10 اکتبر 2021 - 06:24

تنها مرجع صدور کارت راهنمایان گردشگری سازمان میراث فرهنگی است

27 نوامبر 2016 - 13:00 dsfr.ir/4k3i8

تنها مرجع صدور کارت راهنمایان گردشگری سازمان میراث فرهنگی است
میثم رودکی / دنیای سفر
گردشگران به همراه راهنمای تور در موزه ملی ایران

معاون سازمان میراث فرهنگی کشور از تصویب اصلاحیه آئین نامه راهنمایان گردشگری کشور خبر داد و گفت: طبق این آئین نامه تنها مرجع صدور کارت راهنمایان گردشگری، سازمان میراث فرهنگی است.

مرتضی رحمانی موحد در اجلاس سراسری روسای انجمن های صنفی راهنمایان گردشگری کشور در اراک اظهار داشت: آئین نامه راهنمایان گردشگری کشور در سال 54 تصویب شده بود و طی بیش از چهار دهه که از تصویب این آئین نامه می گذشت، هیچ نهادی به دنبال بازبینی و آسیب شناسی این آئین نامه قدیمی نبود.

وی افزود: از جمله کارهای موفقی که در دولت یازدهم تحقق پیدا کرد و در مسیر توسعه گردشگری نگاه ها و رویکردها را تغییر داد، همین اصلاح آئین نامه راهنمایان گردشگری کشور بود.

معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور بیان کرد: اصلاحیه آئین نامه راهنمایان گردشگری به دلیل اینکه از وجود کارشناسان و متخصصان حرفه ای در این حوزه استفاده شد، بدون هیچگونه حاشیه و تنش، تدوین و بررسی و در نهایت از سوی دولت تصویب شد.

رحمانی موحد تصریح کرد: تمامی مشکلات، چالش ها و جراحی های مربوط به زیرساخت ها و ساماندهی صنعت گردشگری کشور در آئین نامه جدید مدنظر قرار گرفته است.

وی اضافه کرد: دستور العمل اجرایی این آئین نامه به زودی شروع خواهد شد و آن نگاه و رویکردی که همه فعالان در حوزه گردشگری انتظار دارند با اولویت بندی و طبقه بندی در این آئین نامه دیده شده است.

معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور خاطرنشان ساخت: همچنین در این آئین نامه مرجع صدور کارت راهنمایان گردشگری هم مشخص شده که جز سازمان میراث فرهنگی، هیچ نهاد و ارگان دیگری نخواهد بود و کارت هایی که در خارج از سازمان میراث فرهنگی صادر شود هیچگونه اعتباری ندارد.

رحمانی موحد گفت: این دستورالعمل با شاخص های مناسب و با ارزش ابلاغ شده و همچنین این آئین نامه دو بازو دارد که یکی بازوی محتوای تخصصی و نظارت و بازوی دیگر توانمندسازی و آموزش در حوزه گردشگری است.

وی ادامه داد: همچنین طبق این آئین نامه، اختیار صدور کارت راهنمایان گردشگری به اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان ها تفویض شده و از ابتدای سال آینده، تمام شرایط برای صدور کارت و اجرای مفاد آئین نامه جدید مهیا است.

معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور در پایان تصریح کرد: دفاتر گردشگری از این پس باید حتما از راهنمایان دارای کارت معتبر جدید استفاده کنند و عدم توجه به این مساله از سوی دفاتر گردشگری تخلف محسوب می شود.

« دنیای سفر » این نوشته را از « خبرگزاری مهر » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1