همایش «تجاری سازی خدمات گردشگری» برگزار می شود

24 نوامبر 2016 - 10:30 dsfr.ir/lx4cs

همایش «تجاری سازی خدمات گردشگری» برگزار می شود
eccim.com
کنفرانس بین المللی کیفیت خدمات در مهمان نوازی و گردشگری در اتاق بازرگانی اصفهان

طبق سند چشم انداز توسعه 1404 باید 25 میلیارد دلار درآمد گردشگری جهان را به خود اختصاص دهیم که این رقم در سال گذشته حدود 7 و نیم میلیارد دلار بوده است.

"مدیرکل توسعه صادرات خدمات سازمان توسعه تجارت"

محمود اسکندری اظهار کرد: در دفتر توسعه صادرات خدمات، سازمان توسعه تجارت موضوعات مربوط به صادرات خدمات کشور مانند صادرات خدمات فنی مهندسی، فناوری ارتباطات و اطلاعات؛ اعزام نیروی کار؛ پذیرش گردشگر خارجی، گردشگر درمانی و انواع ترانزیت دنبال می شود.

مدیرکل دفتر توسعه صادرات خدمات، سازمان توسعه تجارت با بیان اینکه بر اساس افق 1404 باید جذب 20 میلیون نفر گردشگر به کشور را شاهد باشیم ادامه داد: در این ارتباط لازم است نقاط ضعف و قوت بخش گردشگری از اکنون شناخته شود.

وی در خصوص امکاناتی که برای گردشگری در کشور داریم تصریح کرد: ایران با قرارگیری در مسیر کشور عراق، 24 هزار نفر از اتباع افغانستانی را برای عبور به سمت کربلا پذیرا بود که این امر نیز به عنوان منبع درآمدزا برای کشور حساب می آید. در بخش گردشگری درمانی نیز با توجه به ظرفیت های بالایی پزشکی ایران و ضعف برخی از کشورهای همسایه دراین ارتباط (مانند عراق) زمینه خوبی برای درآمدزایی فراهم آمده است که با برنامه ریزی مناسب می توان از این فرصت استفاده کرد.

اسکندری افزود: در کشورهای پیشرفته درآمدهای ارزی زیادی از گردشگری به دست می آورند به طوری که شورای جهانی گردشگری سهم گردشگردی از اقتصاد جهان را 10 تریلیون دلار پیش بینی کرده در حالی که سهم ما از گردشگری ناچیز است. وی با بیان اینکه با توسعه گردشگری در کشور می توان به اشتغال زایی کمک کند تأکید کرد: هر گردشگری که به کشور وارد می شود به طور میانگی 11 شغل را با خود را به طور مستقیم درگیر می کند و برای ما درآمدزایی دارد.

مدیرکل دفتر توسعه صادرات خدمات ادامه داد: ایران و آمریکا تنها کشورهای هستند که چهار فصل را به طور همزمان در کشور خود دارند و از تفریحات اسکی، غواصی و کویرگردی می توان به طوری همزمان در شهرهای مختلف کشور استفاده کرد.

وی تصریح کرد: طبق سند چشم انداز توسعه 1404 باید 25 میلیارد دلار درآمد گردشگری جهان را به خود اختصاص دهیم که این رقم در سال گذشته حدود 7 و نیم میلیارد دلار بود است. در این خصوص نشست های مشترکی با سازمان ذی ربط در بخش ارائه خدمات گردشگری برگزار و زیر ساخت ها بررسی می شود تا به هدف تعیین شده برای توسعه تجارت در بخش گردشگری برسیم.

وی با بیان اینکه گردشگری صنعتی در دنیا رواج یافته است اما در ایران دنبال نمی شود، افزود: دانشجویان و علاقه مندان کشورهای مختلف می توانند با کمک تورهای تخصصی از مراکز صنعتی سایر کشور ها بازدید به عمل آورند. عسلویه مکان مناسبی برای جذب گردشگری صنعتی خارجی است و باید توجه داشت که در این مکان میلیاردها دلار هزینه شده است و افراد زیادی علاقه بازید از این مکان ها دارند.

اسکندری با بیان اینکه مناطق آزاد کشور برای جذب توریست و گردشگر خارجی برنامه مناسبی نداشته اند، اضافه کرد: ظرفیت های بالای برای ارز آوری از اماکن صنعتی ایران وجود دارد، اما مغفول مانده اند. در حال حاضر قطر و امارات تیم هایی مانند بارسلونا و تیم های مطرح فوتبال دنیا را به کشور خود می آورند در حالی که در کیش زمین چمن و هتل های مناسبی برای ارائه خدمات به تیم های اروپایی در فصل سرما وجود دارد.

اسکندری با اشاره به اینکه به دنبال این تیم های خارجی برای حضور و اردو زدن در ایران نبوده ایم گفت: با رایزنی های لازم می توان از شرایط مناسب آب و هوایی و امکانات زیرساختی موجود کشور در فصل سرما بهره گرفت.

وی در پایان یادآور شد: برای توسعه صادرات کشور سلسله همایش هایی با همکاری بخش های مختلف اقتصادی کشور برگزار شده است که 30 آذر ماه نیز همایشی با عنوان "تجاری سازی خدمات گردشگری" برگزار می شود.

« دنیای سفر » این نوشته را از « خبرگزاری تسنیم » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
3 + 1 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1