فاجعه ای که ترامپ برای همه ما به ارمغان می آورد!

26 نوامبر 2016 - 11:00 dsfr.ir/uh393

فاجعه ای که ترامپ برای همه ما به ارمغان می آورد!
card-arctic.ca
شمالگان

روزنامه گاردین در گزارشی پر سر و صدا، فاش ساخت که اقدام های اخیر دانالد ترامپ می تواند دنیا را با یک فاجعه تمام عیار، آن هم بدون شلیک حتی یک گلوله مواجه کند!

پژوهشگران قطب شمال هشدار دادند: دلیل افزایش سریع ذوب شدن کلاهک یخی آن است که دمای نوزده منطقه از شمالگان به مرزی از گرما رسیده که متاسفانه از آن دیگر بازگشتی نیست! رخدادی که می تواند پیامدهایی فاجعه بار برای تمامی کره زمین به همراه داشته باشد. بنا به گزارش جدیدی که منتشر شده، انتظار می رود تأثیر افزایش گرما در شمالگان از اقیانوس هند نیز فراتر برود. در حال حاضر دمای هوا در این منطقه 20 درجه بالاتر از دمایی است که معمولا در این وقت از سال حکمفرماست و محدوده پوشیده شده با یخ کمترین مقدار اندازه‌گیری شده تاکنون را نشان می دهد. مارکوس کارسُن، از بنیاد محیط زیست استکهلم و یکی از نگارندگان گزارش نامبرده می گوید که صدای زنگ خطر بلندتر از همیشه به گوش می رسد.

نقاط غیرقابل بازگشت اقلیمی آن زمان رخ می دهند که یک سامانه طبیعی مانند کلاهک یخی قطبی دچار تغییری ناگهانی و یا غیرمترقبه می شود که تأثیری ژرف بر بوم سازگان یا اکوسیستم دارند. در گزارشی که امروز منتشر شده این نقاط غیرقابل بازگشت عبارتند از: افزایش رشد گیاهان در توندرا که جایگزین برف و یخی شدند که نور را انعکاس می دهند و در نتیجه گرمای بیشتری را جذب می کنند. آزاد شدن مقدار بیشتری از متان که یک گاز گلخانه ای قوی به شمار می رود از توندرا در فصل گرم، جابجایی در توزیع برف که موجب گرم شدن اقیانوس می شود و در نتیجه الگوهای آب و هوایی فراتر از قاره آسیا را تغییر می دهد و در آخر نیز با فروپاشی شیلات کلیدی شمالگان، یک واکنش زنجیره‌ای در بوم سازگان اقیانوس های دنیا را سبب می شود. فاجعه ای که ترامپ برای همه ما به ارمغان می آورد!

بررسی پژوهشی نامبرده که از جانب یازده سازمان از جمله شورای دولتی بین المللی شمالگان مستقر در نروژ و شش دانشگاه تشکیل شده، نه تنها در یک زمان بحرانی اقلیمی به این نتایج دست یافته، بلکه در یک شرایط بحرانی سیاسی این داده ها را تایید کرده است! چرا که در طول هفته ای که گذشت، رئیس جمهور منتخب آمریکا، دانالد ترامپ از مقاصد خود مبنی بر قطع بودجه تحقیقاتی که تاکنون در اختیار ناسا و دیگر سازمان های فدرال در زمینه پروژه های اقلیمی مانند بررسی تغییرات آب و هوایی در مناطق قطبی، قرار داشته و انتقال این بودجه برای تحقیقات فضایی، پرده برداشته است. به عقیده مارکوس کارسن این یک اشتباه بزرگ به شمار می رود، زیرا برای دریافتن خطرات تغییرات اقلیمی و مقابله با آن ها به پژوهش های بیشتری در مناطق قطبی نیاز است. او این تصمیم ترامپ را با جدا کردن و به دور انداختن دستگاه های ضروری از اتاقک خلبان هواپیما به هنگام پرواز مقایسه کرده است! مشکلات جوی ایجاد شده در شمالگان بسیار بسیار جدی هستند که ابعاد آنها هنوز به اندازه کافی دریافت نشده اند و تحقیقات بیشتر - که بخش اعظم آن تاکنون بوسیله آمریکایی‌ها صورت گرفته - در این مورد ضروری است.

از گزارشی که اکنون انتشار پیدا کرده به عنوان نخستین بررسی جامع درمورد بوم سازگان منطقه یاد می شود که نشان دهنده تغییرات در شمالگان و تأثیر اساسی آن بر تمامی دنیاست که هنوز به اندازه کافی درک نشده. تغییرات اقلیمی بوجود آمده بدست انسان خطر جابجایی اقلیمی در شمالگان را به شدت افزایش می دهد و از این رو کاهش انتشار گازهای گلخانه ای در سراسر دنیا برای رویارویی با این خطر بسیار حیاتی است.

نگارندگان این گزارش از جمله تأکید دارند که زندگی آنها که در منطقه شمالگان یا در نزدیکی آن به سر می برند، مورد تهدید شدید است و به این جوامع هشدار می دهند تا خود را با ابزار و روش های مورد لزوم برای مقابله با خطرات و زنده ماندن مجهز کنند.

برای یادآوری: مقدار انتشار کربن ما سالانه موجب از بین رفتن 30 متر مربع از یخهای شمالگان می شود.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1 + 11 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1