع کوچک تر نیز مهم است. برای مثال می توان به صنعت گردشگری، فراغت، مراکز اقامتی و برخی دیگر از این موارد اشاره کرد.

در این راستا و برای بهبود کیفیت کار در کشورهای غربی، سال ها است که تعطیلات آخر هفته به دو روز افزایش یافته و روزهای شنبه و یکشنبه در آنها تعطیل است. اما کشورهای مسلمان به جز افزایش کارآیی و بهره وری نیروی کار، دلیلی دیگر برای در دستور کار قرار دادن تعطیلات دوروزه و تغییر زمان آنها نیز دارند و آن این است که تعطیلی بازارهای مالی در کشورهای مختلف اسلامی که عموما پنج شنبه و جمعه است، سبب می شود که تعداد روزهای تعطیلی تعاملات مالی با جهان عملا به چهار روز برسد.

به همین دلیل، تلاش هایی برای دو روزه کردن تعطیلات در کشورهای مختلف و هماهنگی با تعطیلات جهانی به خصوص در روزهای جمعه و شنبه انجام شده است. تایلند یکی از کشورهایی است که در امر جذب گردشگر و مدیریت بحران های وارد شده به این کشور به خصوص در صنعت گردشگری بسیار موفق بوده است. این کشور با وجود آنکه هر چند سال یک بار با مشکلاتی نظیر سیل، کودتا و سایر رویدادهای مهم سیاسی، اجتماعی و بلایای طبیعی رو به رو شده، با این حال هرگز به طور پایدار در جذب گردشگران دچار اختلال نشده است.

قانون کار و ظرفیت های گردشگری در تایلند

طبق قانون کار در این کشور، میزان کار از 8 ساعت در روز و 48 ساعت در هفته نباید فراتر برود. البته در مورد کارهایی که برای سلامت یا ایمنی کارکنان مضر هستند، بنا بر مقررات وزارتخانه های این کشور نباید از 7 ساعت در روز و 42 ساعت در هفته فراتر رود. در مورد تعطیلات هفتگی، یک کارفرما باید به کارکنان خود اجازه دهد در هفته یک روز تعطیل داشته باشند و بازه میان تعطیلی دو هفته نباید بیش از 6 روز باشد.
همچنین کارکنان باید حقوق پایه خود را در تعطیلات هفتگی دریافت کنند؛ البته این قانون به استثنای کارگران روزانه، کارگران ساعتی یا کارگرانی است که دستمزد آنها مبتنی بر تولید محصول می باشد.

با این وجود، برخی شرکت ها در این کشور در روزهای شنبه نصف روز را کار می کنند؛ اگرچه ملاقات کاری در روزهای شنبه برای تایلندی ها امری غیرمعمول است. از سوی دیگر در بخش هایی نظیر هتل ها، حمل و نقل، جنگلداری یا کار در برخی حوزه ها تعطیلات هفتگی می تواند انباشت شده و بعدها مورد استفاده قرار گیرد. علاوه بر این، تعطیلات سنتی و تعطیلات سالانه نیز وجود دارند که در آنها نیز باید حقوق پایه کارکنان به آنان داده شود. در واقع این تعطیلات سالانه می تواند سفر داخلی این کشور را به شدت متاثر کند و یکی از دلایل انتخاب آن نیز همین بوده است.

همان طور که مشخص است، قوانین کار در تایلند امکانات مناسبی برای سفر و گردشگری در اختیار شهروندان این کشور قرار داده است. مطابق قوانین موجود در مورد تعطیلات سالانه، هریک از کارکنان که به طور مستمر برای یک سال کامل کار کرده باشد، می تواند از این تعطیلات استفاده کند که کمتر از شش روز کاری نیست و می تواند در این مدت حقوق پایه خود را نیز دریافت کند. برای کارکنانی که کمتر از یک سال کار کرده اند، کارفرما می تواند تعطیلات سالانه را به همان نسبتی که وی کار کرده، تخصیص دهد، همچنین کارفرما و کارکنان می توانند در مورد به تعویق انداختن تعطیلات سالانه و انباشت آن برای سال آتی با یکدیگر توافق کنند. با این وجود بیشتر تایلندی ها سفرهای یک یا دو روزه را ترجیح می دهند و تعطیلات آخر هفته توانسته است گردشگران داخلی این کشور را به خوبی افزایش دهد.

تعطیلات و سهام در تایلند

در همین حال، سیاست تعطیلات دو روزه در کشورهای مختلف همیشه با این مساله روبه رو بوده که این تعطیلات ممکن است بر وضعیت بازارهای سهام و سایر بخش ها و صنایع این کشورها اثر بگذارد. تحقیقاتی که در مورد بازارهای سهام انجام شده است نشان می دهد که اثر تعطیلات پدیده ای است که در آن بازده سهام به طور غیرطبیعی قبل از تعطیلات زیاد می شود. هیچ توضیح کاملی برای این پدیده وجود ندارد، اگرچه مطالعات زیادی نشان داده اند که اثر تعطیلات معمولا در سراسر جهان دیده می شود.

نتایج تحقیقات مشابه در کشور تایلند نشان می دهد در این کشور نیز این قاعده برقرار است؛ به طوری که در دوره پیش از تعطیلات متوسط سطح بازده های بالاتر همراه با سطح نوسان بالاتری است. نکته جالب توجه این است که نوسان بالاتر می تواند ناشی از این باشد که اغلب تعطیلات در تایلند همانند سایر کشورها نیست. تنها تعطیلات سال نو است که در تمام کشورها و تایلند مشابه است. این امر برای سرمایه گذاران تا حدودی نااطمینانی هایی داشته است زیرا پیش بینی را در مورد اینکه چه اتفاقاتی در بازارهای جهانی در طول تعطیلات تایلند می افتند از بین می برد.

علاوه بر این، اثرتعطیلات فرهنگی و دولتی بر بازار سهام متفاوت است. تنها تعطیلات دولتی است که به نظر می رسد بازده بالاتری نسبت به دوره های غیرتعطیل داشته باشد، درحالی که بازدهی بازار سهام در طول تعطیلات فرهنگی با روزهای غیرتعطیل چندان تفاوتی ندارد؛ هرچند این اختلافات در بازدهی، چندان هم زیاد نبوده است. به طور کلی می توان گفت که بازده پیش از تعطیلات در تایلند که بیش از دو روز باشد، کمی غیرعادی می شود. علاوه بر آنچه گفته شد، سرمایه گذاری در طول روزهای پیش از تعطیلات نوسانات و تغییرپذیری بیشتری دارد و همچنین ریسک های بالاتری نیز دارد. بنابراین می توان این پرسش را بررسی کرد که بازدهی روزهای پیش از تعطیلات در واقع حاصل سرمایه گذاری ریسک گریز عقلایی است.

حتی اگرچه پی بردن به علت بازدهی روزهای پیش از تعطیلات دشوار است، اما وجود شواهدی نسبت به بازده های غیرمعمولی می تواند برای سرمایه گذاران نشانه ای باشد تا زمان سرمایه گذاری خود را به درستی تعیین کنند. صرف نظر از این موضوع، هرچه نوسانات مربوط به روزهای پیش از تعطیلات در بازار سهام بالاتر رود، رفتار سرمایه گذاران منعکس کننده بسته شدن بازار در تعطیلات تایلند خواهد بود که می تواند بر فعالیت های خرید و فروش بازار حتی در روزهای پیش از تعطیلات اثر بگذارد و آن را غیرطبیعی تر نماید.
به طور کلی می توان گفت سیاست های کشور تایلند در مدیریت تعطیلات بسیار مناسب بوده و علاوه بر اینکه میزان گردشگران خارجی را به طور فزاینده ای افزایش داده است، در زمینه گردشگری داخلی نیز با به کارگیری چنین سیاست ها و ایجاد زمینه هایی در قانون کار که ظرفیت گردشگری داخلی را تقویت می کنند، به موفقیت دست یافته است.

« دنیای سفر » این نوشته را از « دنیای اقتصاد » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
6 + 7 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1