ضرورت اتخاذ سیاست های منسجم برای تقویت گردشگری حلال

27 نوامبر 2016 - 15:00 dsfr.ir/z15h8

ضرورت اتخاذ سیاست های منسجم برای تقویت گردشگری حلال
نامشخص
ارائه نشان "حلال" در حوزه هتلداری ایران اسلامی یک «بیزینس» است تا یک ضرورت و استاندارد.

رییس کمیسیون گردشگری اتاق ایران با بیان اینکه اتخاذ سیاست های منسجم برای تقویت گردشگری حلال در کشور ضروری است گفت: می توان با ایجاد شرایط مناسب، انگیزه خوبی برای فعالیت بخش خصوصی ایجاد کرد.

احمد اصغری با اشاره به ضرورت توجه به حوزه گردشگری حلال در کشور، گفت: امروزه بسیاری از کشورهای مسلمان اقدام به توسعه زیرساخت ها و اتخاذ سیاست های تشویقی برای تقویت این بخش از صنعت گردشگری کرده اند.

رییس کمیسیون گردشگری، اقتصاد هنر و اقتصاد ورزش اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران تصریح کرد: طبق گفته مسئولان سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی سهم کشورمان از گردشگری حلال 3.7 میلیارد دلار است و این رقم در حالی است که گردشگری حلال سالانه 160 میلیارد دلار درآمد نصیب کشورهای مختلف می کند.

وی با بیان اینکه وجود گوهربار ائمه اطهار (ع) در ایران اسلامی، موجب شده سالانه بسیاری از مسلمانان به میهنمان سفر کنند، ادامه داد: بر این اساس می توان اذعان کرد بخش عمده ای از درآمد گردشگری کشورمان در حوزه گردشگری حلال به حساب می آید.

اصغری ضمن تاکید بر اینکه بسترهای حوزه گردشگری حلال وجود دارد ولی باید سیاست های منسجمی برای رونق در این بخش در نظر گرفته شود، افزود: می توان با ایجاد شرایط مناسب، انگیزه خوبی برای فعالیت بیشتر بخش خصوصی در این حوزه ایجاد کرد زیرا امروزه تاسیسات بزرگ گردشگری کشورمان ظرفیت مناسبی برای تبلیغ و آگاهی دهی در این راستا دارند.

رییس کمیسیون گردشگری اتاق ایران با اشاره به اینکه برگزاری جشنواره های مختلف با هدف تبلیغ گردشگری حلال می تواند از راهکاری ایجاد رونق در این بخش محسوب شود، اظهار کرد: با شناسایی ظرفیت ها، استعدادها می توان طرح های جدید در عرصه گردشگری حلال مطرح کرد تا گردشگران بیشتری جذب شوند.

وی با بیان اینکه توسعه گردشگری خصوصا گردشگری حلال می تواند گامی موثر در راستای تقویت اقتصاد درون زا تلقی شود، گفت: خوشبختانه محورها و مبانی اقتصاد مقاومتی نیز نسبت به اهمیت دادن به این بخش را دوچندان کرده است.

اصغری توجه بیشتر سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به حوزه گردشگری حلال را خواستار شد و افزود: بر اساس گزارش سالانه مجمع جهانی اقتصاد در سال 2013، کشور عربستان صرفا در بخش گردشگری داخلی شامل حجاج و گردشگران مناطق تاریخی و توریستی حدود 48 میلیارد دلار سودآوری داشت که نشان دهنده جایگاه گردشگری حلال است.

رییس کمیسیون گردشگری اتاق ایران بیان کرد: بر اساس پیش بینی انستیتو حلال اسپانیا، در سال 2020 میزان پولی که گردشگران حلال خرج خواهند کرد به 233 میلیارد دلار خواهد رسید لذا مسئولان باید جدیت بیشتری در این حوزه به خرج دهند.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1 + 13 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1