6 اکتبر 2021 - 22:52

زیلوبافی یزد، هنری از دل تاریخ

27 نوامبر 2016 - 16:00 dsfr.ir/642q3

زیلوبافی یزد

معاونت صنایع دستی و هنرهای سنتی کشور در نظر دارد با تکمیل پرونده، شهر میبد یزد را به عنوان شهر ملی و جهانی زیلو معرفی کند.

زیلو یکی از قدیمی ترین محصولات دستباف است و از آن به عنوان فرشی کم بها که از نخ بافته شده و در تابستان ایجاد خنکی می کند، استفاده می شود. خاستگاه هنر زیلوبافی در استان یزد محلی به نام بشنیغان در میبد بوده و از این محل به جاهای دیگر نیز انتقال یافته است.

به دلیل شباهت زیاد زیلو به حصیر، در نقش و بافت، می توان احتمال داد زیلوبافی مرحله تکمیل یافته حصیربافی است و بافندگان آن از این صنعت الهام گرفته اند.

زیلو به علت اینکه تار و پود پنبه ای دارد از گزند شن های روان کویر مصون می ماند؛ در حالی که قالی های رنگارنگ پشمی در برابر توفان شن تاب مقاومت نخواهند داشت. در زیلوبافی به علت کاربرد پنبه به عنوان عنصر اولیه بدون پرز در بافت، سلامتی بافنده و مصرف کننده را به مخاطره نخواهد انداخت؛ در صورتی که پشم در قالی بافی سبب بروز بیماری هایی در دستگاه تنفسی خواهد شد.

زیلو برخلاف بسیاری از فرش ها و زیراندازها، فاقد تنوع رنگی است. معمولا زیلوهای خانگی نسبت به زیلوهای مساجد از تنوع رنگ بیشتری برخوردار هستند و در رنگ های آبی، سفید، سبز، نارنجی، آبی و گلی بافته می شوند. علت اینکه اکثر مساجد و زیارتگاه های ایران و حتی خارج از ایران مانند کربلا، نجف، سامرا و ... با زیلو مفروش می شوند، همان سادگی و بی پیرایگی است که مختص خانه خداست و آرامشی است که رنگ آبی زیلوها به انسان می دهد.

رنگ هایی که در زیلو استفاده می شود همگی از گیاهان کویری تهیه می شود. ماده اولیه ساخت این رنگ ها عموما گیاه روناس برای ایجاد رنگ قرمز، نیل برای ایجاد رنگ آبی و پوست گردو برای ایجاد رنگ قهوه ای روشن است. علت اصلی استفاده کردن از رنگ های گیاهی در زیلو ثابت ماندن رنگ زیلو به هنگام شست وشو و مقاومت در برابر اشعه خورشید است.

معاونت صنایع دستی و هنرهای سنتی کشور در نظر دارد با تکمیل پرونده، شهر میبد یزد را به عنوان شهر ملی و جهانی زیلو معرفی کند.

« دنیای سفر » این نوشته را از « روزنامه دنیای اقتصاد » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1