4 دلیل سفر کم ایرانی ها به سیستان و بلوچستان

23 نوامبر 2016 - 12:00 dsfr.ir/dm45o

4 دلیل سفر کم ایرانی ها به سیستان و بلوچستان
gardeshgarha.com
نمایی از شهر سوخته زابل

برخلاف تصور مردم وقتی به استان سیستان و بلوچستان می آیند، می بینند کاملا امن است!

"کامبیز مشتاق گوهری"

مدیرکل میراث فرهنگی استان سیستان و بلوچستان با بیان اینکه مردم ایران تلاش نمی کنند این استان را بشناسند و این استان را به دلیل مسافت زیاد، دور از شهرهای پرجمعیت می دانند، گفت: «مشکل دیگر که مردم کمتر به این استان سفر می کنند، احساس عدم امنیت بوده که البته اکنون وقتی به استان می آیند، می بینند کاملا امن است.» کامبیز مشتاق گوهری دیگر دلیل کمتر سفر کردن ایرانی ها به سیستان و بلوچستان را دسترسی سخت به این استان دانست و خاطرنشان کرد: «با این همه، در حوزه جذب گردشگر شروع به کار کرده ایم؛ یکی از کارها تبلیغات است و دیگری تسهیل برای دسترسی.»

وی افزود: «این اقدامات در حوزه کاری ما نیست ولی به دستگاه ها فشار می آوریم و پیگیر مسائل هستیم. از سوی دیگر، به همه هتل ها و مراکز اقامتی که قصد توسعه دارند، یارانه ۶ درصدی می دهیم. حتی امسال قرار است نزدیک ۴ دهکده ساحلی و ۲۰ اقامتگاه بوم گردی ایجاد کنیم.» به گفته مشتاق گوهری، تبلیغات نیز جدی تر و پرحجم انجام می شود و این اداره کل قصد دارد چابهار را به عنوان قطب گردشگری معرفی کند.

برای تسهیل سفر به سیستان و بلوچستان نیز تورهای ارزان قیمت ۵۰۰ و ۶۰۰ هزار تومانی با ۴ روز اقامت در نظر گرفته ایم. وی البته در توضیح اینکه این تورها قرار بود در قالب یارانه سفر برگزار شود اما دفتر خدمات مسافرتی که برای این کار مشخص شده بود، اعلام کرد که در جریان نیست و قراردادی با آنها منعقد نشده؛ گفت: «آنها می خواهند که ما قرارداد ببندیم بعد تور اجرا کنند؛ درحالی که گفته ایم باید ابتدا تور را بیاورند بعد ما هزینه بسته سفر را به آنها می پردازیم.»
مدیرکل میراث فرهنگی استان سیستان و بلوچستان درباره اینکه این استان دارای جاذبه های بسیاری مانند شهر سوخته و کوه خواجه است اما نتوانسته از این ظرفیت ها استفاده کند نیز تصریح کرد: «زمانی کوه خواجه تبلیغ می شود که کار ویژه روی آن انجام گیرد. انتقاد از شهر سوخته نیز این است که بعد از ثبت جهانی اتفاق خاصی برای آن نیفتاد. این انتقاد ها درست است. اما از طرف دیگر باید توجه داشته باشیم که گردشگران ما گذری به استان می آیند و ماندگار نیستند.»

« دنیای سفر » این نوشته را از « مهر » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
5 + 11 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1