پرونده 12 ملیتی نوروز در یونسکو ثبت می شود

26 نوامبر 2016 - 16:00 dsfr.ir/8j2mn

پرونده 12 ملیتی نوروز در یونسکو ثبت می شود
امیر خلوصی
نمادهای شهری نوروز در تهران

پرونده 12 ملیتی نوروز و پرونده فرهنگ پخت نان های نازک در یازدهمین اجلاس کمیته بین الدول حفاظت از میراث فرهنگی ناملموس جهانی که از 8 تا 12 آذر در اتیوبی برگزار می شود مطرح خواهد شد.

به گزارش ازروابط عمومی معاونت میراث فرهنگی معاون میراث فرهنگی کشور با اعلام این خبر گفت: پرونده نوروز در مهر سال 1388 با عضویت 7 کشور در فهرست میراث ناملموس یونسکو به ثبت رسید. در سال 93، با تقاضای الحاق 5 کشور عراق، ترکمنستان، تاجیکستان، افغانستان و قرقیزستان این پرونده دوباره تدوین و به یونسکو ارسال شد که قرار است در این نشست در قالب پرونده 12 ملیتی نوروز به مدیریت ایران مطرح شود.

به گفته محمدحسن طالبیان پرونده چند ملیتی نوروز نخستین پرونده بین کشوری و مهم در یونسکو است که حوزه های فرهنگی مرتبط را در کنار هم قرار داده و همکاری های مشترک فرهنگی، ظرفیت سازی و آموزش و سایر موضوعات بین کشوری را فراهم ساخته است.

معاون میراث فرهنگی با اشاره به اینکه پرونده نوروز بزرگ ترین پرونده بین المللی یونسکو در جهت صلح و پایداری طبیعت و ملت های حوزه های مرتبط با این آیین و سنت است گفت: در این نشست همچنین پرونده فرهنگ پخت نان های تخت همچون لواش که از سوی کشورهای ایران، آذربایجان، ترکیه، قزاقستان و قرقیزستان ارایه شده نیز مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت.

محمدحسن طالبیان بررسی گزارش دوره ای درخصوص نقالی و قصه گویی اجرایی ایرانی و دانش و مهارت لنج سازی و لنج رانی در خلیج فارس را از دیگر برنامه های این نشست عنوان کرد.

وی با اشاره به ثبت پرونده نقالی؛ هنر قصه گویی اجرایی ایرانی و دانش و مهارت لنج سازی در سال 2011 در فهرست جهانی میراث فرهنگی ناملموس نیازمند حفاظت فوری گفت: در این راستا گزارش ادواری اقدامات صورت گرفته به یونسکو ارسال می شود که بررسی گزارش دوره ای در زمینه اقدامات حفاظتی در این زمینه که در سال 2015 به یونسکو ارسال شده از جمله برنامه های نشست به شمار می رود.

تا کنون ده میراث ناملموس کشورمان همچون نوروز، موسیقی ردیفی ایرانی، قالیبافی استان فارس، آیین های پهلوانی، قالیشویی اردهال کاشان، تعزیه، روش سنتی قالیبافی در کاشان، موسیقی بخش های خراسان، فناوری ساخت لنج در جنوب و نقالی (قصه گویی) ایرانی، در فهرست میراث جهانی به ثبت رسیده است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
13 + 2 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1