صنعت گردشگری، موتور محرکه اقتصاد ایران

29 نوامبر 2016 - 14:00 dsfr.ir/rr94k

صنعت گردشگری، موتور محرکه اقتصاد ایران
oxinhotel.com
پل غدیر (بزرگ ترین پل کابلی خاورمیانه)

افق های روشن، مقاصد جدید، گروه های تازه گردشگران و انواع رو به تکامل گردشگری، همه و همه، نویددهنده گسترش این صنعت هستند.

هر بار که صحبت از ایران و گردشگری می شود، یاد این جمله می افتیم که ما ایرانیان از قدیم الایام روی گنج نشسته ایم و همچنان رنج می کشیم.
صنعت گردشگری، به عنوان یکی از پایه های توسعه و رشد اقتصاد و فرهنگ، از اهمیت روزافزون و تأثیرگذاری فراوان برخوردار است. ارتقای این صنعت با استفاده از ابزار دانش و فناوری می تواند گام مؤثری در راه رشد و گسترش گردشگری بر پایه علوم روز دنیا باشد. صنعت گردشگری به سرعت در حال گسترش بوده و در جهان امروزی به یکی از زمینه های بزرگ کسب وکار در جهان مبدل شده است.

مطابق آمار، ایران یکی از ١٠ کشور اول جهان در بخش میراث باستانی است و یکی از پنج کشور اول در بخش منابع طبیعی؛ اما باید بپذیریم که امروز در جایگاه واقعی خود نیستیم. شاید یکی از مهم ترین دلایلی که ما همچنان اسیر نفت و دلارهای نفتی هستیم تا روزگارمان بگذرد، این است که هنوز به این باور نرسیده ایم که گردشگری می تواند برایمان ثروت تولید کند.

نکته عجیب ماجرا این است که هرچه به جلو می رویم و هرچه بیشتر از تأثیر گردشگری بر درآمد ملی و امنیت کشور سخن گفته می شود، اما آمار و ارقام چیز دیگری را نشان می دهند. اگر ٦٠ سال پیش متوسط مدت اقامت گردشگران خارجی در ایران ٥/١٨ شب بود، امروز دیدن توریست خارجی در شهرهای ایران یک حادثه شگفت انگیز است. ایران در میان کشورهای عضو سازمان کنفرانس اسلامی، از نظر تعداد گردشگر رتبه سیزدهم و از نظر درآمد رتبه دهم را دارد.

درحالی که کشوری مانند ترکیه که شباهت فرهنگی و قرابت اقلیمی بسیاری به ایران دارد، دارای ١٣ میلیون گردشگر و تونس با جمعیتی کمتر از شش میلیون نفر همین تعداد گردشگر خارجی را هرساله پذیراست. از یاد نبریم که اکثر کشورهای نزدیک و همسایه ما به دلیل شرایط جنگی، شرایط پذیرش توریست را ندارند و این خود می تواند یک فرصت طلایی برای ایران و جذب توریست های خارجی به کشورمان باشد. یکی از مزایای درخور توجه صنعت گردشگری، کوتاه بودن زمان اتمام پروژه ها و زودبازدهی طرح هاست که فشار بسیار کمی را به منابع مالی وارد می کند.

در توسعه صنعت گردشگری، زیرساخت ها، به ویژه حمل ونقل، اهمیت ویژه ای دارد. اساسا گردشگری با جابه جایی و حرکت از مبدأ و محل زندگی دائمی افراد به نقاط دوردست تحقق پیدا می کند. در نتیجه توسعه و گسترش صنعت گردشگری به توسعه امکانات حمل ونقل منوط است. توسعه حمل ونقل بر رشد و هدایت این صنعت تأثیر عمده ای داشته است. توسعه فعالیت های اقتصادی، اجتماعی و زیست محیطی در بسیاری از ابعاد با فعالیت های مرتبط با جهانگردی گره خورده است.

حمل ونقل و جهانگردی تفکیک ناپذیرند. جهانگردی حضور در مکان ها و حمل ونقل، پل بین مبدأ و مقصد است. صنعت حمل ونقل هوایی، ضمن تأمین دسترسی های مطلوب به جاذبه های گردشگری در نقاط مختلف کشور و تولید سفرهای تفریحی، بازارهای جدید، مدل ها و روش های کسب وکار نوین را توسعه می دهد. پیش بینی می شود تا پایان سال جاری تعداد گردشگران به بیش از پنج میلیون نفر برسد. براساس آخرین آمارها، در میان کشورهای غربی، آلمانی ها بیشترین سفرهای گردشگری را به ایران دارند.

در کنار محدودیت های داخلی، از مهم ترین محدودیت های خارجی می توان به تبلیغات منفی کشورهای غربی و هشداری که برای خطرات سفر به ایران می دهند، اشاره کرد. رشد شمار گردشگران بیشتر از کشورهای اروپایی مانند آلمان، فرانسه، اسپانیا و کشورهای اسکاندیناوی بوده این در حالی است که آمریکایی ها کمتر از یک درصد گردشگران ایران را تشکیل می دهند. پس از توافق هسته ای مدت زمان ویزای اروپایی ها از دو هفته به سه ماه افزایش یافت. برخی کارشناسان معتقدند گردشگری حلال می تواند راهی برای برون رفت از برخی مشکلات باشد.

گردشگری حلال که عمدتا با هدف جذب گردشگران مسلمان از تمام بخش های جهان معرفی شده است، می تواند با استفاده از پتانسیل های فراوان جزیره کیش و سایر جزایر ایرانی، سالانه تعداد مناسبی از گردشگران مسلمان را به سواحل ایران بکشاند و با ارائه تفریحات حلال از این طریق به درآمدزایی و اشتغال بپردازد. به نظر می رسد شانس کیش در جذب گردشگران مسلمان و جذب مسافران حلال، بیش از تسهیل قوانین باشد. کیش درحال حاضر حدود ٨/١ میلیون بازدیدکننده در سال جذب می کند، رقمی که عمدتا تهرانی هایی را دربر می گیرد که از ترافیک وحشتناک و آلودگی پایتخت می گریزند.

بررسی آمار مسافران خروجی از کشور نشان می دهد که بی انگیزگی در میان مردم ایران برای گردشگری داخلی و سرمایه گذاری نکردن در زیرساخت های لازم آن نظیر احداث هتل، جاده و نظایر آن باعث می شود هرساله مقادیر زیادی از درآمدهای دلاری ناشی از فروش نفت و صادرات مواد اولیه، به وسیله مسافران ایرانی به کشورهای دیگر سرازیر شود. اقتصاد ایران برای رهایی از نفت و دلارهای نفتی، باید به رشد و توسعه صنعت گردشگری بپردازد. صنعت گردشگری می تواند مانند یک گنج و ثروت عظیم، در خدمت رشد اقتصاد کشورمان باشد. همه این موارد منوط به این است که ما، خودمان بخواهیم.

« دنیای سفر » این نوشته را از « زیست بوم » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
6 + 6 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1