باستان شناسان به دنبال ادامه دیوار گرگان در خراسان شمالی

22 نوامبر 2016 - 12:30 dsfr.ir/648ep

باستان شناسان به دنبال ادامه دیوار گرگان در خراسان شمالی
خبرگزاری ایسنا
دیوار دفاعی گرگان

ارتباط سازه های دفاعی شمال خراسان با دیوار دفاعی گرگان موجب بررسی سازه های دفاعی شمال خراسان توسط باستان شناسان ایرانی و انگلیسی شد.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، «میثم لباف خانیکی»، سرپرست گروه باستان شناسی با اعلام این خبر گفت: تعریف دیوارهای خراسان به عنوان امتداد شرقی دیوار دفاعی گرگان باعث شد تا علاوه بر همکاری با متخصصان پروژه دیوار دفاعی گرگان، سازه های دفاعی شمال خراسان به عنوان بخشی از یک نظام دفاعی گسترده مورد مطالعه قرار گیرد.

وی افزود: برای رسیدن به این هدف گروهی متشکل از باستان شناسان ایرانی و انگلیسی مانند «جبرئیل نوکنده»، مدیر پروژه و مشاور علمی و راهبری طرح، «ابرهارد سوئر» و «کریستین هاپر»، علی حسن آبادی به عنوان ناظر استان و من به عنوان سرپرست طرح به بررسی منظر باستان شناختی نقاط حساس استراتژیک دیوار شمالی خراسان پرداخته و به ایجاد یک گمانه در ارگ «فرودکلات» و گمانه ای دیگر در یکی از برج های دیوار دفاعی کلات اقدام کنیم.

به گفته این باستان شناس خواناسازی یکی از چاله های حفاری غیرمجاز در ارگ فرود به شناسایی و مستندنگاری بقایای فضاهای معماری که با استفاده از سنگ های نامنظم ساخته شده بودند، منجر شد.

خانیکی در ادامه به کشف سه نمونه ذغال در گمانه های کوچکی در فضای داخلی یکی از برج های کلات اشاره و تاکید کرد: این کشف امکان مناسبی را برای تاریخ گذاری مطلق زمان بهره برداری از این دیوار و برج های منضم به آن را فراهم می کند.

به گفته خانیکی، با عملیات عکس برداری هوایی نیز به بررسی دقیق امتداد و محدوده سازه های مورد اشاره و نیز ارتباط فضایی سازه های جانبی پرداخته شد.

این باستان شناس با اشار به مطالعه و بررسی ارتفاعات شمالی شهر «مزداوند» در جنوب شهرستان سرخس افزود: بررسی و شناسایی مجموعه منسجمی از دیوارها، برج ها و قلعه های دفاعی در این منطقه از اهمیت استراتژیک آن و نیز بهره گیری از سازه های دفاعی در تکمیل دیوار طبیعی «هزار مسجد» حکایت می کند.

خانیکی اظهار کرد: پس از پیمایش منطقه مورد اشاره همه  عوارض معماری ثبت و مستندنگاری شد و امیدواریم با تدوین گزارش نهایی افق جدیدی در شناسایی سازه های دفاعی شمال خراسان و امتداد شرقی دیوار دفاعی گرگان گشوده شود.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
8 + 10 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1