3 اکتبر 2021 - 21:53
بهمن نامورمطلق:

ایجاد بازار مشترک صنایع دستی میان کشورهای مقاومت ضروری است

27 نوامبر 2016 - 13:30 dsfr.ir/bg4ci

ایجاد بازار مشترک صنایع دستی میان کشورهای مقاومت ضروری است
انجمن دوچرخه سواران اسپادانا
بازار میدان نقش جهان اصفهان

ایجاد یک بازار مشترک میان کشورهای مقاومت یعنی ایران، لبنان و سوریه می تواند به تقویت بنیه های اقتصادی در این حوزه کمک کند.

"معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی کشور"

به گزارش روابط عمومی معاونت صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری؛ بهمن نامورمطلق معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی کشور با اشاره بر جایگاه مهم صادرات صنایع دستی در دولت تدبیر و امید گفت: نسبت به صادرات توجه بسیار زیادی داریم و صادرات را به عنوان یکی از حوزه های پیش ران صنایع دستی تصور می کنیم، پس از تشکیل دولت یازدهم نیز توجه ویژه ای به صنایع دستی و صادرات آن داشتیم. در میان کشورهای گوناگون برخی کشورها در منطقه و حتی بسیاری ازنقاط دیگر از جمله اروپایی، آفریقایی و آمریکایی جزء کشورهای هدف ما هستند.

وی در ادامه با تاکید بر تلاش های صورت گرفته در زمینه رونق صادرات و فروش صنایع دستی افزود: امیدواریم پس از برجام موقعیت برای حضور در کشورهای دیگر نیز فراهم شود. البته در حال حاضر موقعیت خوبی در این زمینه داریم و موقعیت هایی در چند کشور اروپایی در این راستا ایجاد شده است که باید تاکید کنم که این موقعیت خوب فعلی تا وضعیت آرمانی ما فاصله دارد. اما امیدواریم که در تبادل های اقتصادی پس از برجام مدیران حوزه صادرات و تجارت و اقتصاد صنایع دستی را فراموش نکرده و در گفتگوهایشان بر صادرات صنایع دستی کشور نیز تاکید داشته باشند.

نامورمطلق همچنین با اشاره بر برنامه های اختصاصی معاونت صنایع دستی و هنرهای سنتی کشور در زمینه رونق صادرات گفت: عراق در میان کشورهای هدف ما دارای جایگاه خاصی است که همیشه جزو کشورهای هدف اول صادرات صنایع دستی بوده و امیدواریم که همچنان در این جایگاه بماند. در دوره حضور گروه داعش که آرامش، صلح و آزادی مردم عراق را به خطر انداخته بود و مردم عراق را تهدید می کرد، بخاطر خصومت این گروه تروریستی با ایران مانع صادرات صنایع دستی ایرانی به عراق شد در نتیجه صادرات ما به بخشی از عراق تعطیل شد. اما حالا خوشبختانه این گروه تروریستی و وحشتناک به همت مردم عراق در حال از بین رفتن است مطمئنا پس از این تقاضای گسترده ای از سوی عراق برای صادرات صنایع دستی شکل می گیرد.

وی با اظهار امیدواری برای توجه بیش از پیش دولتمردان به حوزه صنایع دستی افزود: امیدواریم که با کمک دولت و مسئولین و مردم عراق همانطور که در نبرد علیه داعش حضور داشتیم؛ همراه با آنها هم در بازسازی اقتصادی عراق کمک داشته باشیم و هم در بازیابی بازارهای صادرات در عراق تا امکان بازگشت به دوران صادرات پیش از داعش دوباره فراهم شود.

معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی کشور در بخش دیگری از سخنانش تاکید کرد: در این راستا همایشی را به زودی با حضور مسئولان عراقی و صادرکنندگان برتر که با عراق همکاری داشتند و در این مدت متضرر شدند و بسیاری از کالاهای آنها در عراق ضبط شد برگزار کنیم. در این همایش قصد داریم نقشه راه صادرات صنایع دستی به عراق پس از داعش را مورد بررسی قرار دهیم و امیدواریم که نتایج این هم اندیشی موجب شود که دو کشور برادر و همسایه ایران وعراق بتوانند بیشتراز استعدادها وقابلیت های یکدیگر بهره مند شوند و به ویژه اینکه بتوانیم صنایع دستی ایرانی را در بازارهای عراق بیشتر و بهتر به علاقمندان و مخاطبان آن عرضه کنیم.

بهمن نامورمطلق در پایان با ابراز امیدواری در خصوص کمک دولتمردان به حوزه صنایع دستی گفت: امیدواریم که دولتمردان به ما کمک کنند تا ما بتوانیم و اجازه ندهیم که بازار کشور دوست و همسایه ما در اختیار کشورهایی قرار گیرد که به داعش کمک می کرده اند و یا اینکه دراین رابطه بی تفاوت بودند. بطور کل پیشنهاد می کنم یک بازار مشترک میان کشورهای مقاومت یعنی ایران، لبنان و سوریه داشته باشیم. بازار مشترک می تواند به تقویت بنیه های اقتصادی، اشتغال در حوزه صنایع دستی بسیار کمک کند. به نظر من وجود بازار مشترک برای کشورهای مقاومت یک ضرورت تلقی می شود و می تواند برای مبارزه بهتر با تروریسم و امپریالیسم کمک کند.

1